Asie je svědkem nejvyšší míry pronásledování křesťanů v roce 2023

19.1.2024

Asie zaznamenala nejvyšší míru pronásledování v roce 2023, přičemž dva z pěti křesťanů čelili pronásledování, jak uvádí každoroční World Watch List vydávaný organizací Open Doors.

Severní Korea si udržuje svou pověstnou pozici nejnepřátelštější země pro křesťany, kde neexistuje svoboda vyznání a praktikování víry by mohlo vést k uvěznění nebo smrti. V roce 2023 Severní Korea dále opevnila svou hranici s Čínou, takže pro křesťany bylo ještě těžší uniknout pronásledování.

V Číně, která je na 19. místě, bylo loni uzavřeno nejméně 10 000 kostelů. „Digitální dohled roste, křesťané v jedné provincii se musí před návštěvou bohoslužeb zaregistrovat ve státem kontrolované aplikaci,“ uvádí zpráva.

Mezi prvními deseti zeměmi s těžkým pronásledováním patří Jemen (5), Pákistán (7), Írán (9) a Afghánistán (10) v Asii, spolu se Somálskem (2), Libyí (3), Súdánem (8) a Nigérie (6) v Africe nadále představuje pro křesťany významnou hrozbu.

Pákistán vyniká globálně a zajistil si druhé místo po Nigérii v oblasti protikřesťanského násilí.

Nigérie zůstává nejsmrtelnější zemí pro křesťany, zejména terčem islamistických teroristů z Boko Haram a muslimských pastevců Fulani. Prezidentské volby v roce 2023 nakrátko zmírnily násilí, což vedlo k mírnému poklesu celosvětového počtu zabitých křesťanů ve srovnání s předchozím rokem.

Open Doors, nedenominační advokátní organizace, uvedla, že v roce 2023 čelil pronásledování rekordní počet křesťanů, což je nejvyšší počet za poslední tři desetiletí. Zpráva zdůraznila, že více než 365 milionů křesťanů na celém světě, což odpovídá jednomu ze sedmi, v současnosti zažívá vysokou míru pronásledování kvůli své víře. Nejnovější údaje shromážděné mezi říjnem 2022 a zářím 2023 prostřednictvím rozsáhlých místních sítí Open Doors odhalily ponurý globální scénář.

Útoky na kostely a křesťanské majetky v roce 2023 prudce vzrostly s nárůstem násilných útoků. Počet zemí zařazených do kategorie s „extrémní úrovní“ pronásledování se ve srovnání se zprávou z předchozího roku zvýšil z 11 na 13.

Nepřátelské útoky proti křesťanům sahají od zabíjení, přepadení, mučení a únosů až po všudypřítomné obtěžování a diskriminaci v různých aspektech života, včetně pracoviště, přístupu ke zdravotní péči, vzdělání a bohoslužebným místům. Rok 2023 byl celosvětově svědkem sedminásobného nárůstu útoků na kostely, křesťanské školy, nemocnice a hřbitovy. Tento nárůst byl poháněn davovým násilím v Indii, zavíráním kostelů v Číně a útoky v Nigérii, Nikaragui a Etiopii.

Destabilizace způsobená konfliktem nebo extremismem vystavila křesťany zvýšeným rizikům, což vedlo k vysídlení více než 295 000 křesťanů v roce 2023, což je více než dvojnásobek celkového počtu v předchozím roce. Subsaharská Afrika představovala asi 3 procenta všech vysídlených křesťanů v zemích, které jsou pro věřící nejnebezpečnější.

Uprostřed znepokojivých zjištění oznámila společnost Open Doors také určitý pozitivní vývoj. V Mali přijali voliči v červnu 2023 novou ústavu, která výslovně uznává nemuslimské menšiny, včetně křesťanů. V Indii byl ve státě Karnataka odvolán zákon proti konverzím poté, co Kongresová strana vyhrála klíčové volby a zpochybnila nacionalistickou stranu Bharatiya Janata Party (BJP).

Zdroj: https://www.licas.news/2024/01/19/asia-witnesses-highest-rate-of-christian-persecution-in-2023/

Foto: Aamir QURESHI / AFP