Britský soud podpořil učitelku propuštěnou za sdílení křesťanských názorů

12.2.2025
Dne 12. února 2025 rozhodl britský odvolací soud ve prospěch křesťanské učitelky Kristie Higgsové, která byla v roce 2019 propuštěna za to, že se na své soukromé stránce na Facebooku podělila o své obavy z politiky sexuální výchovy a vyjádřila své křesťanské přesvědčení na toto téma. Soud potvrdil, že tradiční křesťanské přesvědčení o sociálních otázkách je chráněno zákonem o rovnosti. Toto rozhodnutí znamená významné vítězství pro svobodu projevu a náboženského vyznání ve Spojeném království.
Křesťanská učitelka Kristie Higgsová byla 7. ledna 2019 propuštěna ze školy Farmor’s School ve Fairfordu za údajné „hrubé pochybení“ a „[uvedení] školy v neúctu“ za to, že na své soukromé stránce na Facebooku sdílela své obavy ohledně učebních osnov „vztahů a sexuální výchovy“ ve škole svého syna. Podle ní příspěvky odrážely její křesťanskou víru, „přesvědčení a názory, které sdílejí statisíce rodičů v celém Spojeném království“.
Druhý nejvyšší anglický soud naštěstí jejímu odvolání vyhověl, když připomněl složitost případu a jeho význam pro základní práva, jako je svoboda projevu a svoboda náboženského vyznání. Paní Higgsová byla odhodlána pokračovat v úsilí o spravedlnost a „postavit se za křesťany a všechny rodiče v celé zemi, kteří jsou umlčováni za to, že sdílejí a zastávají tyto názory“.
Odvolací soud 12. února 2025 žalobě paní Higgsové vyhověl. Soudci ve svém rozhodnutí uvedli, že ani jazyk příspěvků paní Higgsové, ani riziko poškození dobrého jména školy neodůvodňují její propuštění, protože „nic takového v práci neřekla a ani neprojevila žádné diskriminační postoje při zacházení s žáky“.
V tomto přelomovém rozhodnutí soudci – Lord Justice Underhill, Lord Justice Bean a Lady Justice Falk – rovněž poskytli zásadní pokyny pro správný výklad anglického práva týkajícího se náboženské diskriminace. Podle zákona o rovnosti jsou náboženství a víra chráněny před přímými i nepřímými formami diskriminace. Soud uznal, že tento zákon chrání tradiční křesťanské přesvědčení v sociálních otázkách, jako je odpor k myšlenkám transgenderismu a „genderové tekutosti“ a odpor k ztotožňování manželství osob stejného pohlaví s manželstvím mezi mužem a ženou.
Kromě toho rozsudek posloužil k potvrzení právní domněnky, že jakékoli propuštění na základě projevu nebo projevu křesťanské víry je nezákonné. V důsledku toho je na zaměstnavateli, aby prokázal, že propuštění bylo objektivně odůvodněné a předepsané zákonem, přiměřené a nezbytné.
Rozhodnutí odvolacího soudu je velmi významným milníkem v ochraně svobody projevu a náboženského vyznání učitelů v době, kdy je řada učitelů stíhána za to, že zastávají a sdílejí své křesťanské přesvědčení. Kristie Higgsová v reakci na rozsudek uvedla: „V souvislosti s tímto rozsudkem jsme se dohodli na následujícím postupu: „Křesťané mají právo vyjadřovat své přesvědčení na sociálních sítích a na jiných místech, která nesouvisejí s prací, aniž by se obávali postihu ze strany svého zaměstnavatele. Vyjadřování biblické pravdy není diskriminační. Je to vyjádření lásky a světla.“
Zdroj: https://www.intoleranceagainstchristians.eu/index.php?id=12&case=9376
Foto: Freepik