Filipínští církevní představitelé zasáhli do „urážlivého“ představení Drag Performance

13.7.2023, Filipíny

Pura Luka Vega, filipínská drag queen, sklidila kritiku poté, co na sociálních sítích zveřejnila video, na kterém zpívá katolickou hymnu jásajícímu davu v baru, zatímco je oblečena v kostýmu, kde vypadá, že zobrazuje Krista.

„Víra a posvátné předměty neslouží k zábavě. Jsou užitečné pro usměrňování naší nejhlubší touhy utíkat se k Bohu,“ řekl 12. července P. Jerome Secillano, výkonný sekretář Komise pro veřejné záležitosti biskupské konference.

Kněz vybídl veřejnost k „mimořádné obezřetnosti“ při využívání prvků náboženství a víry „pro světské účely“.

„Pokud nejsou použity správně, hraničí s výsměchem a nadávkami. Tancování na melodii posvátné a biblické modlitby, navíc v odpovídajícím posvátném kostýmu, je naprosto neuctivé nejen vůči lidem a institucím, praktikujícím takovou víru, ale i vůči samotnému Bohu,“ řekl kněz.

V rozhovoru pro PhilSTAR L!fe Vega řekl, že vystoupení nemělo nikoho urazit. „Chápu ty pocity a myslím, že jsou oprávněné, ale jako umělec nemohu vnímání svého umění ovlivnit. Můj záměr je však jasný a nemá v úmyslu urážet,“ uvedla.

„Je to můj způsob, jak vyjádřit svou víru, jakkoli se to může zdát zvláštní,“ dodala. „Záměrně jsem si vybrala Ama Namin kvůli poselství – poselství naděje pro utlačované, zejména pro LGBTQIA+ komunitu.“

Drag queen řekla, že představení bylo pokusem o to, jak se „akt vyjadřování víry a uctívání kříží s queer“.

Otec Michael Angelo Dacalos z Misionářů Nejsvětějšího Srdce Páně ve svém příspěvku na sociálních sítích uvedl, že modlitbu Páně „naučil Ježíš, která je zachována v Písmu“, a že se ji „křesťané modlí v dobách míru i pronásledování, hojnosti i hladu, víry i pochybností“.

„Zesměšňováním se modlitba nezbavuje své důstojnosti a pravdy, to zesměšňovatel je ztrácí,“ řekl.

Zdroj:
https://www.licas.news/2023/07/13/philippine-church-leaders-hit-offensive-drag-performance/

Ilustrační foto, unsplash.com