Jeptišky zneužívané bývalým jezuitou Markem Rupnikem žádají Františka o vyšetřování
21.2.2024
Bývalé jeptišky, které tvrdí, že byly zneužívány v řeholní komunitě Loyola, kterou spoluzakládal bývalý jezuitský kněz Marko Rupnik, požádaly ve středu (21. února) na emotivní tiskové konferenci papeže Františka, aby vyšetřil, jak církev údajné zneužívání kryla, a výsledky vyšetřování zveřejnil.
„Tyto události otevírají okno do mnohem širší reality,“ řekla 59letá Gloria Brancianiová, která tvrdí, že ji Rupnik léta duchovně i sexuálně zneužíval, zneužíval její svědomí. Na tiskové konferenci v Římě poprvé veřejně promluvila o této záležitosti. „Chci prolomit kruh mlčení a osamělosti, ve kterém jsem se ocitla na mnoho let. Ohlušující ticho, které stále pohlcuje mnoho dalších z nás,“ dodala.
V roce 1987 Brancianiová vstoupila do loyolské komunity v Mengeši ve Slovinsku, kterou založil Rupnik a sestra Ivanka Hosta. Rupnik byl známým umělcem, jehož mozaiky dodnes zdobí stovky církevních památek po celém světě, a byl považován za vlivného duchovního vůdce katolíků ve Slovinsku i mimo něj.
Brancianiová byla mezi prvními, kdo Rupnika nahlásil církevní hierarchii, ale podle svých slov byla vytěsněna a umlčena. V roce 2020 byl Rupnik vatikánským Oddělením pro nauku víry exkomunikován za rozhřešení ženy, s níž měl sexuální styk, ale o dva týdny později byl překvapivě znovu uveden do úřadu. Zůstává nejasné, jakou roli v těchto řízeních hrál papež František, protože za normálních okolností by musel rozhodnutí podepsat. Po vyšetřování v únoru 2023 a po dalších nahlášených obviněních ze zneužívání Rupnikem byl jezuitský řád nucen uznat, že obvinění proti němu jsou věrohodná, a vyloučil ho z řádu.
Rupnik zůstává knězem a František požádal, aby bylo upuštěno od promlčení a případ byl znovu otevřen. Jak ve středu potvrdil Vatikán, doktrinální oddělení případ zkoumá a oslovilo různé osoby a instituce, kterých se týká. Jezuitský řád ujistil, že podpoří snahu Vatikánu vyšetřit údajné krytí ze strany církve. „Pokud by Svatý stolec chtěl takovou komisi vytvořit, rádi budeme spolupracovat,“ uvedl páter Johan Verschueren, delegát otce generála pro meziprovinciální římské domy a díla, v komentáři zaslaném Religion News Service. „Koneckonců nemáme co skrývat,“ napsal.
Brancianiová se s Rupnikem setkala v Římě a uvedla, že se k ní okamžitě zachoval velmi vstřícně a laskavě, na jedné straně ji zasypal komplimenty, ale na druhé straně ji prý také izoloval od jejích příbuzných. Řekla, že ji zval do svého ateliéru, který se nachází ve stejných prostorách jako jeho byt a kulturní společenství Aletti Center v Římě. Rupnik se podle ní díval na části jejího těla, když maloval, a objímal ji po sloužení soukromých mší. „Pomalu se tato objetí a polibky stávaly stále intenzivnějšími,“ řekla. „Říkával, že mě líbá stejně, jako líbá oltář, na kterém slaví eucharistii.“
Brancianiová uvedla, že byla naivní a nejistá a stala se obětí psychického zneužívání ze strany svého duchovního vůdce. Rupnik ji nakonec požádal, aby ho následovala do Slovinska, kde, jak tvrdila, zneužívání pokračovalo a bylo stále násilnější. Pod záminkou, že ji seznamuje se slovinskou kulturou, ji Rupnik sexuálně zneužíval v autě, uvedla. Poté, co složila věčné sliby, jí podle jejích slov Rupnik řekl, že k opakování svaté trojice musí zapojit další ženu. „Musely jsme pozvat další sestru, aby s námi prožívala sexualitu,“ řekla Brancianiová, „aby představovala Ducha svatého, který sjednocuje náš vztah“.
Rupnik si při jejich sexuálních setkáních osvojil to, co popisoval jako „zdravou agresivitu“, řekla, a jeho psychologická kontrola byla taková, že obě řeholní sestry trpící stejným druhem zneužívání spolu nemluvily o tom, co prožívají, řekla Brancianiová. V červnu 1991 se vrátili do Říma, kde Rupnik pokračoval ve svém zneužívání, podle Brancianiové, která řekla, že ji donutil, aby s ním chodila do pornokin. Brancianiová řekla, že měla pocit, jako by jejím jediným únikem byla sebevražda.
V roce 1993 Branciani řekla, že našla odvahu oznámit zneužívání matce představené své komunity, Hostě. „Když jsem nahlásila týrání, předstírala, že o ničem neví. Ze strany zakladatelky bylo naprosté ticho, ale ze svých osobních důvodů to chtěla zakrýt. Nechtěla, aby její komunita a projekty skončily,“ řekla. Rupnik byl donucen opustit komunitu v roce 1993 na příkaz arcibiskupa Alojzije Šuštara, který v té době vedl lublaňskou diecézi, ale nebylo nabídnuto žádné vysvětlení, pokud jde o důvody jeho odvolání.
Brancianiová uvedla, že byla ovládána svou komunitou a propuštěna jinými náboženskými osobnostmi, včetně tehdejšího jezuitského provinciála, který podle ní věřil Rupnikovi místo obětí. Nakonec na Velký pátek v roce 1994 Brancianiová utekla z komunity a už se nikdy nevrátila. Branciani je jednou z 20 řeholních sester mezi 41 členkami Loyoly, které tvrdí, že byly Rupnikem sexuálně, psychologicky nebo duchovně zneužívány.
Členkou komunity byla také slovinka Mirjam Kovac (62), a přestože ji Rupnik podle ní nikdy sexuálně nezneužil, trpěla psychickým týráním a zneužíváním moci. Zůstala v komunitě, i když stále více sester přicházelo s tvrzeními o zneužívání Rupnikem, ale řekla, že pomalu začínala vidět pravdu. „I poté, co byl Rupnik poslán pryč, semínko zneužívání zůstalo v komunitě,“ řekla ve středu novinářům. Komunita Loyola byla nakonec rozpuštěna a její spoluzakladatelka Hosta byla zbavena role matky představené. „Je nám líto, že náboženské instituce nevyužívají našich zkušeností k tomu, aby reagovaly na realitu zneužívání,“ řekl Kovac a dodal, že místo toho se na jeptišky, které přišly, sesunula „gumová zeď.“
U příležitosti pětiletého výročí velkého summitu o zneužívání, svolaném papežem Františkem ve Vatikánu, který slíbil uzákonit „politiku nulové tolerance“ vůči zneužívání, byly oběti a pozůstalí označováni za faul. Anne Barrett Doyle, spoluředitelka BishopAccountability.org, skupiny obhajující oběti zneužívání duchovními od roku 2003, přirovnala případ Rupnik k dalším vysoce známým maskováním v katolické církvi, jako je případ bývalého kněze a zakladatele Legion of Christ Marcial Maciel a vlivný americký prelát a bývalý kardinál Theodore McCarrick.
„Případ Rupnik ukazuje, že se v této éře reforem změnilo jen málo,“ řekla na akci Barrett Doyle a vyzvala papeže Františka, aby nechal provést nezávislé vyšetřování toho, jak katolická hierarchie zacházela s obviněními proti Rupnikovi, počínaje 90. lety. Dodala, že to zahrnuje i to, co mohl papež František o případu vědět.
Laura Sgro, která se ve Vatikánu zabývala mnoha významnými případy a bude právně zastupovat Rupnikovy oběti, neupřesnila, zda podá proti bývalému jezuitovi občanskoprávní žalobu. Ve svém projevu na akci důrazně apelovala na mnoho žen a jeptišek, o kterých tvrdí, že přišly do její kanceláře s žádostí o pomoc, vyprávěly příběhy o znásilňování a zneužívání ze strany duchovenstva, naléhala na ně, aby vystoupily a promluvily, nikoli k biskupům. ale civilním úřadům a policii. „Lidé, kteří dělají to, co se stalo Glorii, musí jít do vězení!“ řekla.
Zdroj: https://religionnews.com/2024/02/21/nuns-alleging-abuse-by-former-jesuit-marko-rupnik-plead-with-francis-for-investigation/
Foto: Mateus Campos Felipe on Unsplash