Jsou útoky na křesťany v Nigérii na vzestupu?

Útok na kostel v jihozápadní Nigérii je jedním ze série útoků na křesťany.

Nedávné zabití desítek věřících v katolickém kostele v jihozápadní Nigérii znovu vyvolalo obavy z náboženského násilí v zemi.

Nigerijská křesťanská asociace (CAN), zastřešující církevní skupiny, uvádí, že útoky na kostely a křesťany prudce narůstají.

„Situace se stává beznadějnou“, říká mluvčí CAN Adebayo Oladeji.

Jak často jsou kostely napadány?

Od roku 2019 došlo k jasnému nárůstu zaznamenaných incidentů zaměřených na křesťany.

Podle údajů shromážděných v rámci projektu ACLED (Armed Conflict Location and Event Data Project) došlo letos již k 23 samostatným útokům na církevní objekty a osoby s nimi spojené. Za celý rok 2021 jich bylo 31 a v roce 2020 jich bylo 18.

Na tento problém upozornila řada významných incidentů v letošním roce.

  • Až 40 věřících bylo 5. června zabito v kostele ve státě Ondo na jihozápadě země.
  • Vedoucí metodistické církve Samuel Kanu Uche byl 29. května unesen na jihovýchodě země.
  • Ve státě Katsina byli 25. května uneseni dva katoličtí kněží

Před deseti lety byl počet zaznamenaných útoků na křesťanské cíle také velmi vysoký – podle údajů ACLED jich bylo v roce 2012 zaznamenáno 46.

V dubnu téhož roku, ozbrojenci zabili v severním městě Kano nejméně 15 lidí v univerzitním divadle, které používají křesťanští věřící. A později v roce 2012 zemřelo nejméně 19 lidí při útoku na kostel ve střední Nigérii.

Během tohoto období mnoho útoků provedla militantní islamistická skupina Boko Haram.

Údaje shromážděné agenturou ACLED se opírají o zprávy místních skupin a médií a mnoho incidentů může zůstat nezaznamenaných. Je také těžké zjistit, kolik lidí zemřelo při cílených útocích proti křesťanům.

Nedávný nárůst incidentů s křesťany je však podle ACLED třeba vnímat také v kontextu obecného nárůstu násilí vůči všem civilistům od roku 2020. Některé útoky spáchané islamistickými skupinami, jako je Boko Haram, směřovaly i proti těm muslimským komunitám, které nedodržují jejich striktní výklad islámu.

Truchlící ženy po smrti věřících při útoku na kostel v roce 2018 
Pokud jde o únosy a nucená zmizení v Nigérii, podle údajů ACLED za období od 2018 do konce dubna 2021 byly hlavními cíli politické osobnosti a ženy.

Kdo provádí nedávné útoky?

Nigerijské úřady podezírají z posledního útoku na kostel ve státě Ondo militantní skupinu napojenou na síť Islámský stát.

Zatímco islámští bojovníci útočili na křesťanské cíle po mnoho let, jiné útoky prováděly davy mstitelů nebo lupiči, kteří nebyli spojeni s žádnou konkrétní skupinou.

Situaci komplikuje také pokračující konflikt o zdroje, jako je půda mezi pastevci a zemědělci.

Sucho a dezertifikace vedly k degradaci pastvin a vysychání vodních zdrojů na severu země. Muslimští pastevci museli migrovat na jih, kde se střetli s křesťanskými zemědělskými komunitami.

Co na to vláda?

Prezident Muhammadu Buhari již dříve obvinil z útoků ty, kteří mají v úmyslu vyvolat politickou nestabilitu a podporovat rozdělení Nigerijců na základě náboženství.

Šéf nigerijské policie Usman Alkali Baba, nařídil rozsáhlé vyšetřování s cílem vypátrat pachatele posledního útoku ve státě Owo.

Křesťanské skupiny v Nigérii obviňují vládní politiku ze zhoršení situace.

Náboženští představitelé vyzvali bezpečnostní složky, aby stíhaly pachatele nedávného útoku.

Pan Oladeji z Křesťanské asociace Nigérie (CAN) říká, že věří, že pokračující útoky na křesťanské cíle ukazují, že programy „deradikalizace“, v jejichž rámci se kajícným islamistům pomáhá znovu začlenit do komunity, nefungovaly.

Někteří náboženští představitelé prohlásili, že by mělo dojít k většímu dialogu mezi lidmi různých vyznání, a vyzvali vládu, aby zavedla právní předpisy na podporu náboženské tolerance a potírání nenávistných projevů.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/61719973