Katolická církev na Srí Lance i nadále usiluje o spravedlnost za bombové útoky o Velikonoční neděli 2019

11.4.2023

V době, kdy si křesťané na Srí Lance připomínají čtyři roky od bombových útoků na Velikonoční neděli, při nichž zahynulo 261 lidí, místní církev nadále tvrdí, že se vše tutlá, a usiluje o spravedlnost.

„Považujeme nalezení spravedlnosti a odhalení pravdy za národní službu, kterou můžeme prokázat naší zemi, protože jsme na Srí Lance menšinovým náboženstvím,“ řekl otec Julian Patrick Perera, sekretář právního týmu arcidiecéze Kolombo.

Dne 21. dubna 2019 zaútočili terorističtí atentátníci na dva katolické kostely, evangelický křesťanský kostel a tři luxusní hotely, a rovněž i na obytný komplex a penzion.

Osm sebevražedných atentátníků, kteří byli podle vlády napojeni na takzvaný Islámský stát, zabilo při koordinovaných útocích 261 lidí.

Kardinál Malcolm Ranjith, arcibiskup z Kolomba, zpochybňuje vládní verzi útoků a důsledně vyzývá k mezinárodnímu vyšetřování.

V rozhovoru pro Vatican News, u příležitosti čtvrtého výročí tragédie, otec Perera vyjádřil politování nad nedostatkem spravedlnosti v souvislosti s bombovými útoky na Velikonoční neděli a uvedl, že v celé záležitosti neproběhlo řádné vyšetřování.

Poznamenal, že podle všeho existují důkazy o krytí případu, přičemž poukázal na odvolání několika klíčových vyšetřovatelů z případu.

„Existuje také jakási žaloba na oko, která byla podána proti asi 25 členům tzv. teroristického hnutí. Tato obvinění jsou však velmi povrchní,“ uvedl otec Perera a dodal, že podle názoru právních expertů nelze případ, sestávající z 23 000 obvinění nikdy věrohodně dostat před soud.
Jak můžete zpochybnit 23 000 obvinění a vyslechnout tolik stovek lidí?“ podivil se. „Takže vidíte, že na prvním místě je zcela zřejmé zastírání.“

Otec Perera poznamenal, že určitého pokroku bylo dosaženo v polovině ledna letošního roku, kdy srílanský Nejvyšší soud vynesl občanskoprávní rozsudek za nedbalost proti bývalému prezidentovi Maithripálovi Sirisenovi a čtyřem vysokým bezpečnostním činitelům za to, že v době před bombovými útoky o Velikonoční neděli nezareagovali na zpravodajské informace, poukazující na možný teroristický útok. Byli také nuceni zaplatit 100 milionů rupií (273 000 USD) jako odškodné rodinám obětí.

Odsouzení Nejvyššího soudu otevírá další občanskoprávní spory u soudů v jiných zemích, protože při útocích zahynulo 45 cizinců. Otec Perera uvedl, že rodiny těchto obětí mohou na základě tohoto rozsudku žalovat srílanské úředníky o odškodnění ve svých domovských zemích.

Církev rovněž využívá další právní možnosti a žádá o mezinárodní vyšetřování podporované OSN.

Otec Perera zdůraznil, že církev usiluje o spravedlnost nejen pro katolíky, ale také pro „všechny obyvatele Srí Lanky, protože dokud neprokážeme skutečné viníky, nikdy nebudeme moci být svobodnou zemí“.

Křesťané musí odpouštět a srílanští katolíci chtějí odpustit těm, kteří na ně zaútočili o velikonoční neděli 2019, potvrdil srílanský kněz.

„My odpouštíme,“ řekl otec Perera. „Chceme odpouštět, ale měli bychom vědět, komu odpustit. …. A díky Boží milosti jsme udělali velký pokrok a budeme i nadále bojovat dál.“

Zdroj:
https://www.licas.news/2023/04/11/catholic-church-in-sri-lanka-continues-to-seek-justice-for-2019-easter-sunday-bombings/

Foto: Lakruwan Wanniarachchi/AFP