KŘESŤANSKÁ AKTIVISTKA HATUN TASH POBODÁNA V LONDÝNĚ

Země: Spojené Království

Datum incidentu: 26. července 2021

Devětatřicetiletá křesťanská aktivistka Hatun Tash byla několikrát pobodána, když hovořila v “řečnickém koutku” v londýnském Hyde Parku. Incident se stal 25. července odpoledne během shromáždění. Utrpěla lehká zranění hlavy, ale byla převezena do nemocnice k péči. Policie hledá viníka, který nůž před útěkem na místě zanechal.

Hatun Tash měla na sobě tričko s logem francouzského satirického časopisu “Charlie Hebdo” doprovázené sloganem “láska je silnější než nenávist”. Ve videu zveřejněném na YouTube je vidět, jak muž v černém oblečení přistoupil k Tash a několikrát ji bodl. Krátce poté, co byla napadena, Tash omdlela a byla převezena do nemocnice pro řádnou péči.  

Policie byla na místě a byla svědkem incidentu v řečnickém koutku. Později se jim podařilo zbraň zajistit. Agresorovi se však podařilo utéct. 

Bylo oznámeno, že shromáždění vzniklo když Hatun Tash, ze “služby DCCI (Defend Christ Critique Islam)” a další aktivisté pokojně debatovali o islámu s dalšími kritiky i stoupenci islámu. 

Politolog Adrian Hilton a další celebrity odsoudili akci a vyzvali veřejnost k ochraně svobody slova a projevu ve Velké Británii. V tweetu uvedl: ‚‚Musíme bránit svobodu slova a projevu ve Velké Británii a nepředávat veřejné prostranství těm, kteří nás chtějí cenzurovat, aby nás zastrašili.‘‘