Křesťanská rodina čelí v Pákistánu výhrůžkám, mají stáhnout obvinění z hromadného znásilnění

1.10.2024
Křesťanská rodina v Pákistánu čelí rostoucímu tlaku, aby stáhla obvinění z hromadného znásilnění proti skupině osob, které unesly a deset dní napadaly jejich 17letou dceru.
Navzdory policejnímu vyšetřování zůstává většina podezřelých na svobodě, uvedl otec oběti Tádž Masih pro Christian Daily International-Morning Star News. Masih, 45letý katolický dělník, uvedl, že jeho dcera byla unesena z jejich domu v Chak No. 87 Fateh Colony 25. srpna. „Byl jsem v práci, zatímco moje žena šla do lékárny pro léky, když se naše dcera ztratila,“ řekl. „Okamžitě mi to oznámila a začali jsme ji hledat.“ Masih řekl, že nakonec zjistili, že dívku uneslo pět osob ze stejné vesnice: Muhammad Asif, Nazeer Ahmad, Muhammad Yasir, Muhammad Aslam a žena jménem Nazia Asif.
Poté, co se podezřelí přiznali, že dívku unesli, se zpočátku snažili vesničtí stařešinové o zprostředkování. Dívku však nevrátili, což Masiha přimělo podat stížnost na policii. Policie dívku nalezla 5. září a lékařské vyšetření potvrdilo, že byla hromadně znásilněna a fyzicky týrána. „Řekla jim, že ji hromadně znásilnili Muhammad Jásir a Muhammad Sajf,“ řekl Masih a dodal, že zatímco Sajf byl zatčen, ostatní podezřelí zůstávají na svobodě.
Masih vyjádřil zklamání nad nečinností úřadů. „Každý den chodím na policejní stanici a doufám ve spravedlnost, ale domů se vracím s prázdnýma rukama,“ řekl. Dodal, že podezřelí mu nyní vyhrožují ve snaze přimět ho ke stažení obvinění. „Vyhrožují mi, abych od případu upustil, jinak budu čelit následkům, ale já neustoupím,“ řekl. „Ublížili mé milované dceři a já udělám vše, co je v mých silách, abych se postaral o to, že budou za svůj zločin potrestáni.“
Masih poukázal na problémy, kterým čelí kvůli své chudobě a křesťanské víře. „V naší lokalitě žije asi 25-30 křesťanských rodin a většina z nás jsou dělníci,“ řekl. „Kvůli našemu náboženství jsme často diskriminováni, ale nečekal jsem, že policie bude k tomuto případu přistupovat tak lhostejně. Čest mé dcery byla narušena a je poznamenaná na celý život, ale zdá se, že pro chudé křesťany, jako jsme my, neexistuje žádná spravedlnost.“ Lazar Allah Rakha, právní zástupce rodiny, zdůraznil systémové překážky, kterým křesťané a další menšiny v Pákistánu čelí v přístupu ke spravedlnosti. „Její lékařské vyšetření a vyšetření DNA dokazují obvinění proti obviněným osobám,“ řekl Rakha. „Policie má značné důkazy k účinnému stíhání obviněných a my doufáme, že soud nařídí policii, aby zbývající obviněné co nejdříve zatkla.“
Rakha, významný křesťanský právník v jižním Paňdžábu, poznamenal, že spravedlnosti pro marginalizované komunity dále brání finanční omezení. „Je odpovědností státu, aby zajistil všem občanům okamžitý a levný přístup ke spravedlnosti bez ohledu na jejich náboženskou příslušnost,“ řekl. „Rétorika většiny proti menšině nutí křesťany a další věřící, že se jim nedostane stejného zacházení jako muslimům. Proto je velmi důležité, aby vláda jednala a tento dojem odstranila,“ dodal.
Pákistán se v současné době nachází na sedmém místě světového žebříčku nejobtížnějších míst pro křesťany, který sestavila organizace Open Doors v roce 2024.
Foto: Volkan Olmez on Unsplash