MINSKÉ ÚŘADY UZAVÍRAJÍ ŠKOLU KATOLICKÉHO KŘESŤANSKÉHO SOCIÁLNÍHO CENTRA

Minské úřady uzavřely církevní školu při Katolickém křesťanském sociálním centru. Do centra byla vyslána policie, aby zkontrolovala, „zda se tam vůbec vyučuje“, uvádí Rádio Svaboda. Podle otce Jurije Sanka nařídily minské úřady uzavřít sociální a vzdělávací část 30. srpna.

Křesťansko-sociální centrum je náboženská organizace podřízená katolické církvi v Bělorusku. Sídlí v něm kaple, obytné prostory pro kněze a soukromá katolická škola, kterou navštěvovali nejen katolíci, ale také muslimové a ateisté. Škola funguje od roku 2018 a navštěvují ji desítky dětí předškolního a školního věku. Společenství organizující aktivity v centru se nazývá „Миссия доброго самарянина“ (Misie dobrého samaritána).

Podle otce Jurije Sanka 30. srpna minské úřady nařídily uzavřít sociální a vzdělávací část, ale ne samotné centrum, kde se nachází kaple a kde žijí kněží. Dne 5. září stáli u budovy centra policisté a kontrolovali, „zda se tam nevyučuje“, píše Rádio Svaboda.

Do centra se vydaly i děti aktivistů za svobodu Anastázie a Dmitrije Daškevičových. Veškerá výuka ve škole probíhala v běloruštině, uvádí běloruský web Хартыя’97. Katolické centrum bylo vybudováno na náklady německé charitativní organizace „Renovabis“, četných dárců a pomocníků.

Tato situace v Bělorusku není jediným případem, kdy se katolická církev stala terčem útoků. Nedávno běloruská vláda rozhodla o vyloučení katolíků z „Červeného kostela v Minsku“, který je jedním ze symbolů města, a vedle mnoha dalších útoků na běloruské katolíky a jejich duchovní. Беларусь (Mediazona Bleraus) uvádí, že jen v roce 2022 došlo k nejméně pěti vládním útokům proti katolické církvi.

Zdroj: https://www.intoleranceagainstchristians.eu/index.php?id=12&case=6275