Pronásledování křesťanů se celosvětově zhoršuje, uvádí zpráva

23.10.2024

Křesťané po celém světě čelí eskalujícímu násilí, diskriminaci a porušování lidských práv, uvádí nejnovější zpráva katolické charitativní organizace Aid to the Church in Need (ACN).

Vydáno 22. října, Pronásledovaný a zapomenutý? Zpráva o křesťanech utlačovaných pro jejich víru v letech 2022–24 poukázala na výrazné zhoršení pronásledování křesťanů ve většině zkoumaných zemí.

Zpráva pokrývající období od srpna 2022 do června 2024 poskytla komplexní analýzu situace křesťanů v 18 zemích zájmu. Od Nikaraguy v Latinské Americe po Myanmar na Dálném východě a Burkina Faso v západní Africe, zjištění odhalují znepokojivý nárůst útlaku a násilí vůči křesťanským komunitám.

Podle zprávy je militantní islám identifikován jako hlavní hybatel pronásledování ve všech šesti zkoumaných afrických zemích. Dokument uvádí, že „epicentrum militantního islamistického násilí se přesunulo z Blízkého východu do Afriky“, což vedlo k masové migraci křesťanských komunit. Toto vysídlení podle ní destabilizovalo a zbavilo volebního práva tyto komunity, což vyvolává obavy o dlouhodobé přežití církve v těchto klíčových regionech.

Mezi hlavní země, kde pronásledování křesťanů zesílilo, patří globální mocnosti jako Čína a Indie spolu s Nigérií, nejlidnatějším státem Afriky. Poprvé v 18leté historii zprávy je Nikaragua uvedena kvůli přísným opatřením zaměřeným na křesťany, včetně hromadného zadržování a vyhánění duchovních.

Zpráva obsahovala svědectví těch, kteří přežili protikřesťanské útoky, a podrobné zprávy o incidentech shromážděné prostřednictvím místních kontaktů ACN. Mezi opakující se problémy zdůrazněné v dokumentu patří nucené vysídlování křesťanů po útocích extremistů, nucené sňatky a konverze křesťanských žen a dívek a zastrašování a únosy duchovních. Kromě toho je také hanlivý obsah zaměřený na křesťanství ve školních učebnicích uváděn jako přetrvávající problém.

Další klíčová zjištění ve zprávě zahrnovala nárůst násilných útoků proti křesťanům v Pákistánu, často vyvolaných obviněním z rouhání a zadržováním více než 850 lidí podle zákonů proti konverzi v Indii.

Zpráva zdůraznila, že pronásledování je prováděno státními i nestátními aktéry, včetně teroristických organizací, náboženských extremistů a zločineckých gangů. „Autoritářské režimy, včetně těch v Číně, Eritreji, Indii a Íránu, zvýšily represivní opatření proti křesťanům, ať už ve jménu náboženského nacionalismu nebo státního sekularismu/komunismu,“ píše se ve zprávě. Opatření jako přísnější tresty za domnělé urážky státní ideologie, konfiskace míst uctívání a zatýkání duchovních a laiků jsou uváděny jako taktiky používané k potlačování křesťanských komunit.

Vietnam je jedinou zemí, kde bylo zaznamenáno mírné zlepšení díky krokům podniknutým k obnovení diplomatických styků s Vatikánem. Celkový výhled však zůstává ponurý, pronásledování křesťanů se v mnoha regionech po celém světě zhoršuje.


Zdroj: https://www.licas.news/2024/10/23/christian-persecution-worsens-globally-report-reveals/

Foto: Angie de Silva