Spojené království uvaluje DPH na soukromé vzdělávání: Křesťanské školy budou nuceny zavřít

1.2.2025
V lednu 2025 vstoupila v platnost změna britské politiky, která zavádí DPH na školné v soukromých školách a nutí školy odvádět 20 % školného do státní pokladny. Mnoho křesťanských škol, které již nyní hospodaří s omezeným rozpočtem, čelí uzavření nebo zvýšení poplatků, což omezuje možnost volby rodičů v oblasti vzdělávání. Kritici tvrdí, že reforma nezákonně diskriminuje vzdělávání založené na víře a porušuje mezinárodní ochranu práv.
V červenci 2024 zveřejnila vláda Spojeného království návrh zákona, kterým se mění zákon o DPH z roku 1994. DPH, spotřební daň připočítávaná k hodnotě většiny zboží a služeb nakupovaných a prodávaných ve Spojeném království, se nikdy nevztahovala na poplatky za vzdělávání. Změna politiky však DPH přidala na soukromé vzdělávání a nyní vážně ovlivňuje některé soukromé a nezávislé školy. Od 1. ledna 2025 budou tyto školy povinny odvádět 20 % školného do státní pokladny. Vláda Spojeného království tvrdí, že ukončení „daňových úlev“ ve vzdělávání umožní zvýšit financování státních škol.
Některé soukromé školy již oznámily, že v důsledku reformy DPH brzy ukončí svou činnost. Ostatní školy, které vědí, že novou finanční zátěž nezvládnou, zvýšily poplatky a přenesly náklady na daň na rodiče.
Toto opatření způsobuje křesťanským školám, rodičům a žákům vážné škody. Mnohé z těchto škol nadále fungují s minimálním příjmem, rodiče učí dobrovolně, učitelé pracují za minimální mzdu a církevní sbory pomáhají financovat poslání školy. Díky všem těmto snahám mohou křesťanské školy účtovat rodičům nízké poplatky, což jim umožňuje vybrat pro své děti křesťanské vzdělání. Steve Beegoo, ředitel organizace Christian Schools Trust, jasně říká, že „jediný způsob, jak získat křesťanské vzdělání s křesťanskými učiteli, je soukromé vzdělávání. Rodiče si vše platí sami a navíc přispívají na veřejné školství prostřednictvím daní“.
V souvislosti s novým zákonem o DPH podala řada křesťanských škol, rodičů a žáků žádost o soudní přezkum zákona. Jelikož reforma postihuje křesťanské rodiny s nízkými a středními příjmy, mnozí se domnívají, že vláda upírá rodičům právo vzdělávat své děti podle křesťanských hodnot. Obviňují labouristickou vládu, že je touto politikou nezákonně diskriminuje, což ve skutečnosti znamená, že mnozí rodiče budou nuceni podřídit se státním učebním osnovám.
Článek 18/4 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech totiž jasně uvádí, že státy musí respektovat „svobodu rodičů a případně zákonných zástupců zajistit náboženskou a mravní výchovu svých dětí v souladu s jejich vlastním přesvědčením“. V komentáři k tomuto právu Úřad komisaře OSN pro lidská práva dodal, že „praktikování a vyučování náboženství nebo víry zahrnuje úkony, které jsou nedílnou součástí vedení základních záležitostí náboženských skupin, jako je (…) svoboda zakládat semináře nebo náboženské školy“.
Je smutné, že některým rodinám ve Spojeném království nezbývá nic jiného, než své děti odhlásit z křesťanského vzdělávání, které pro ně zvolily. Andrea Williamsová, výkonná ředitelka Křesťanského právního centra, komentovala nečekaný „daňový zátah“: „Vládní politika bude mít za následek, že rodičům bude odebrána možnost volby a pravomoc rozhodovat o tom, jak budou jejich děti vzdělávány“.
Zdroj: https://www.intoleranceagainstchristians.eu/index.php?id=12&case=9327
Foto: Freepik