Téměř polovina světových migrantů jsou křesťané, ukazuje Pew Research
19.8.2024
Podle nové studie Pew Research Center zveřejněné v pondělí (19. srpna) má 280 milionů přistěhovalců na světě větší podíl křesťanů, muslimů a židů než běžná populace. „Vidíte migranty, kteří přicházejí do míst, jako jsou USA, Kanada, na různá místa v západní Evropě, a jsou více věřící – a někdy zvláště křesťanští – než domorodci v těchto zemích,“ řekla Stephanie Kramer, hlavní výzkumnice studie.
Zatímco křesťané tvoří asi 30 % světové populace, světoví migranti jsou podle posledních údajů shromážděných v roce 2020 křesťany 47 %. Studie zjistila, že muslimové tvoří 29 % migrující populace, ale 25 % světové populace. Židé, pouze 0,2 % světové populace, ale 1 % migrantů, jsou zdaleka nejpravděpodobnější náboženskou skupinou, která migrovala, přičemž 20 % Židů na celém světě žije mimo zemi svého narození ve srovnání s pouhými 6 % křesťanů a 4 % muslimů. Čtyři procenta migrantů jsou buddhisté, což odpovídá běžné populaci, a 5 % jsou hinduisté ve srovnání s 15 % světové populace. Za posledních 30 let předstihla migrace růst světové populace o 83 %, uvádí Pew.
I když lidé imigrují z mnoha důvodů, včetně ekonomických příležitostí, aby se mohli spojit s rodinou a uniknout před násilím nebo pronásledováním, náboženství a migrace spolu často úzce souvisí, uvádí zpráva. U amerických migrantů je mnohem pravděpodobnější, že budou mít náboženskou identitu než u populace narozené v Americe obecně.
Příliv náboženských migrantů může mít významný dopad na náboženské složení jejich cílových zemí. V případě USA „imigranti tak trochu brzdí sekularizaci,“ řekla Kramerová. Zatímco asi 30 % jedinců v USA se celkově identifikuje jako ateisté, agnostici nebo nábožensky nepřidružení, pouze 13 % migrantů do USA se ztotožňuje s těmito kategoriemi.
Pew studoval údaje z 270 sčítání lidu a průzkumů a odhadoval náboženské složení migrantů z 95 696 kombinací 232 zemí původu a cílových zemí a území. Jejich analýza se zaměřila na „zásoby“, celkový počet lidí pobývajících jako mezinárodní migranti, spíše než na „toky“, čísla měřená za určitou dobu. Tato metodika jim umožnila studovat všechny dospělé a děti, kteří žijí mimo zemi svého narození, bez ohledu na to, kdy se přistěhovali. „Nezajímá nás pouze náboženské složení lidí, kteří přijeli do cílové země v posledním roce nebo v posledních pěti letech,“ vysvětlila Kramerová. Podle ní měření celkové „zásoby“ migrantů odráží pomalejší změny, „vzorců, které se nahromadily v průběhu času“.
Studie zjistila, že migranti se často stěhují do zemí, kde je jejich náboženská identita již zastoupena a převládá. Například Izrael je hlavní destinací pro Židy, kde žije 51 % židovských migrantů (1,5 milionu), zatímco Saúdská Arábie je hlavní destinací pro muslimy, kde v této oblasti žije 13 % (10,8 milionu). Křesťané a nábožensky nezávislí migranti sdílejí USA, Německo a Rusko jako své tři hlavní destinace.
Nejběžnější cesta pro křesťanské migranty je z Mexika do USA, zjistil Pew. Obvykle hledají práci, větší bezpečnost nebo se scházejí se členy rodiny. Mezitím co se 10 % světových muslimských migrantů (8,1 milionu) narodilo v Sýrii, kam uprchli před regionálním konfliktem po vypuknutí války v roce 2011.
Zpráva připisuje vysokou míru židovské migrace částečně izraelskému zákonu o návratu, který Židům zaručuje právo získat automatické občanství a učinit „aliyah“, přesun do Izraele. Od roku 2020 nyní žije v hranicích země asi 1,5 milionu Židů narozených mimo Izrael. Židovští migranti do Izraele často pocházejí z bývalých sovětských republik, jako je Ukrajina (170 000) a Rusko (150 000). Spojené státy mají druhou nejvyšší populaci židovských migrantů (400 000), přičemž čtvrtina se stěhuje z Izraele.
Celkově však Kramerová uvedla, že míra imigrace napříč náboženskými skupinami zůstala v průběhu času poměrně stabilní. Navzdory konzistentním číslům se zasazovala o provedení této studie kvůli popularitě zprávy Pew z roku 2012, Faith on the Move. Tyto dvě studie používaly různé metodologie a Kramerová popsala Faith on the Move jako „snímek“ náboženství a imigrace v roce 2010.
„Mnoho lidí požádalo o aktualizaci a dostáváme mnoho otázek týkajících se náboženství a migrace,“ řekla. Navzdory poptávce po datech „Faith on the Move byla skutečně poslední zpráva, kterou jsme vydali a která se na to zaměřila.“ Mnoho zjištění v nové zprávě je podobných studii z roku 2012 a Kramerová zjistila, že výsledky jsou relativně nepřekvapivé. „Dokonce i na těchto starších datech můžete vidět, že náboženské menšiny mnohem častěji opouštěly svou zemi původu a migrovaly do země, kde byla jejich náboženská identita převládající,“ řekla.
Foto: AP Photo/Fernando Vergara