Ti, kdo vyvolávají války, „budou podrobeni neúprosnému Božímu soudu“, říká papež

7.10.2024

V době, kdy se konflikt mezi Izraelem a Hamásem stupňuje a způsobuje smrt a spoušť na Blízkém východě, vyzval papež František katolíky i nevěřící, aby se k němu v pondělí (7. října) připojili v den půstu a modliteb.

Modlitební akce se konala v den ročního výročí násilného útoku teroristických sil Hamásu proti Izraeli, který si vyžádal 1 500 mrtvých a únosy mnoha civilistů. Agrese vedla Izrael k zahájení silného protiútoku s cílem vymýtit teroristickou skupinu, což podle ministerstva zdravotnictví Gazy způsobilo smrt více než 41 000 Palestinců, z nichž mnohé byly děti. Izraelské útoky se zaměřily na země, které členům Hamásu poskytovaly podporu nebo útočiště, včetně Íránu a Libanonu.

„Před rokem se zažehla rozbuška nenávisti, která se nezadrhla, ale vybuchla ve spirále násilí,“ napsal papež František v dopise adresovaném katolíkům žijícím na Blízkém východě. „Hněv roste spolu s touhou po pomstě, zatímco se zdá, že jen málo lidí se stará o to, co je nejpotřebnější a nejžádanější: o dialog a mír,“ napsal papež.

František opakovaně vyzval k míru uprostřed globálních konfliktů a k příměří v Gaze. Loni v listopadu se setkal s delegací Palestinců, kteří vyprávěli o svých zkušenostech z války, a s rodinami izraelských rukojmích zajatých Hamásem. Papež také v březnu přijal ve Vatikánu otce Palestince a Izraelce, kteří zemřeli v důsledku konfliktu a zasazovali se o mír.

Papež František ve svém dopise vyzval katolíky žijící na Blízkém východě, aby byli „klíčky naděje“, a znovu zdůraznil, že „válka je porážka“. Vyjádřil také svou blízkost nejen katolíkům, ale také všem mužům a ženám jakéhokoli náboženského vyznání, kteří „trpí šílenstvím války“.

„Jsem s vámi, obyvatelé Gazy, kteří jste dlouho bojovali a ocitli se v zoufalé situaci. Jste denně v mých myšlenkách a modlitbách,“ napsal papež. V dopise také vyjádřil svou blízkost těm, kteří byli nuceni opustit své domovy, těm, kteří ztratili své blízké a každý den se obávají raket padajících z nebe.

„Jsem s vámi, kteří nemáte hlas, protože navzdory všem řečem o plánech a strategiích je jen málo zájmu o ty, kteří trpí ničivou válkou, kterou mocní uvalují na druhé; přesto budou podrobeni neúprosnému Božímu soudu,“ uvedl papež František.

Katolická církev se v současné době soustředí na měsíc trvající summit biskupů a zástupců katolické církve, kteří se scházejí ve Vatikánu, aby diskutovali o tom, jak učinit tuto instituci otevřenější, vstřícnější a inkluzivnější vůči všem jejím členům. V loňském roce se účastníci summitu, kteří se sešli na prvním setkání ve Vatikánu, zúčastnili dne modliteb v době, kdy v Izraeli začala válka. Dnes, kdy hrozí, že konflikt dosáhne nových a ničivých rozměrů, vyzval papež František účastníky summitu k modlitbám a půstu za mír.

Na úvod tohoto dne papež František v neděli (6. října) v bazilice Panny Marie Větší v Římě recitoval růženec. Papež požádal Marii, aby „obrátila srdce těch, kdo podněcují nenávist, umlčela řev zbraní, které rozsévají semena smrti, uhasila násilí, které se skrývá v lidských srdcích, a inspirovala projekty míru v jednání těch, kdo vládnou národům“.

Vedoucí vatikánského summitu, kardinál Mario Grech, vyzval účastníky, aby se v diskusích zaměřili na „touhu po míru“ a připravili půdu pro to, aby se katolíci stali „hybateli míru ve službě lidstvu“.

Členové synody byli požádáni, aby obětovali milodary pro faráře kostela Svaté rodiny v pásmu Gazy, s nímž papež denně hovoří. Papežský almužník, kardinál Konrad Krajewski, požádal účastníky, aby se „dobře připravili“ na dary, které se vybíraly do kbelíku umístěného u vchodu do synodního sálu.

Paolo Ruffini, vedoucí vatikánského komunikačního oddělení, na pondělní tiskové konferenci uvedl, že „modlitbou se spojujeme se všemi místy na světě, která jsou ve válce, proto jsme se na zahajovacím zasedání modlili za mír“.

Zdroj: https://religionnews.com/2024/10/07/those-who-cause-war-will-be-subject-to-the-inflexible-judgement-of-god-pope-says/

Foto: AP Photo/Andrew Medichini