Více než 200 křesťanských vůdců podepsalo dopis vyzývající k příměří v Gaze

23.7.2024

Více než 200 křesťanských vůdců podepsalo dopis, požadující trvalé příměří ve válce mezi Izraelem a Hamásem a propuštění rukojmích zajatých Hamásem, jakož i seznam dalších opatření při poskytování pomoci v Gaze. „Hovoříme jako křesťanští vůdci s hlubokým zájmem o společné dobro pro všechny postižené válkou a konflikty bez výjimky,“ stojí v dopise, který zorganizovaly Církve za mír na Blízkém východě, koalice protestantských, katolických a pravoslavných církví ve Washingtonu.

„Ozýváme se s naléhavostí. Mluvíme v duchu míru. Hovoříme, protože jsme hluboce inspirováni odvážným a nezištným nasazením našich palestinských křesťanských bratrů a sester ve Svaté zemi, kteří trpí po boku svých muslimských a židovských sousedů a zůstávají odhodláni pomoci zajistit spravedlivou a důstojnou budoucnost pro všechny obyvatele této země.“

Kromě příměří a návratu rukojmích dopis dále vyzývá k „propuštění palestinských vězňů, zadržovaných bez řádného procesu“, jakož i k volnému toku humanitární pomoci a zastavení dodávek zbraní do regionu.

„Bez rozhodných kroků bude důsledkem posun k hlubšímu, širšímu a pevnějšímu konfliktu další destrukce a ztráty nevinných životů,“ uvedli autoři. „Je čas, aby mezinárodní společenství, stejně jako izraelští, palestinští a regionální vedoucí činitelé, začali jednat. Naše společné lidství to vyžaduje.“

Dopis přichází v době, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštíví USA, kde se očekává, že ve středu (24. července) vystoupí v Kongresu a ve čtvrtek se setká s prezidentem Joem Bidenem. Průvodní dopis od CMEP adresovaný Bidenovi ho žádá, aby využil Netanjahuovy návštěvy ke zrušení „měnového a diplomatického krytí Izraele, aby mohl pokračovat ve vojenském útoku na lid Gazy“.

Mezi signatáři dopisu byli římskokatolický kardinál Alvaro Ramazzini, biskup z Huehuetenango v Guatemale, a biskupové Steven Biegler z diecéze Cheynne ve Wyomingu, Stephen Lowe z diecéze Auckland na Novém Zélandu, Christian Carlassare z diecéze Rumbek v Jižním Súdánu a Coffi Roger Anoumou z diecéze Lokossa v Beninu. Podepsaly se také prezidentky sester Maryknollových a sester svatého Josefa Philadelphie, oba řády jeptišek.

Mezi protestanty, kteří dopis podepsali, byli předsedající biskup Evangelické luteránské církve v Americe, biskupové Sjednocené metodistické církve, anglikánské církve jižní Afriky, společenství Krista, anglikánské církve a anglikánské církve Srí Lanky.

Kromě toho podepsali také úředník Presbyterian Church (USA), generální tajemník Reformované církve v Americe, ministr konference v United Church of Christ a úředník  Britain Yearly Meeting Náboženské společnosti přátel (Quakers). Dopis podepsali také hlavy Národní rady církví, Pax Christi Korea, Asian American Christian Collaborative a The Witness, A Black Christian Collective.

Dopis varoval, že konflikt má potenciál rozšířit se do okolního regionu, včetně možnosti totální války mezi Izraelem a Hizballáhem. Rovněž varoval, že nenásilný odpor vůči desetiletím okupace se neustále setkává s „neoprávněným násilím“, jednotlivci se budou stále více obracet k ozbrojenému odporu. „Okno pro konstruktivní dialog mezi bojujícími stranami se rychle uzavírá. Nahradí jej další násilí a další narušení naděje a důvěry,“ stojí v dopise. Dopis cituje více než 3 % gazanských křesťanů, kteří byli zabiti od 7. října, a vysídlení křesťanského obyvatelstva na Západním břehu, které prchalo před násilím v regionu.

Signatáři obvinili světové vůdce z „násilí, beztrestnosti, očerňování, frustrace a pohrdání mezinárodním řádem založeným na pravidlech“ a nabádali je, aby vykročili vpřed se „odvážným a kreativním vedením“.

V průvodním dopise Bidenovi reverendka Mae Elise Cannonová, výkonná ředitelka jménem představenstva CMEP, tvrdila, že Spojené státy a Bidenova administrativa „překročily spoluúčast“ na ztrátách na životech v Gaze. Podle květnové zprávy Rady pro zahraniční vztahy USA od 7. října přijaly legislativu poskytující Izraeli vojenskou pomoc ve výši nejméně 12,5 miliardy dolarů. Tato podpora, jak se uvádí v dopise, spolu s „neadekvátním opatřením k zajištění dodávek pomoci“ do Gazy, učinily Spojené státy „primárním partnerem Izraele v jeho pokračujícím vojenském útoku na Palestince v Gaze“.

Dopis přispívá k rostoucí křesťanské kritice Izraele od října, kdy země zahájila pozemní útok na Gazu poté, co militanti Hamasu zahájili útok v jižním Izraeli, při kterém zahynulo téměř 1200 lidí a podle vládních úředníků bylo asi 200 osob uneseno. V následujících měsících vedla válka mezi Izraelem a Hamasem k úmrtí více než 39 000 Palestinců, z nichž mnohé jsou děti.

Černošští křesťanští vůdci, různé křesťanské denominace a velké křesťanské koalice již měsíce vyzývají k příměří v regionu, někteří pořádají protesty před Bílým domem. K podpoře se připojil také papež František, stejně jako palestinští křesťané v Betlémě, který je na Západním břehu Jordánu. Církve za mír na Blízkém východě plánují ve středu uspořádat modlitební vigilii v budově United Methodist Building ve Washingtonu D.C., aby vyzvali k ukončení násilí a vojenských akcí v Gaze.

Zdroj: https://religionnews.com/2024/07/23/more-than-200-christian-leaders-sign-letter-calling-for-cease-fire-in-gaza/

Foto: AP Photo/Tsafrir Abayov