Vidět pronásledované křesťany rudě

21.11.2024

Červené světlo, které v noci 20. listopadu osvětlovalo katedrálu svatého Michala v Torontu, ostře kontrastovalo s temnotou panoramatu města.

Asi 500 km východněji byla červeně nasvícena také fasáda katedrály Marie Královny světa a kopule oratoře svatého Josefa v Montrealu, stejně jako další světoznámé katedrály včetně pařížské baziliky Notre Dame. V Ottawě, kde sídlí velvyslanectví, nejvyšší komise a zastupitelské úřady 129 zemí, se stejnou noc červeně rozzářila fasáda historického sídla v baronském stylu, které slouží jako velvyslanectví Maďarska.

Na 20. listopad připadá Červená středa, každoroční akce, při níž zúčastněné církve a světské instituce po celém světě osvětlují své budovy červenou barvou, která symbolizuje krev a oběť, aby tak zvedly nápadný červený prapor pronásledování křesťanů ve světě, což je problém, který mezinárodní politická elita příliš často ignoruje.

Červená středa, označovaná jako mezinárodní den modliteb, akcí a osvěty o pronásledování křesťanů ve světě a zahájená v roce 2016 rozsvícením Fontány di Trevi v Římě, je iniciativou organizace Pomoc církvi v nouzi (ACN), mezinárodní papežské charity, která se věnuje podpoře věřících všude tam, kde jsou pronásledováni, utlačováni nebo v nouzi.

Červená středa se z velké části díky úsilí britské pobočky ACN rozrostla do každoroční mezinárodní kampaně. „Je to skvělý způsob, jak si připomenout křesťany, kteří přišli o život nebo trpí pro svou víru,“ uvedla Marie Claude Laloneová, národní ředitelka ACN Kanada. „Zvyšování povědomí je dobrý krok, ale nestačí to. Musíme být solidární s našimi bratry a sestrami, kteří trpí.“ „Letos potřebujeme Červenou středu více než kdy jindy,“ řekl Mario Bard, vedoucí informačního oddělení ACN Kanada, pro The Catholic Register s odkazem na nově vydanou zprávu organizace Persecuted and Forgotten. Zpráva odhalila, že ve více než 60 % z 18 sledovaných zemí se od poslední zprávy, která se týkala let 2020-2022, zvýšilo porušování lidských práv křesťanů.

Bard uvedl, že těžiště násilných útoků proti křesťanům se přesunulo z Blízkého východu do Afriky, kde křesťané v zemích, jako je Burkina Faso a Nigérie, nadále nesou hlavní tíhu islámského extremismu, ačkoli konstatuje, že křesťané v Iráku a Sýrii čelí neustálému tlaku, aby opustili svou starobylou domovinu.

Maďarské velvyslanectví v Ottawě si připomínalo pátý ročník kampaně Červená středa. Maďarsko, země, která navzdory sekularizaci velké části západního světa pevně stojí za svými křesťanskými základy a dědictvím, zaujímá vedoucí úlohu při zvyšování povědomí o této problematice a při poskytování praktické pomoci obětem pronásledování křesťanů. „Maďarsko má dlouhou historii a křesťanství bylo vždy klíčem k naší identitě,“ uvedla velvyslankyně Maria Vass-Salazarová. „Po bouřlivé historii, včetně let náboženského pronásledování ze strany komunismu, jsme si uchovali víru, která je pro maďarský lid velmi důležitá.“

Program nazvaný Maďarsko pomáhá, který vede státní tajemník Tristan Azbej, navazuje na stanovisko maďarské vlády, že solidarita musí mít podobu hmatatelné a praktické pomoci. „Maďarská vláda prostřednictvím tohoto programu spolupracuje s ACN a dalšími neziskovými organizacemi,“ řekl Vass-Salazar. „Náš premiér Viktor Orbán se setkal s několika církevními představiteli včetně Pierbattisty Pizzabelly, latinského patriarchy jeruzalémského, a Ignáce Aphrema II, patriarchy antiochijského, a potvrdil svůj závazek poskytovat humanitární pomoc a podporu náboženským aktivitám, které přispívají k přežití křesťanských komunit na Blízkém východě.“ Velvyslanec pokračoval, že od roku 2017 byla pomoc poskytnuta dvěma milionům lidí na Blízkém východě a v severní Africe.

Zdroj: https://www.catholicregister.org/item/37386-seeing-red-about-persecuted-christians

Foto: Unsplash