Zveřejněno datum soudu s údajnými žháři Albertského kostela

3.11.2023

Dva muži z High Prairie v Alta, obvinění z podpálení kostela svatého Bernarda v Grouard Alta, 22. května 2023, jsou předvoláni k soudu téměř o rok později.

Gerald Capot, 50 let, a Kenneth Ferguson, 56 let, údajní žháři, by se podle desátníka Troye Savinkoffa měli objevit v soudní síni od 21. do 24. května 2024. Datum soudu bylo stanoveno na začátek září, ale podrobnosti se objevily až 23. října.

Zničený kostel sv. Bernarda stojí v Grouardu, vesničce v okrese Big Lakes na severu centrální Alberty, pochází z roku 1901. Tento chrám uctívání, místo provinčního dědictví, obsahoval mnoho cenných historických předmětů, které byly zničeny, zejména vykreslené obrazy od biskupa Emile Grouarda. Oblát Panny Marie Neposkvrněné byl nazýván „uměleckým biskupem severu“.

Fr. Bernard Akum, pastor v době požáru (nyní v londýnské diecézi), řekl The Catholic Register, že poškození unikla pouze Nejsvětější svátost a roucha ze sakristie.

Kořeny katolicismu v Grouardu sahají ještě dále do 19. století. Římskokatolická misie byla založena v roce 1872. Rezidenční škola financovaná federální vládou otevřela své brány v polovině 90. let 19. století.

Vandalismus proti katolickým kostelům v posledních letech vzrostl, zejména po zprávách o nálezu neoznačených hrobů v četných bývalých kolejích od roku 2021. Kanadské statistiky loni oznámily, že protikatolické zločiny z nenávisti vyletěly od roku 2020 do roku 2021 raketově o 260 procent.

Manny Chalifoux, člen farnosti svatého Bernarda od roku 1984, řekl: „Byl to šok, když jsem zjistil, že kostel byl vypálen“. Řekl, že nechápe, proč se budova stala cílem.

„Podle mě budova (sama) nikdy lidem nic špatného neudělala,“ řekl Chalifoux. „Souhlasím s tím, co komunita říká o kněžích (obviněných ze zneužívání), kteří jsou na vině. Proč pálit budovu, když ta budova nemá žádnou spojitost se zneužíváním, ke kterému mohlo dojít koncem 19. století?

Aby bylo jasné, motiv, který vedl k údajnému jednání obviněného, nebyl zatím zveřejněn.

Linda Vandenbergová, farářka v St. Bernard’s přes 10 let, i když od ničivého incidentu uplynulo téměř šest měsíců, „stále nevěří, že se to stalo“.

„Je těžké smířit se s tím, že kostel byl zapálen a že lidé nad tím nevyjádřili žádnou lítost, alespoň pokud mohu říci,“ řekla Vandenbergová. „Myslím, že se kvůli tomu pořád trochu zlobím. Ztratili jsme tolik historie, včetně obrazů od biskupa Grouarda a osobních věcí, které nelze nahradit.“

Ona a její kolegové katolíci hledí do budoucnosti, zatímco navštěvují mše v tělocvičně Kapawe’no First Nation School. Tato mateřská škola do 12. třídy je ve vlastnictví Northern Lakes College.

V současné době je sbor sv. Bernarda bez kněze. Fr. Lawrence Odoemena z farnosti svatého Pavla v High Prairie jede půl hodiny do Grouard, aby předsedal nedělní bohoslužbě v 10:30.

Zatímco Vandenbergová řekla, že otevření školy „bylo darem z nebes“, nastavení „není ideální“.

„Za prvé, je to tělocvična,“ řekla Vandenbergová, „je těžké, aby to vypadalo jako kostel.“

Vzhledem k tomu, že kostel sv. Bernarda byl pojištěn, bude nakonec přestavěn.

Zdroj: https://www.catholicregister.org/item/36078-trial-date-set-for-alleged-alberta-church-arsonists

Foto s laskavým svolením Arcidiecéze Grouard-McLennan