Americký poutník vězněný v Asadově Sýrii označil své propuštění z vězení za „požehnání“

16.12.2024

DAMAŠEK (KAP) – Američan, který před sedmi měsíci zmizel v nechvalně známém vězení bývalého syrského prezidenta Bašára Asada, v pátek brzy ráno prohlásil, že ho propustili „osvoboditelé“, kteří dorazili do Damašku den poté, co dlouholetý vládce uprchl z hlavního města.

Travis Timmerman označil své propuštění za „požehnání“, když hovořil s agenturou Associated Press z hotelového pokoje v Damašku, kam dorazil ve čtvrtek pozdě večer. Patřil mezi tisíce lidí propuštěných tento týden z rozlehlých syrských vojenských věznic poté, co povstalci dosáhli Damašku, svrhli Asada a ukončili 54letou vládu jeho rodiny.

Devětadvacetiletý Timmerman uvedl, že se do Sýrie vydal na křesťanskou pouť a že v Palestinské pobočce, nechvalně proslulém vězeňském zařízení provozovaném syrskou rozvědkou, s ním nebylo špatně zacházeno. Uvedl, že ho osvobodili „osvoboditelé, kteří přišli do vězení a kladivem vyrazili dveře (jeho cely)“.

Kancelář pro politické záležitosti islamistické skupiny Haját Tahrír aš-Šám, povstalecké skupiny, která vedla bleskovou ofenzívu s cílem svrhnout Asadovu vládu, uvedla, že skupina zajistila jeho propuštění. „Potvrzujeme naši připravenost spolupracovat přímo s americkou administrativou na dokončení pátrání po amerických občanech zmizelých bývalým Asadovým režimem,“ uvedla skupina a dodala, že probíhá pátrání po Austinu Ticeovi, americkém novináři, který se v Sýrii ztratil před 12 lety. Jeden z představitelů skupiny později uvedl, že skupina zařizuje Timmermanův odjezd ze Sýrie, ale neuvedl žádné podrobnosti.

Timmerman uvedl, že byl propuštěn v pondělí ráno spolu s mladým Syřanem a 70 vězeňkyněmi, z nichž některé měly s sebou děti. Byl držen odděleně od syrských a dalších arabských vězňů a uvedl, že neví o žádných dalších Američanech držených v tomto zařízení. „Byl jsem tam sedm měsíců. Nahoře nade mnou tam byly ženy,“ řekl Timmerman. Slyšel, jak ženy zpívají a učí své děti, a slyšel, jak jsou někteří muži pravidelně biti. „Nikdy jsem nebyl bit,“ řekl.

Byl zadržen poté, co v červnu přešel do Sýrie z hory podél východolibanonského města Zahle. Tři a půl hodiny ho vyslýchali vyšetřovatelé, kteří si mysleli, že musí být špion. Při druhém krátkém výslechu mu prohledali mobilní telefon a při posledním výslechu začal se svými vězniteli diskutovat o svých snech. Řekl, že jejich hrozba, že proti němu použijí násilí, byla „implicitní“, protože vedle slyšel každodenní bití. Před třemi týdny mu však únosci dovolili použít mobilní telefon a zavolat rodině. Timmerman tehdy své rodině neřekl, že je v Damašku, pouze že je v pořádku.

Později ve vazbě řekl, že slyšel výbuchy – v době, kdy Izrael zesiloval své údery v Sýrii. Válka Izraele s militantní skupinou Hizballáh se zintenzivnila v září, než bylo minulý měsíc dosaženo příměří. „Slyšel jsem nějaké výbušniny, které otřásly budovou,“ řekl. Timmerman uvedl, že ve vězeňské cele měl matraci, plastovou nádobu na pití a dvě další na odpad. V první polovině pobytu měl tři přestávky na toaletu a přestávky na cvičení. Řekl, že páteční výzvy k modlitbám mu pomohly udržet si přehled o dnech.

Zpočátku prý přibral na váze, protože jedl nekvašený chléb, rýži a oves. Někdy dostával brambory nebo rajčata – což bylo zjevně vyhrazeno nesyrským vězňům, kteří často končili vyhublí nebo nemocní. „Je to čas útěchy a člověk může meditovat o svém životě,“ řekl agentuře AP. „Bylo to pro mě dobré.“ Timmerman byl rozcuchaný, měl zacuchané vousy a dlouhé vlasy a nehty. Řekl, že se ve čtvrtek dobře vyspal a najedl. Nyní se plánuje vrátit do Damašku.

Timmerman pochází z Urbany ve státě Missouri, asi 80 kilometrů severně od Springfieldu v jihozápadní části státu. V roce 2017 získal titul z financí na Missourské státní univerzitě. Timmermanova matka Stacey Gardinerová agentuře AP řekla, že od čtvrtečního večera se svým synem nemluvila. Svěřil se jí, že navštívil Prahu a Budapešť v Maďarsku, aby „psal o různých církvích“. Naposledy se jí prý ozval v květnu, kdy řekl, že jede někam, kde není internet, a že se ozve, až bude mít zase přístup. Pak přestal odpovídat na telefonáty a zprávy a ona nevěděla, zda je naživu, nebo mrtvý. „Nemohla jsem mu pomoci a to mi každý den lámalo srdce víc a víc,“ řekla Gardinerová. „Chci jen, aby se moje dítě vrátilo domů.“

Rodina nahlásila jeho zmizení a dálniční hlídka státu Missouri vydala na začátku června zprávu, že „Pete Timmerman“ se ztratil v Maďarsku. Koncem srpna maďarská policie vydala oznámení o pohřešování „Travise Petea Timmermana“ s tím, že byl naposledy viděn v kostele v Budapešti.

Při popisu svého propuštění z vězení Timmerman uvedl, že ho probudilo dění před celou. Ti, kteří ho přišli propustit, na něj mluvili arabsky. „Byla to vzrušená scéna. Nebylo jasné, zda dozorci, kteří tam byli, tam ještě jsou,“ řekl Timmerman. „Nevěděl jsem, jestli nás vyvádějí uprostřed válečné zóny … při zpětném pohledu tato střelba nebyla skutečným střetem.“ Řekl, že na okamžik zpanikařil. Uvědomil si však, že část střelby byla oslavná ze slepých nábojů. Jeden muž střílel z AK-47. V jednu chvíli se spolu s dalšími dvěma vězni rozběhl zpět do věznice. Jeden spoluvězeň mu pomohl ven, držel ho za ruku a mluvil s okolím arabsky. Oba doprovázeli jednu vězeňkyni do jejího domu.

V Damašku strávil dvě noci, jednu v opuštěném bytě ve starém městě a druhou u nového přítele. Poté se vydal pěšky směrem k Jordánsku, když ho ve čtvrtek brzy ráno našla na hlavní silnici na okraji Damašku jedna syrská rodina bosého. Někteří si ho nejprve spletli s hledaný novinářem Ticem. Syrská rodina agentuře AP řekla, že Timmerman vypadal promrzlý a hladový, a tak ho vzali zpět k sobě domů. „Nakrmil jsem ho a zavolal lékaře,“ řekl Mosaed al-Rifai, 68letý sběrač odpadu, který Timmermana našel jako první. Několik hodin poté, co ho al-Rifai objevil, si pro něj do domu rodiny přijeli povstalci, dodal.

Mouaz Mostafa, výkonný ředitel Syrian Emergency Task Force, neziskové skupiny se sídlem v USA, který byl v Damašku, se dozvěděl o Timmermanově poloze, dostal se k němu a kontaktoval kvůli němu americké úřady. Timmerman se nyní zotavuje, dokud povstalci nepřijdou na to, jak ho předat americkým úřadům, uvedl Moustafa.

Z jordánské Akaby americký ministr zahraničí Antony Blinken novinářům sdělil, že Bílý dům „pracuje na tom, aby ho přivedl domů, aby ho dostal ze Sýrie“, ale z důvodu ochrany osobních údajů odmítl další komentáře. Hlavní washingtonský vyjednavač o rukojmích Roger Carstens odcestoval tento týden do Libanonu v naději, že se mu podaří získat informace o tom, kde se Tice nachází.

Prezident Joe Biden prohlásil, že jeho administrativa věří, že Tice je naživu, a je odhodlána přivést ho domů, i když v neděli také připustil, že „nemáme žádné přímé důkazy“ o jeho stavu. Případ již několik let frustruje americké zpravodajské úředníky. „Pro Spojené státy je to priorita,“ řekl Blinken.

Tice, jehož práce publikovaly deníky The Washington Post, McClatchy a další, zmizel na kontrolním stanovišti ve sporné oblasti západně od Damašku v srpnu 2012, kdy se syrská občanská válka zintenzivnila. Video zveřejněné několik týdnů po Ticeově zmizení ho ukazuje se zavázanýma očima, jak ho drží ozbrojení muži. Od té doby o něm nikdo neslyšel. Asadova vláda popřela, že by ho zadržovala.

Zdroj: https://religionnews.com/2024/12/16/american-pilgrim-imprisoned-in-assads-syria-calls-his-release-from-prison-a-blessing/

Foto: Syrian Emergency Task Force via AP