Katolická nemocnice ve Vancouveru čelí „hádce“ kvůli asistované sebevraždě

19.6.2024

Nyní uplynulo více než půl roku od chvíle, kdy vláda Britské Kolumbie nařídila Vancouver Coastal Health vybudovat zařízení pro eutanazii (MAiD) vedle nemocnice St. Paul’s Hospital, čímž se skoncovalo s principiálním odporem katolické nemocnice vůči asistované sebevraždě. Ale i přes tento čas zůstává řada důležitých otázek nezodpovězených ohledně výstavby a provozu zařízení MAiD ze strany Vancouver Coastal Health a jeho fyzického připojení k St. Paul’s.

Stejně tak přetrvávají nepříjemné otázky o morálních důsledcích církevního učení, které zakazuje „spolupráci“ mezi katolickými a jinými institucemi, „pokud zahrnuje doporučení osobám, které žádají o eutanazii“, v nemocnici u svatého Pavla. Je to nepříjemný problém, o kterém dokonce i prolife kaplan arcidiecéze Vancouveru říká, že „je to hlavolam“.

Zdravotní úřad nedokázal přesně odpovědět, jak bude zařízení pro eutanazii napojeno na St. Paul’s, jak bude fungovat a kdy bude otevřeno. Nedávná prohlídka exteriéru St. Paul’s nenašla žádné známky výstavby, přestože „klinický prostor“ (jak jej provincie nazvala) má být otevřen v srpnu. Stejně tak ministerstvo zdravotnictví opakovaně neposkytlo informace o tom, jakým způsobem získalo pozemky v kampusu St. Paul’s k vybudování zařízení pro eutanazii. Pro-life kaplan arcidiecéze, Fr. Larry Lynn řekl, že vláda neprozradila půdu Providence a nebyla schopna identifikovat vlastníka nemovitosti, ze které byla půda odebrána.

Byly vyjádřeny obavy, že oficiální politika Providence týkající se eutanazie a reakce na žádosti MAiD je v rozporu s katolickým učením. Politika uvádí, že jejím účelem je poskytnout „důsledný etický a soucitný přístup“ při reakci na někoho, kdo požádal o MAiD, v kontextu „neslučitelnosti (s) katolickým učením MAiD“. Mezi její zásady patří, že osobní přesvědčení pacientů a jejich rodin „je respektováno a ctěno“.

Providence částečně stanoví, že pacienti by měli být podporováni nehodnotícím způsobem, že jejich žádost o MAiD bude vyřízena včas a že zaměstnanci Providence „budou ve spojení“ s personálem Vancouver Coastal, aby zajistili bezpečný přenos péče poskytovateli MAiD. Lynn řekl, že slyšel od mnoha katolíků jejich obavy, a v důsledku toho se 31. května setkal s arcibiskupem J. Michaelem Millerem, aby v této otázce vyjasnil. „Stojíme před rébusem,“ řekl. „Je to obtížný a složitý problém, na který není jednoduchá odpověď.“

Lynn označila morální argumenty proti jakémukoli druhu spolupráce mezi St. Paul’s a Vancouver Coastal Health za „legitimní a platné“ a zdůraznila, že Providence se postavila proti eutanazii a nadále proti ní bojuje. Zároveň také řekl, že Providence jedná „v charitě a spravedlnosti“ a nemůže držet lidi hledající MAiD v nemocnici proti jejich vůli. Souhlasil, že Providence se snaží ze špatné situace vytěžit to nejlepší. „Tam to je… Je to prostě hrozné místo.“

Katolíci si nemusejí zoufat, řekl a poukázal na to, že mají mocné duchovní zbraně, které mohou používat proti silám, které útočí na morální strukturu společnosti. „Pokaždé, když mluvím, říkám jedinou odpověď, jedinou skutečnou věcí, kterou tu máme, je modlitba a půst,“ řekla Lynn. „To je to, co můžeme udělat. A to musíme dělat stále častěji. Musíme shromáždit lidi, víc a víc… a všichni v tom musíme být spolu, to je pravda.“

Zdroj: https://www.catholicregister.org/item/36876-vancouver-catholic-hospital-faces-maid-conundrum

Foto: Gert Stockmans on Unsplash