Měla to být křesťanská utopie, nyní čelí stoupajícímu moři
24.6.2024
Pobřežní nigerijská komunita Ayetoro byla založena před desítkami let a dostala přezdívku „Happy City“, což mělo být křesťanskou utopií, která by byla bez hříchu a beztřídní. Nyní však jeho zbývající obyvatelé mohou proti stoupajícímu moři udělat jen málo.
Budovy se noří do Atlantského oceánu, což je podél zranitelného západoafrického pobřeží stále běžnější. Staré dřevo vyčuhuje z vln jako zkažené zuby. Pobřeží lemují rozbité základy. Vlny se lámou o opuštěné elektrické sloupy. Nízko položené země již léta varují svět před existenční hrozbou stoupající hladiny moří. Nigérie, nejlidnatější země Afriky, se snaží reagovat. Některé plány na řešení ochrany pobřeží, dokonce i pro Ayetoro, se v zemi, kde je rozšířená korupce a špatné hospodaření, nezdařily.
Podle vedoucího mládeže Thompsona Akingboye jsou modlitby proti stoupajícímu moři „na rtech každého“ v kostele každou neděli. Ale vědí, že řešení bude vyžadovat mnohem víc. Dokonce i kostel byl dvakrát přemístěn pryč od moře. „Současné umístění je nyní také ohroženo, protože moře je vzdálené pouhých 30 metrů,“ řekl Akingboye. Odešly tisíce lidí. Z těch, kteří zůstali, může Stephen Tunlese jen z dálky hledět na zbytky svého obchodu s oblečením. Tunlese řekl, že kvůli moři přišel o investici ve výši osmi milionů nairů, tedy ekvivalentu 5 500 dolarů. Nyní se přizpůsobuje vodní budoucnosti. Opravuje kánoe. „Zůstanu v Ayetoru, protože toto je země mého otce, toto je země dědictví,“ řekl.
Bahenní pobřeží Mahin, kde komunita uniká, ztratilo za poslední tři desetiletí kvůli oceánu více než 10 kilometrů čtverečních, tedy téměř 60 % své půdy. Výzkumníci studující satelitní snímky pobřeží Nigérie tvrdí, že k Ayetorovu zmizení přispívá řada věcí. Podle mořského geologa Oluseguna Dada, profesora na Federal University of Technology v Akure, který léta studoval satelitní snímky, jsou jedním z důvodů podvodní ropné vrty. Při těžbě zdrojů se půda může potopit. Ale on a kolegové zaznamenali další důvody, včetně odlesňování mangrovů, které pomáhají ukotvit zemi, a eroze způsobené vlnami oceánu. „Když jsme začali přicházet do této komunity, měli jsme čerstvou vodu,“ řekl Dada. Dnes se sladkovodní ekosystém proměňuje ve slaný, mořský.
Transformace je v Nigérii nesmírně nákladná. Světová banka ve zprávě z roku 2020 odhadla náklady na degradaci pobřeží ve třech dalších pobřežních nigerijských státech – poblíž Lagosu, Delty a Cross River – na 9,7 miliardy dolarů, neboli více než 2 % HDP země. Zabývala se erozí, záplavami, ztrátou mangrovů a znečištěním a zaznamenala vysokou míru urbanizace. A přesto dramatické snímky pobřežních komunit uklouzávajících jen čas od času upoutají pozornost Nigérie, jako když nastanou každoroční záplavy – další účinek změny klimatu. Ale obyvatelé Ayetoro se nemohou odvrátit. „Ayetoro bylo jako ráj, město, kde všichni žili radostně, šťastně,“ řekl Arowolo Mofeoluwa, bývalý státní úředník. Odhadla, že dvě třetiny komunity byly pomalu smeteny pod vlnami, spolu s několika pokusy některých obyvatel o obnovu. „Tohle je třetí dům, ve kterém bydlíme, a ve čtvrtém domě teď bydlí jiní a zase pro sebe nemáme dost místa. Čtyři nebo pět lidí žijících v malé místnosti, dokážete si představit, jak to bolí,“ řekl Mofeoluwa. „Když se podíváte, kde je nyní moře, je to konec bývalého Ayetoro.“
Pro tradičního vůdce komunity a hlavu místní církve Oluwambe Ojagbohunmiho bolest nespočívá pouze ve ztrátě půdy, ale také v tom, „co ztrácíme v naší sociokulturní a náboženské identitě“. Někteří obyvatelé tvrdí, že byly odplaveny i pohřebiště. Začátkem tohoto roku vláda státu Ondo oznámila závazek najít „trvalá řešení“ hrozby pro Ayetoro. Obyvatelé tvrdí, že jim to bylo slíbeno již v minulosti. Může být příliš pozdě na to, aby bylo úsilí účinné, řekl Dada. Po léta doufal, že bude proveden environmentální průzkum, aby lépe porozuměl tomu, co je příčinou mizení komunity. Ale bylo to marné.
Komise pro rozvoj delty Nigeru, vládní orgán, který se má zčásti zabývat ekologickými a dalšími problémy způsobenými těžbou ropy, neodpověděla na otázky The Associated Press týkající se úsilí o ochranu pobřeží komunity. Webová stránka komise uvádí projekt ochrany pobřeží v Ayetoro. Projekt byl oceněn před dvěma desetiletími. Stav projektu: „Probíhá“. Obyvatelé však říkají, že nikdy nic nezačalo.
„Věříme, že jednoho dne přijde pomoc,“ řekl vedoucí mládeže Akingboye.
Foto: Abiodun Jamiu