Papež František vyzývá k „mírovému soužití“ a dialogu v Nikaragui.

Papež František v neděli na závěr svého týdenního poselství Anděl Páně vyzval k „mírovému soužití“ mezi lidmi a institucemi v Nikaragui.

„Se znepokojením a zármutkem pozorně sleduji situaci, která vznikla v Nikaragui a která se týká lidí i institucí,“ řekl papež 21. srpna.

„Chci vyjádřit své přesvědčení a přání, aby prostřednictvím otevřeného a upřímného dialogu dokázali najít základ pro uctivé a pokojné soužití,“ dodal. „Prosme Pána na přímluvu Nejčistší Panny Marie, aby takovou konkrétní vůli vnukl do srdcí všech.“

Komentář papeže Františka následoval po pátečním únosu biskupa Rolanda Álvareze nikaragujskou policií.

Policie vnikla do biskupovy rezidence, kde byl dva týdny v domácím vězení, v časných ranních hodinách 19. srpna. Álvarez je otevřeným kritikem režimu prezidenta Daniela Ortegy.

Od 19. srpna byl Álvarez držen v domácím vězení v rezidenci svých příbuzných. Kardinál Leopoldo Brenes, arcibiskup z Managuy, mohl v pátek zatčeného biskupa navštívit.

Álvarez je biskupem diecéze Matagalpa v severní části centrální Nikaraguy. Spolu s dalšími osmi kněžími, seminaristy a laiky byl biskup od 4. srpna násilně držen v kanceláři, nesměl přijímat jídlo ani léky.

Kněží a seminaristé byli v pátek rovněž odvedeni z kanceláře a podle policie jsou drženi ve věznici známé jako „El Chipote“, nechvalně proslulé mučením odpůrců Ortegovy diktatury.

Od roku 2018, kdy vládne Ortegova diktatura, došlo k více než 190 útokům na katolickou církev, její biskupy, kněze, věřící a modlitebny, uvádí zpráva, kterou vypracovala advokátka Martha Patricia Molina Montenegro, členka organizace Pro-Transparency and Anti-Corruption Observatory.

Ortega opakovaně urážel katolické biskupy a kněze a nazýval je „démony v sutanách“, „teroristy“ a „osnovateli převratu“.

V březnu tohoto roku diktatura vyhostila apoštolského nuncia v Nikaragui, arcibiskupa Waldemara Stanislawa Sommertaga. Vatikán toto rozhodnutí přijal s „překvapením a bolestí“.

Začátkem července byly ze země vypovězeny Misionářky lásky, které založila svatá Terezie z Kalkaty a které se věnují péči o nejchudší a nejnemocnější.

Režim také násilně uzavřel katolické televizní a rozhlasové stanice v zemi.

V posledních týdnech Ortegova diktatura s pomocí policie pronásleduje kněze v Nikaragui, zejména v diecézích Matagalpa a Siuna, kde byl 13. srpna bez známého důvodu zatčen otec Oscar Benavidez.

Zdroj:https://www.catholicnewsagency.com/news/252084/pope-francis-calls-for-peaceful-coexistence-in-nicaragua