Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva v zákaz eutanazie a asistované sebevraždy

13.6.2024

Dne 13. června Evropský soud pro lidská práva (ECHR) ve věci Dániel Karsai proti Maďarsku rozhodl, že členské státy mohou i nadále zakazovat asistovanou sebevraždu. Soud rozhodl ve prospěch Maďarska, že zákaz eutanazie a asistované sebevraždy je v souladu s „právem na život“ podle článku 2 Evropské úmluvy o lidských právech a podle mezinárodního práva. Vzhledem k tomu, že některé země omezují právo na svobodu svědomí lékařů, kteří protestují proti eutanazii, je toto rozhodnutí obzvláště důležité.

Ve skutečnosti „většina členských států Rady Evropy nadále zakazuje“ eutanazii, zdůraznil Soud. Pouze 6 států legalizovalo asistovanou sebevraždu. Soud proto rozhodl, že neexistuje žádný základ pro závěr, že členským státům je tímto doporučeno, natožpak vyžadováno, aby poskytly přístup k asistované sebevraždě. „Je součástí lidského stavu, že lékařská věda pravděpodobně nikdy nebude schopna eliminovat všechny aspekty utrpení nevyléčitelně nemocných jedinců. Tento zvýšený stav zranitelnosti zaručuje zásadně humánní přístup úřadů k řešení těchto situací.“ přístup, který musí nutně zahrnovat paliativní péči, která je vedena soucitem a vysokými lékařskými standardy.“ Zjistilo se, že „širší sociální důsledky a rizika zneužívání a omylů, které s sebou přináší poskytování umírání za pomocí lékaře, těžce převažují“.

V Maďarsku je podle maďarského trestního zákoníku asistovaná sebevražda kriminalizována, včetně toho, kdo asistuje, a to i mimo Maďarsko. Soudce ESLP Wojtyczek zdůraznil, že „jakákoli forma eutanazie nebo legislativní rámec obklopující takovou praxi by nejen postrádal právní základ podle Úmluvy, ale byl by také v rozporu se základním právem na život podle Úmluvy“.

ESLP zároveň také dodal, že jeho postoj se může v budoucnu změnit na základě postoje členských států a „s ohledem na vývoj v evropských společnostech a v mezinárodních standardech lékařské etiky v této citlivé oblasti“. Jinými slovy, Soud opatrně naznačil, že právo na asistovanou sebevraždu by mohlo být uznáno v pozdější fázi, pokud by tato praxe byla legalizována významnou částí evropských států.
Tento přístup byl silně kritizován lidskoprávními organizacemi, včetně ECLJ, které zdůraznily: „Evoluční přístup přijatý Soudem vede k myšlence, že asistovaná sebevražda je lidským právem podle počtu zemí, které ji legalizovaly, tj. filozoficky absurdní. Znamená to, že obsah lidských práv závisí na politickém životě.“

Vzhledem k nedávným trendům, jako je černá listina lékařů, kteří protestují proti eutanazii ve Španělsku (informace OIDAC) nebo zákaz zdravotnickým institucím odmítat eutanazii na základě víry v Belgii (informace OIDAC), je rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva důležitou výzvou. zajistit ochranu svobody svědomí.

Zdroj: https://www.intoleranceagainstchristians.eu/index.php?id=12&case=8177

Foto: Lluís Las Heras Maestro on Unsplash