Seznam zemí, nejvíce porušujících náboženskou svobodu

2.5.2024

Americká komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) vydala ve středu novou zprávu, která zdůrazňuje země s nejhorším náboženským pronásledováním na světě. Z této zprávy, která je vydávána každoročně, USCIRF dává doporučení ministerstvu zahraničí, jak nejlépe obhajovat náboženskou svobodu. Tyto návrhy se obvykle promítají do sankcí ze strany USA proti zemím, které porušují pravidla, aby na ně tlačily, aby zlepšily svou náboženskou toleranci.

V letošním roce mezi zeměmi, které vedly USCIRF na seznamu nejkřiklavějších porušovatelů náboženské svobody na světě, byly Afghánistán, Ázerbájdžán, Barma, Čína, Kuba, Eritrea, Indie, Írán, Nikaragua, Nigérie, Severní Korea, Pákistán, Rusko, Saúdská Arábie, Tádžikistán, Turkmenistán a Vietnam.

USCIRF doporučuje, aby tyto země byly označeny jako „země zvláštního zájmu“ nebo „CPC“, což je označení, které bylo nazýváno „nejmocnějším nástrojem“ Ameriky k obhajobě náboženské svobody.

Zde jsou některé ze zemí, které se za poslední rok nejvíce potýkají s problematikou náboženské svobody.

Afghánistán
Náboženská svoboda a svoboda projevu se v Afghánistánu pod vládou Talibanu podle zprávy nadále zhoršují. Země násilně prosazuje zákon o odpadlictví, který zakazuje konverze od islámu. Zpráva také uvádí, že v minulém roce Taliban zavedl řadu opatření, která vážně omezila oblékání žen, jejich pohyb, přístup ke vzdělání a zaměstnání. Navzdory doporučení USCIRF není Afghánistán v současnosti CPC, i když je Taliban označen jako „entita zvláštního zájmu“ (EPC).

Ázerbajdžán
Ázerbájdžán, většinově muslimská země, byl letos poprvé zařazen na seznam CPC organizace USCIRF. Země stále více zasahuje do náboženských práv jak ázerbájdžánských muslimů, tak etnických menšin, jako jsou arménští křesťané. Podle zprávy jsou ázerbájdžánští občané „rutinně“ obtěžováni, pokutováni a vězněni na základě svých náboženských aktivit. Zpráva uvádí, že v roce 2023 bylo v Ázerbájdžánu nespravedlivě uvězněno 183 „mírumilovných věřících“ kvůli svému náboženskému přesvědčení nebo aktivitám.

Po násilném Ázerbájdžánském převzetí oblasti Náhorního Karabachu a následném masovém exodu arménských křesťanů USCIRF oznámil, že několik historických křesťanských míst bylo poškozeno a přetrvávají vážné obavy z dalších hrozeb pro starověká náboženská místa v regionu. Ázerbájdžán také vystěhoval arménské apoštolské kněze z historického kláštera Dadivank v oblasti Kalbajar podél arménských hranic.

Čína
Nejlidnatější země světa, Čína, je hlavní oporou seznamu CPC USCIRF kvůli jejímu pokračujícímu programu „sinikizace“, který podrobuje všechny své občany a všechna náboženství v zemi ideologii Čínské komunistické strany (ČKS). Za komunistické vlády v Číně jsou všechna náboženství přísně kontrolována státem a jakákoli nepovolená náboženská aktivita je přísně posuzována. Podle zprávy v roce 2023 čínské úřady nadále „nechávaly násilně mizet“ a usvědčovaly podzemní katolické kněze, včetně dvou biskupů. Vláda také nadále vystavuje muslimské Ujgury nuceným pracím a indoktrinačním táborům a pronásleduje a vězní tisíce členů náboženského hnutí Falun Gong.

Indie
Indie, druhá nejlidnatější země světa, se stále více prosazuje jako lídr na světové scéně. Navzdory tomu je Indie, vedená hinduistickou nacionalistickou vládou premiéra Narendry Modiho, svědkem zhoršujících se podmínek náboženské svobody. Ačkoli ústava země chrání právo praktikovat víru, velká část země prosazuje zákony proti konverzi. Podle zprávy byly v roce 2023 tisíce křesťanů a muslimů vystaveny útokům a zastrašování, zatímco stovky kostelů a mešit byly zničeny.

Írán
Občané v Íránské islámské republice nadále trpí „extrémně špatnými“ podmínkami náboženské svobody, uvádí zpráva. V roce 2023 byli demonstranti proti povinným vládním zákonům o hidžábu a dalším omezením náboženství systematicky obtěžováni, zatýkáni, znásilňováni, mučeni a v některých případech popravováni. Náboženské menšiny, včetně sunnitských muslimů, byly tvrdě trestány, někdy i popraveny, kdykoli byly přistiženy při porušování přísného islámského práva země.

Nikaragua
Nikaragujští diktátoři Daniel Ortega a Rosario Murillo zintenzivnili své pronásledování katolické církve a dalších náboženských skupin v roce 2023. V posledním roce diktatura zabavila majetek a majetek katolických kostelů, klášterů a škol a svévolně uvěznila a vyhnala do exilu stovky katolíků a politických disidentů. Biskup Rolando Alvarez, dlouholetý kritik režimu Ortega-Murillo, byl odsouzen k 26 letům vězení, kde strávil celý rok 2023 s minimálním nebo žádným kontaktem s vnějším světem. Letos v lednu byl vyhoštěn z Nikaraguy do Vatikánu.

Nigérie
Podle zprávy bylo loni v Nigérii zabito více než 8 000 křesťanů. Jen o vánočním víkendu měla série útoků za následek smrt 190 křesťanů v nigerijském státě Plateau. Nigerijští křesťané, kteří tvoří 46 % populace, se stali oběťmi rozsáhlých útoků, únosů, mučení a zastrašování kriminálními živly, které nigerijská vláda do značné míry ignorovala. Navzdory pokračujícímu pronásledování a konzistentním doporučením USCIRF jmenovat Nigérii CPC, ministerstvo zahraničí pod Bidenovou administrativou tuto zemi od roku 2021 vyřadilo ze seznamu.

Pákistán
Teroristické útoky proti náboženským menšinám a místům chval se podle zprávy v Pákistánu v roce 2023 výrazně zvýšil. Vláda se rozhodla dále posílit zákazy „rouhání“, které je podle pozorovatelů metodou zaměřenou na náboženské menšiny. V srpnu dav zaútočil na křesťanskou komunitu v Jaranwale kvůli obvinění z rouhání. Dav zničil a vydrancoval mnoho domů v komunitě a poškodil nejméně 24 kostelů.

Ostatní
Nadnárodní pronásledování na vzestupu: USCIRF uvedl, že kromě pronásledování uvnitř svých hranic se několik vlád „zapojilo do nadnárodní represe, aby umlčelo náboženské menšiny“. Hlavní z nich byly vlády Číny a Indie, které obě zvýšily své mezinárodní úsilí zaměřit se na náboženské menšiny, které uprchly z jejich hranic. Kazachstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán se rovněž zapojily do nadnárodních represí.

Zákony o rouhání: Podle zprávy jsou zákony o rouhání jednou z nejvýznamnějších výzev pro náboženskou svobodu na světě. Tyto zákony fungují tak, že trestají činy, které jsou považovány za urážlivé vůči převládajícímu náboženství nebo ideologii. Podle USCIRF existuje 96 zemí s aktivními zákony o rouhání, z nichž mnohé se používají k podněcování násilí vůči náboženským menšinám.

Evropa: Některé evropské země byly ve zprávě také zmíněny jako země, vykazující trendy týkající se náboženské svobody. Zpráva zdůraznila, jak byla britská občanka Isabel Vaughan-Spruceová zatčena za tiché modlení před potratovou klinikou v Birminghamu v Anglii. Zpráva dále zmiňuje finskou poslankyni parlamentu Päivi Räsänenovou, která čelila mnoha obviněním z porušování lidských práv za vyjádření svých náboženských názorů na sexualitu a manželství.

Zdroj: https://www.licas.news/2024/05/02/here-are-the-countries-that-rank-worst-in-the-world-in-religious-freedom/

Foto:  Arif Ali/AFP