Skupina pro práva vyzývá k vyšetření mučení a zabití myanmarského občana
18.11.2024
Skupina na ochranu práv Fortify Rights vyzvala k nezávislému vyšetřování údajného mučení a zabití myanmarského občana Aunga Ko Ko vojáky thajské armády poblíž thajsko-myanmarské hranice.
Nová zpráva organizace, která byla zveřejněna ve čtvrtek, podrobně popisuje incident z ledna 2024 a obviňuje thajské orgány, že pachatele nehnaly k odpovědnosti a místo toho v rámci možného krytí případu odsoudily jiného myanmarského občana. „Hrůzné mučení a zabití Aunga Ko Koa nesmí zůstat bez odezvy. Vojáci, kteří jsou za to zodpovědní, by měli být neprodleně postaveni před soud,“ uvedl Matthew Smith, výkonný ředitel organizace Fortify Rights. „I přes současný nedostatek odpovědnosti za zapojení armády do zabití Aunga Ko Ko mohou thajské úřady zvrátit směr a zabránit tomu, aby zde beztrestnost vyhrála. Naše zpráva má úřadům pomoci zajistit v tomto případě spravedlnost,“ dodal.
Zpráva o 44 stranách, Smrt na thajsko-myanmarské hranici: V této zprávě se uvádí, že čtyři thajští vojáci zadrželi Aunga Ko Ko 12. ledna 2024 v okrese Mae Sot v provincii Tak.
Svědci popsali, jak ho tři vojáci při výslechu bili bambusovými tyčemi a dřevěnou tyčí. Po bití zůstal zkrvavený a pohmožděný a později svým zraněním podlehl. Jeden z očitých svědků, který byl kvůli ochraně své totožnosti identifikován jako „M.L.“, popsal násilnou scénu: „Poté, co Aung Ko Ko domluvil [v odpovědi na výslech], začal ho velitel [vojáků] před námi bít bambusovou tyčí opakovaně po zádech a nohou takovou silou, že se bambusová tyč nakonec zlomila.“ (M.L.) „Poté použil dlouhou pevnou hůl dlouhou asi 1,5 metru [téměř pět stop] a pokračoval v tom, dokud se i tato hůl nezlomila,“ dodal M. L.. Podle organizace Fortify Rights fotografie těla Aunga Ko Ko ukazují rozsáhlé podlitiny na zádech, obličeji a končetinách a také hlubokou řeznou ránu na lokti.
Aung Ko Ko, který žil v Thajsku a sloužil jako člen thajsky vycvičené vesnické bezpečnostní jednotky Chor Ror Bor, se údajně stal terčem útoku kvůli tomu, že nosil vestu této jednotky a zároveň byl myanmarského původu. Organizace Foritfy Rights vyjádřila politování nad tím, že navzdory důkazům svědčícím proti vojákům thajské orgány obvinily a odsoudily dalšího myanmarského státního příslušníka, 24letého Sirachucha – rovněž člena Chor Ror Boru – jako spoluviníka smrti Aunga Ko Ko.
Dne 27. září 2024 thajský soud odsoudil Sirachucha ke třem letům a čtyřem měsícům vězení. „Sirachuchovo odsouzení je justičním omylem,“ řekl Smith. „Dostupné důkazy naznačují, že násilné jednání nejméně tří vojáků mělo za následek smrt Aunga Ko Ko, přesto si Sirachuch za jejich činy odpykává trest.“ Organizace Fortify Rights označila policejní vyšetřování smrti Aunga Ko Ko za hluboce chybné a zdůraznila obavy z nedostatečné odpovědnosti vojenského personálu, který se na zabití podílel.
Zpráva vychází z několikaměsíčního vyšetřování v okrese Mae Sot, včetně rozhovorů s očitými svědky, místními bezpečnostními dobrovolníky a obránci lidských práv. Skupina Fortify Rights rovněž přezkoumala pitevní zprávy, fotografie a další důkazy, které 7. listopadu předložila thajskému Oddělení pro zvláštní vyšetřování (DSI). Organizace Fortify Rights upozornila, že thajské zákony stanoví pro veřejné činitele usvědčené z mučení trest odnětí svobody až na 15 let.
V nedávném přezkumu Výboru OSN proti mučení thajští představitelé potvrdili svůj závazek pohnat pachatele k odpovědnosti. Aimon Siangyai, generální ředitel odboru ochrany práv a svobod na thajském ministerstvu spravedlnosti, řekl: „Nikdo nebude zbaven trestní odpovědnosti za spáchání mučení.“
Případ vrhl pozornost na širší záznam o zneužívání migrantů a uprchlíků v Thajsku, včetně obvinění z vydírání, zadržování a fyzického násilí ze strany úřadů. Skupiny na ochranu práv dokumentují toto zneužívání již řadu let, přičemž některé případy vedly k reformám, jako například odsouzení generálporučíka thajské armády v roce 2017 v rámci rozsáhlého procesu týkajícího se obchodování s lidmi.
Organizace Fortify Rights zdůraznila naléhavost vyvození odpovědnosti v případě Aunga Ko Ko, zejména v době, kdy se Thajsko připravuje na vstup do Rady OSN pro lidská práva v roce 2025. „Jako nastupující člen Rady pro lidská práva mají vedoucí představitelé Thajska zvýšenou odpovědnost za ochranu lidských práv,“ uvedl Smith. „Postavení skutečných vrahů Aunga Ko Ko před soud by bylo důležitým krokem k ochraně migrantů a uprchlíků – obou skupin, které v zemi trpí závažným porušováním lidských práv.“
Foto: Unsplash