Únos kněze v Jižním Súdánu zvyšuje strach mezi duchovními v zemi

22.5.2024

Nedávné záhadné zmizení reverenda Luka Yugue a jeho řidiče Michaela Gbeka v Jižním Súdánu způsobilo, že mnoho křesťanů v této středoafrické zemi se obávalo o svou bezpečnost a báli se vykonávat službu v celé neklidné zemi.

Předpokládá se, že oba byli uneseni silami etnických milicí 27. dubna, když cestovali na motorce z katolické farnosti Nagero do okresu Tombura ve státě Západní Equatoria, hraničící se Středoafrickou republikou a Kongem.

Náboženští vůdci, zejména ti z katolické církve, naléhali na sbory po celé zemi s více než 12,7 miliony lidí, z nichž asi 61 % tvoří křesťané, aby se modlili za bezpečnost pohřešovaného kněze a jeho řidiče. Vůdci také zoufale apelovali na vládu, aby pomohla propustit ty dva, kteří jsou považováni za rukojmí, a aby vyhlásila výjimečný stav v regionu, kde k únosu došlo. „Jako církev apelujeme na Vaši Excelenci, aby nám pomohla přivést o. Luka a ti, kteří jsou s ním naživu,“ uvedl biskup Edward Hiiboro Kussala z jihosúdánské katolické diecéze Tombura-Yambio ve svém dopise z 29. dubna prezidentovi země Salvovi Kiirovi, který biskup sdílel s Religion News Service.

Země upadla do občanské války v prosinci 2013, kdy Kiir obvinil svého bývalého zástupce Rieka Machara a 10 dalších z pokusu o převrat. I když konflikt skončil mírovou dohodou z roku 2018, která spojila Kiira a Machara, v zemi nadále dochází k rozsáhlým bojům a únosům, zejména ve venkovských oblastech.

Mezi lety 2013 a 2018 bylo podle zpráv v důsledku občanské války zabito téměř 400 000 lidí. Konflikt také způsobil, že přes 4 miliony obyvatel Jižního Súdánu byly vysídleny ze svých domovů, přičemž téměř 2,3 milionu uprchlo do sousedních zemí, včetně Ugandy a Keni.

Během desetiletí bojů byly vládními vojáky nebo rebely uneseny nebo zabity desítky církevních představitelů. Většina z nich byla unesena nebo zabita při plnění pastoračních povinností v nejmladším národu světa.

Evangelista Mayol Kuot poznamenal, že nedávné zmizení náboženských vůdců zdůrazňuje pokračující nestabilitu v zemi a narušuje jejich schopnost poskytovat duchovní vedení, poradenství, zdravotní péči, vzdělání a další pomoc obyvatelstvu, stejně jako péči o sirotky a děti. „Nedávný únos kněze je pro nás šokující. Ukazuje to, že bezpečnostní situace v zemi se vůbec nezlepšuje,“ řekl Kuot, který slouží v Malakalu, městě na severovýchodě Jižního Súdánu. „Nyní se bojíme vyjít do odlehlých oblastí kázat Slovo Boží a sloužit zranitelným lidem, kteří chtějí naši pomoc jako náboženští vůdci.“

Kuot řekl, že měl přátele, které zavraždili nebo unesli neznámí ozbrojenci ze záloh na silnicích a v kostelech, když sloužili. To způsobuje, že ostatní duchovní v zemi jsou „demoralizováni“, řekl, a nemohou pokračovat ve volné práci kvůli strachu z útoků. „Nemůžete efektivně pracovat v takovém prostředí, když si nejste jisti, zda se po službě lidem vrátíte v pořádku domů,“ řekl Kuot. „Potřebujeme ochranu od vlády, abychom mohli nadále sloužit trpícím lidem v Jižním Súdánu, kteří byli vysídleni ze svých domovů kvůli válce.“

Reverend Thomas Agou Kuur řekl, že od vypuknutí občanské války v zemi přišly o život desítky jeho kolegů z episkopální církve. Kuur, který je asistentem biskupa Borské diecéze, řekl, že lidé v Jižním Súdánu, zejména skupiny milicí, nerespektují církevní vůdce a místo toho je zabíjejí na základě etnického původu.

Dinkové a Nuerové jsou dvě největší etnické skupiny v Jižním Súdánu a bojovali mezi sebou o politickou a ekonomickou moc již před občanskou válkou. Etnická skupina Dinka obecně podporuje Kiira, zatímco etnická skupina Nuer podporuje Machara. „Když milice z Dinka dostanou kněze z kmene Nuerů, prostě ho zabijí, aniž by vzali v úvahu, že je to kněz sloužící všem.“ Je to stejná situace, když milice z Nueru dostanou kněze Dinka,“ řekl. „Měli bychom se o sebe starat a milovat se, protože všichni patříme Bohu, a proto bychom měli respektovat lidský život,“ dodal Kuur.

Mezitím Kussala, biskup z Tombury-Yambio, vyzval komunity a politické vůdce, aby urovnali své rozdíly a usilovali o mír, spravedlnost a usmíření v zájmu trpícího lidu Jižního Súdánu.

„Chci apelovat na ukončení násilí v zemi, protože to denně ničí naše životy a živobytí,“ řekl a poukázal na kmenovost a nenávist jako na hlavního nepřítele Jižního Súdánu. „Jako církev budeme i nadále kráčet po cestě míru a oslovovat zranitelné, kteří chtějí naši pomoc. Vyzýváme vládu, aby chránila zemi před násilím a církevními představiteli, když vykonávají svou službu.“

Zdroj: https://religionnews.com/2024/05/22/a-priests-kidnapping-in-south-sudan-heightens-fear-among-clergy-in-the-country/

Foto: AP Photo/Gregorio Borgia, File