V indickém státě Pandžáb zničili mariánsky obraz a podpálili vozidlo kněze

V posledních měsících byly po celé zemi zaznamenány cílené útoky na kněze a jeptišky.

V severoindickém státě Pandžáb byl 31. srpna poškozen obraz Panny Marie a podpáleno vozidlo katolíckeho kněze.

Podle zprávy serveru Matters India se incident odehrál v katolickém kostele ve městě Patti. Otec Thomas Poochalil, farář katolického kostela Dítěte Ježíše v Patti, informoval o „šokujícím incidentu“.

Kněz uvedl, že pachatelé namířili zbraň na ochranku a vtrhli do kostela s výkřiky „Jsme Chalistánci“ (sikhské separatistické hnutí). 

Farnost patří do diecéze Jalandhar a město leží asi 50 km jižně od Amritsaru, svatého města sikhů. Otec Poochalil řekl, že farnost již informovala policii, která začala incident vyšetřovat. Vyzval také k modlitbám za mír v oblasti.

V posledních měsících byly po celé zemi zaznamenány cílené útoky na pastory a jeptišky. Indická vláda však popřela, že by docházelo k „cíleným“ útokům na křesťany, a obvinila skupiny, které podaly stížnost k Nejvyššímu soudu, z postranních úmyslů.

Studie Sjednoceného křesťanského fóra ukázala, že jen za prvních 103 dní roku 2022 bylo v Indii zaznamenáno nejméně 127 případů násilí vůči křesťanům. V roce 2021 bylo nahlášeno 486 útoků, což je o 80 procent více než v roce 2020. 

Křesťané v Indii tvoří pouze 2,3 % celkové populace, ale některé hinduistické fundamentalistické skupiny je považují za hrozbu a symbol cizího, koloniálního náboženství.

Podle sčítání lidu z roku 1971 tvořili křesťané 2,6 % indické populace. Do roku 2001 tento počet klesl na 2,3 procenta.

Zdroj: https://www.licas.news/2022/08/31/marian-image-vandalized-priests-vehicle-torched-in-indias-punjab-state/