Víra v Ježíše vás v těchto 50 zemích může stát život

23.1.2024

Křesťané trpí extrémním pronásledováním ve 13 zemích napříč světem, podle Světového seznamu pronásledování z roku 2024, vydaného organizací Open Doors, jejímž posláním je sloužit věřícím v národech, kde existuje nějaký druh ohrožení jejich životů nebo jejich svobody věřit a uctívat Ježíše.

Nový seznam byl zveřejněn 16. ledna a odráží zhoršující se situaci křesťanů po celém světě. Například v roce 2023 bylo 11 národů, kde docházelo k extrémnímu pronásledování křesťanů. Letos přibyly další dvě: Saúdská Arábie a Sýrie.

Seznam tvoří celkem 50 zemí: 13 národů, kde křesťané trpí extrémním pronásledováním, a dalších 37, kde je pronásledování těžké. Organizace navíc předložila další sledovaný seznam zemí, kde by se pronásledování mohlo zhoršit: Rusko, které se umístilo na 62. místě; Honduras, 66.; Venezuela, 67.; Ukrajina, 77.; a Izrael, 78.

Open Doors poznamenal, že Nikaragua je zemí, která na žebříčku stoupla nejvíce ve srovnání se svou loňskou pozicí (z 50. místa v roce 2023 na 30. v roce 2024). V žebříčku se objevuje také Kolumbie, i když ve srovnání s rokem 2023 klesla o 12 míst (z 22 na 34). V Kolumbii organizace vysvětlila, že „náboženští vůdci jsou nadále pronásledováni, vydíráni a vražděni v konfliktech o území mezi ozbrojenými partyzány, drogovými kartely a dalšími ozbrojenými gangy“. „Křesťané a náboženští vůdci, kteří se odváží mluvit veřejně o korupci a násilí, jsou terčem. Terčem ozbrojených skupin jsou také Ježíšovi následovníci, kteří pracují s mladými lidmi nebo brání lidská a environmentální práva,“ uvádí zpráva.

Další země v Hispánské Americe zastoupené v žebříčku jsou Kuba (22. místo) a Mexiko (37. místo).

Seznamu světové perzekuce 2024 vede Severní Korea, kde – podle Open Doors – odhalení jako křesťana „je rozsudek smrti“. Severokorejský komunistický režim posílá Ježíšovy stoupence do táborů nucených prací, kde jsou přímo zabíjeni nebo čelí mučení, které přežije jen málokdo. „Věří se, že v zemi jsou v táborech nucených prací uvězněny desítky tisíc křesťanů,“ poznamenala organizace. Navíc „je nemožné, aby křesťané žili svobodně v Severní Koreji. Shromáždění k uctívání je nemožné. Ti, kteří riskují setkání, tak musí učinit v naprosté tajnosti a s obrovským rizikem,“ uvádí zpráva.

Po Severní Koreji je na seznamu Somálsko (2.) a Libye (3.). Celkem 365 milionů křesťanů na celém světě trpí pronásledováním za svou víru (tj. 1 ze 7 na celém světě).

Zdroj: https://www.licas.news/2024/01/23/believing-in-jesus-can-cost-you-your-life-in-these-50-countries/

Foto: James Kovin on Unsplash