Organizace pro lidská práva požaduje akci OSN, protože nálety myanmarské junty zabily 9 osob, včetně 6 dětí

28.10.2024

Organizace pro lidská práva Fortify Rights vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby uvalila okamžité embargo na letecké palivo a zbraně vůči myanmarské vojenské juntě po smrtícím náletu, který zabil devět osob v Pekon Township.

K útoku došlo 5. září 2024, kdy tryskové letadlo junty zamířilo na „Bangkok Camp“, útočiště pro více než 600 vysídlených osob na státní hranici Karenni-Shan, zabilo šest dětí a 19 dalších bylo zraněno. „Trusky myanmarské junty nadále zcela beztrestně buší do civilních komunit, zatímco svět přihlíží a mlčí,“ řekl Chit Seng, spolupracovník Fortify Rights pro lidská práva. Zdůraznil potřebu mezinárodní intervence a řekl: „Rada bezpečnosti OSN a členské státy OSN… mohou a měly by omezit dodávky leteckého paliva a toky zbraní, které umožňují pokračující teroristickou vládu junty.

Nálet udeřil kolem 21:15 a údajně zničil 49 krytů a školu v táboře. Svědci uvedli, že tábor, daleko od aktivních bojových zón, neměl v té době žádné odbojáře. Přeživší vyprávěli děsivé scény, včetně „Akayara“, učitele matematiky, který při bombovém útoku přišel o manželku a malého syna. Popsal, jak sledoval, jak jeho chýše mizí a našel své blízké smrtelně zraněné. „Našel jsem [svou ženu] ležet tváří dolů… Otočil jsem ji a viděl, že její tvář je pryč… Jen jsem se soustředil na to, abych našel svého syna,“ řekl Akayar Fortify Rights.

Lékaři, jako je „Dr. Hla,“ snažil se zachránit mladé oběti. Dr. Hla vyprávěl o obtížnosti léčby „Thar Thara“, Akayarova dvouletého syna, kvůli závažnosti jeho zranění. „Bylo tam hodně krve a mozkové tkáně,“ řekl Dr. Hla. Dítě bohužel krátce po příjezdu do nemocnice svým zraněním podlehlo.

V tiskové zprávě společnost Fortify Rights zdůraznila, že nálet na tábor vnitřně vysídlených osob v Bangkoku byl porušením mezinárodního humanitárního práva. Podle společného článku 3 Ženevských konvencí se s nebojujícími osobami má zacházet humánně a mají být chráněni před přímými útoky v zónách konfliktu, čímž se útok junty na civilní úkryty a školy stává potenciálním válečným zločinem. „Zdá se, že tento útok představuje vážné porušení mezinárodního humanitárního práva,“ poznamenal Fortify Rights.

Od vojenského převratu z 1. února 2021 v Myanmaru eskalovaly civilní oběti. Nedávná zpráva OSN zdokumentovala nejméně 2 414 úmrtí civilistů v důsledku násilí junty mezi dubnem 2023 a červnem 2024 s dramatickým nárůstem obětí náletů. Útok na tábor vnitřně vysídlených osob v Bangkoku je posledním ze série útoků, které se zaměřovaly na civilisty v konfliktních oblastech.

Mezinárodní vlády, včetně USA, již dříve zavedly sankce, aby omezily přístup junty k leteckému palivu. Navzdory těmto opatřením myanmarská armáda nadále získává zásoby paliva, což umožňuje nálety na civilní oblasti. Fortify Rights vyzývá Spojené království jako nastupujícího prezidenta Rady bezpečnosti OSN, aby řídilo rezoluci o globálním embargu na letecké palivo a zbrojní zbraně na myanmarskou armádu. „Uzemnění tryskových letadel junty by znamenalo dlouhou cestu, aby se zabránilo dalším zbytečným úmrtím,“ řekl Chit Seng.

Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluce k řešení krize v Myanmaru, ale zatím nepožaduje definitivní opatření. Fortify Rights varuje, že pokračující nečinnost může juntu povzbudit, eskalovat násilí a vysídlování civilistů. „Ukončení závislosti junty na leteckém palivu je strategickou záchrannou brzdou, kterou je nyní třeba přerušit,“ dodal Chit Seng.

Zdroj: https://www.licas.news/2024/10/28/rights-group-demands-un-action-as-myanmar-junta-airstrikes-kill-9-including-6-children/

Foto: AFP / TO GO WITH ‚MYANMAR-CONFLICT-LASHIO,REPORTAGE