Stovky obětí církevního sexuálního zneužívání ve Francii dostalo finanční odškodnění
15.3.2024
NICE, Francie (AP) – Téměř 500 obětí sexuálního zneužívání dětí ze strany kněží nebo představitelů církví dosud obdržely finanční odškodnění od francouzské katolické církve v rámci rozsáhlého programu reparací, uvedl ve čtvrtek nezávislý orgán odpovědný za proces.
Výroční zpráva nezávislého národního úřadu pro uznání a nápravu uvádí, že 1 351 obětí požádalo o odškodnění a hledalo psychologickou podporu, ve snaze zotavit se z traumatu z dětství. Průměrný věk obětí, které se přihlásily, je 61 let, uvedla Marie Derain de Vaucressonová, vedoucí orgánu, během čtvrteční tiskové konference. Z toho 66 % tvoří muži a 34 % ženy, uvedla. Proces reparací začal v roce 2022. Úřad pro reparace dosud schválil žádosti o odškodnění 489 obětí, uvádí zpráva. Z toho 88 lidem bylo uděleno maximum 60 000 eur (65 000 $). V loňském roce bylo schváleno 358 žádostí o odškodnění obětí, přičemž každému jednotlivci byla poskytnuta průměrná částka 35 310 eur, uvádí zpráva.
Francouzská katolická biskupská konference souhlasila s poskytnutím reparací poté, co zpráva z roku 2021 odhadovala, že asi 330 000 dětí bylo více než 70 let sexuálně zneužíváno kněžími nebo jinými církevními představiteli ve Francii. Odhady byly založeny na širším výzkumu francouzského Národního institutu pro zdraví a lékařský výzkum, týkající se sexuálního zneužívání dětí. Zpráva popisovala „systémové“ zahlazování ze strany církevních představitelů a naléhala na francouzskou katolickou církev, aby respektovala právní stát ve Francii.
Jakmile reparační úřad schválí finanční kompenzaci, je každý případ zaslán k zaplacení do zvláštního fondu financovaného církví. Většina těch, kteří se v roce 2023 obrátili na úřad, oznámila „velmi závažné“ zločiny, uvádí zpráva, včetně opakovaného znásilňování. Ve 39 % případů týrání pokračovalo déle než rok a ve 12 % případů násilník podle zprávy psychicky manipuloval s obětí až pět let po posledním fyzickém napadení. Oběti byly ve věku 6 až 15 let, když byly zneužívány, uvádí zpráva.
Součástí reparací je i nefinanční podpora – například pomoc obětem sepsat jejich příběhy, setkání s představiteli místní církve nebo umístění pamětní desky na památku obětí. Úřad nyní pomáhá asi 780 obětem. Pomoc zahrnuje podporu při psaní dopisu dávno zesnulému násilníkovi nebo napravování narušených vztahů s dospělými dětmi obětí, manželi a dalšími členy rodiny. Nejčastěji je to jen naslouchání obětem – nyní ve věku 60, 70 nebo dokonce 80 let – konečně promluví poté, co byly tak dlouho umlčovány.
Foto: AP Photo/Bob Edme, File