Při útoku na klášter zabiti 3 egyptští koptští mniši

14.3.2024

KAPSKÉ MĚSTO, Jihoafrická republika (AP) – Tři egyptští mniši, patřící ke koptské pravoslavné církvi, byli smrtelně pobodáni při útoku na klášter v Jižní Africe a podezřelý byl zatčen, uvedla ve středu policie.

Mniši byli zabiti v úterý v klášteře svatého Marka apoštola a svatého Samuela Vyznavače v Cullinanu, městě východně od hlavního města Pretorie. Čtvrtá osoba byla bita železnou tyčí, než utekla a schovala se v místnosti v klášteře, uvedla policie.

Zadrženým podezřelým byl 35letý muž. Jeho jméno ani další podrobnosti policie neuvedla. K soudu se měl dostavit ve čtvrtek. Motiv útoku byl nejasný. Zdá se, že z kláštera nebylo nic ukradeno, uvedl v prohlášení policejní mluvčí plukovník Dimakatso Nevhuhulwi. Policie v úterý dále oznámila, že hledá několik podezřelých.

Smrtelné útoky na kostely a další místa uctívání v Jižní Africe jsou vzácné. Koptská pravoslavná církev má sídlo v Egyptě a diecéze v několika zemích. Je to jedna z nejstarších křesťanských komunit na světě a stala se terčem smrtelných útoků islámských militantů v Egyptě i jinde. Útoky v Egyptě nedávno utichly kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením v okolí křesťanských modliteben v této zemi s většinou muslimů.

Koptská pravoslavná církev pojmenovala mnichy zabité v Jižní Africe jako mnich Hegumen Takla el-Samuely, mnich Yostos ava Markos a mnich Mina ava Markos. Všichni tři byli egyptskými státními příslušníky. Koptská pravoslavná církev v Jižní Africe uvedla, že el-Samuely byl zástupcem místní diecéze. Uvedla, že mniši byli obětí „zločinného útoku“, který vyústil v jejich „mučednictví“.

Koptská církev má svého vlastního papeže, v současnosti papeže Tawadrose II., a jihoafrická diecéze uvedla, že si je vědom útoku a „čeká, až bude informován o jeho příčinách“.

Egyptský velvyslanec v Jižní Africe klášter po útoku navštívil. Egyptské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je v komunikaci s ambasádou v Jihoafrické republice.

Zdroj: https://religionnews.com/2024/03/14/3-egyptian-coptic-church-monks-are-killed-in-an-attack-at-a-monastery-in-south-africa/

Foto: AP Photo/Themba Hadebe