Teenager je obviněn z teroristických činů v souvislosti s pobodáním biskupa a kněze v kostele v Sydney

19.4.2024

SYDNEY (AP) – 16letého chlapce obviněného z pobodání dvou křesťanských duchovních během bohoslužby v Sydney obvinila policie z teroristických trestných činů.

Úřady uvedly, že bodnutí bylo prohlášeno za teroristický čin kvůli podezření z náboženské motivace teenagera a že chlapec cestoval až 90 minut ze svého domova do kostela Krista Dobrého Pastýře na západním předměstí Sydney. Mladík mluvil arabsky o proroku Mohamedovi, který byl uražen poté, co pobodal biskupa Mar Mari Emmanuela a reverenda Isaaca Royela během pondělní noci na asyrské pravoslavné bohoslužbě. Později byl přemožen farníky a utrpěl vážná zranění ruky.

„Vyšetřovatelé včera navštívili zdravotnické zařízení, aby vyslechli údajného pachatele, kde byl obviněn ze spáchání teroristického činu,“ řekl na páteční tiskové konferenci v Sydney komisař federální policie Reece Kershaw. Za trestný čin hrozí maximální trest odnětí svobody na doživotí. Záležitost byla projednána u dětského soudu v Sydney v pátek. Nezletilý, který není jmenován, se nedostavil prostřednictvím video spojení ze svého nemocničního lůžka a na krátkém jednání nepožádal o propuštění na kauci.

Mladík spáchal v minulosti trestné činy související s nožem a navštívil tři psychology a školního poradce a měl schůzku s psychiatrem, řekl jeho právník během pátečního soudního jednání. Chlapcova rodina již dříve uvedla, že 16letý mladík mohl mít „problémy se zvládáním hněvu a chování“ a „být vznětlivý“, ale nejevil žádné známky radikalizace. Právník 16letého mladíka Greg Scragg uvedl, že chlapec měl „dlouhou historii chování“ v souladu s duševní chorobou nebo mentálním postižením.

Soudce doporučil, aby se chlapec ve vazbě nechal vyšetřit kvůli duševnímu zdraví. Jakmile bude propuštěn z nemocnice, vstoupí do vazební věznice v dětském záchytném centru až do jeho dalšího soudního jednání 14. června.

Po útoku se ke kostelu shromáždil dav až 600 lidí, někteří požadovali, aby policie chlapce vydala. Hodinové nepokoje si vyžádaly zranění 51 policistů. Mešity v Sydney také dostaly výhrůžky zápalnými bombami. Biskup ve čtvrtek vydal zvukové prohlášení, v němž uvedl, že se mu „vede dobře, zotavuje se velmi rychle“ a že svému útočníkovi odpustil. Své prohlášení také využil k tomu, aby vyzval ke klidu po útoku, který byl druhým australským útokem nožem během jednoho týdne, poté, co muž v sobotu ubodal šest lidí k smrti v rušném nákupním centru v Sydney, než byl smrtelně postřelen.

Ohledně útoku na kostel premiér Anthony Albanese řekl: „Toto byla zjevně teroristická událost,“ a bylo zklamáním vidět nepokoje, které následovaly. „Musím říci, jako rodák ze Sydney, že reakce napadení policie, pro mě byla velkým zklamáním, mělo by se s ní vždy zacházet s respektem,“ řekl Albanese v pátek rozhlasové stanici 3AW. „Naše policie dělá mimořádnou práci, aby nás udržela v bezpečí, a neměla být vystavena útokům, které se toho večera staly. A také kvůli tomu byla vznesena obvinění.“

Policie uvedla, že pokračuje v pátrání po 50 lidech zapojených do nepokojů a očekává, že v nadcházejících dnech zatknou další. Policejní komisařka NSW Karen Webbová uvedla, že do této části západního Sydney byly povolány policejní posily, jako součást vysoce viditelné operace „na tak dlouho, jak to bude potřeba, abychom ujistili komunitu, že jsme tam, abychom ji udrželi v bezpečí“.

Zdroj: https://religionnews.com/2024/04/19/teenager-is-charged-with-terrorism-offenses-in-stabbings-of-bishop-and-priest-at-sydney-church/

Foto: AP Photo/Mark Baker