Australská policie zatkla 7 údajných mladistvých extrémistů spojených s pobodáním biskupa v kostele v Sydney

24.4.2024

SYDNEY (AP) – Australská policie ve středu zatkla sedm teenagerů obviněných z následování násilné extremistické ideologie při raziích v Sydney. Soudce prodloužil zákaz sdílení videa na platformě X sociálních médií o útoku nožem na biskupa, a zahájil trestní vyšetřování. Těch sedm ve věku 15 až 17 let bylo součástí sítě, která zahrnovala 16letého chlapce obviněného z pobodání biskupa v kostele v Sydney 15. dubna, uvedla policie.

Videoklipy bodnutí byly pořízeny z živého vysílání bohoslužby a následně se objevily na sociální síti X. Australský regulátor v pondělí nařídil platformě, aby videa stáhla, což je akce, proti které platforma bojuje. Ostatní společnosti v oblasti sociálních médií včetně Google, Microsoft, Snapchat a TikTok podobným příkazům vyhověly.

Pět dalších teenagerů bylo stále ve středu pozdě vyslýcháno Společným protiteroristickým týmem, který zahrnuje federální a státní policii, jakož i Australskou bezpečnostní zpravodajskou organizaci, hlavní domácí špionážní agenturu v zemi, a Kriminální komisi Nového Jižního Walesu, která se specializuje na extremisty a organizovaný zločin.

Více než 400 policistů provedlo 13 příkazů k domovní prohlídce v nemovitostech na jihozápadě Sydney, protože podezřelí byli považováni za bezprostřední hrozbu, uvedl zástupce policejního komisaře Nového Jižního Walesu David Hudson. „Budeme tvrdit, že tito jednotlivci se drželi nábožensky motivované, násilně extremistické ideologie,“ řekl Hudson novinářům. „Usoudilo se, že skupina… představuje nepřijatelné riziko a hrozbu pro obyvatele Nového Jižního Walesu a naše současné čistě vyšetřovací strategie nemohly adekvátně zajistit veřejnou bezpečnost,“ dodal Hudson.

Zástupkyně komisaře australské federální policie Krissy Barrettová uvedla, že vyšetřovatelé nenašli žádné důkazy o konkrétních cílech nebo načasování zamýšleného „násilného činu“. Řekla, že policejní operace nesouvisí se čtvrtečním Anzac Day, státním svátkem, kdy si Australané připomínají své válečné padlé. V minulosti byl tento den potenciálním cílem extremistů.

Šestnáctiletý mladík byl v pátek obviněn ze spáchání teroristického činu, zločinu, za který hrozí maximální trest doživotí, po útoku nožem, při kterém byli zraněni asyrský pravoslavný biskup a kněz. Soudce australského federálního soudu ve středu prodloužil příkaz zakazující X ukazovat videa, na nichž je biskup Mar Mari Emmanuel opakovaně pobodán. Soudce Geoffrey Kennett prodloužil zákaz, který soud zavedl v pondělí, do 10. května.

Společnost X, dříve nazývaná Twitter, minulý týden oznámila, že bude u soudu bojovat proti australským příkazům, aby odstranili příspěvky související s útokem. Australská komise pro eSafety, která se sama označuje za první vládní agenturu na světě, která se zabývá udržováním bezpečnosti lidí online, požádala soud o dočasný globální zákaz. Marcus Hoyne, právník společnosti X, ve středu soudci řekl, že biskup si nepřeje, aby bylo video zakázáno. Emmanuel nedávno podepsal čestné prohlášení, „v němž se uvádí, že je pevně toho názoru, že materiál by měl být dostupný,“ řekl Hoyne. Dále Hoyne uvedl, že komise pro eSafety se pokoušela uplatňovat „přehnanou jurisdikci“ pomocí „příkazů, které účinně fungují po celém světě“. Hoyne také řekl, že soudně nařízený zákaz videa „může být zbytečný“. „Zdá se, že tento materiál se nyní objevuje na mnoha různých místech,“ dodal Hoyne.

Společnost X neodpověděla na úterní otázky Associated Press ohledně plnění soudního zákazu. Majitel X, Elon Musk, obvinil Austrálii z potlačování svobody slova, zatímco australský premiér Anthony Albanese označil Muska za „arogantního miliardáře“. „Australský lid chce pravdu,“ napsal Musk ve středu na svůj osobní účet X. „X je jediný, kdo hájí jejich práva.“ Musk si také vzal na mušku australskou nezávislou senátorku Jacqui Lambie, která v úterý kvůli této kontroverzi zrušila svůj účet X a vyzvala kolegy zákonodárce, aby udělali totéž. „Je to nepřítel australského lidu,“ napsal Musk. „Tato žena naprosto pohrdá australským lidem.“ Lambie řekl televizi Sky News, že Musk je „miliardářský tyran“. „Nemá absolutně žádné sociální svědomí,“ řekla. „Někdo takový by měl být ve vězení a klíč od něj by měl být zahozen.“

Úřady obviňují sociální média z toho, že po útoku, který vedl k nepokojům, při kterých bylo zraněno 51 policistů a poškozeno 104 policejních vozidel, přilákaly dav 2000 lidí, aby se shromáždili ke kostelu Krista Dobrého Pastýře. Generální ředitel ASIO Mike Burgess potvrdil, že jeho organizace byla zapojena do středeční operace. „Australská bezpečnostní služba vždy dělá svou práci, aby poskytovala bezpečnostní zpravodajské informace, které policii umožní vypořádat se s těmito problémy, když máme bezprostřední ohrožení života nebo cokoli jiného, co se vyvíjí,“ řekl Burgess. Řekl, že vyšetřování dětí před několika lety dosáhlo vrcholu u 50 % „prioritních protiteroristických případů“ ASIO a od té doby se počet snížil. Podle Burgesse však počet vyšetřovaných nezletilých opět stoupá, a to mimo jiné kvůli obsahu sociálních médií. „Jsou zranitelnou skupinou,“ řekl Burgess.


Zdroj: https://religionnews.com/2024/04/24/australian-police-arrest-7-alleged-teen-extremists-linked-to-stabbing-of-a-bishop-in-a-sydney-church/

Foto: AP Photo/Mark Baker