Oběti katolických jeptišek se spoléhají jedna na druhou poté, co byly přehlíženy v krizi sexuálního zneužívání duchovními

18.3.2024

Ve středu se podpůrná skupina schází nad Zoomem. Členové hovoří o svých životech, svých věřících rodinách a starých farních školách. Ale většinou jsou tam, aby mluvili o sexuálním zneužívání, které utrpěli ze strany katolických jeptišek.

Téma si podle nich zaslouží více pozornosti. Sexuální zneužívání dětí katolickými sestrami a jeptiškami bylo zastíněno mnohem častějšími zprávami o zneužívání mužskými duchovními. Ženy v řeholních řádech se také staly oběťmi zneužívání – ale byly také pachatelkami. „Slyšeli jsme tolik o kněžích, kteří zneužívají, a tak málo o jeptiškách, které zneužívají, že je čas obnovit rovnováhu,“ řekla loni zakladatelka skupiny Mary Dispenza, sama bývalá jeptiška, v projevu o zneužívání přeživších.

Dispenza, která ve svém bývalém řádu snášela zneužívání ze strany kněze i jeptišky, založila online podpůrnou skupinu před pěti lety se sítí Survivors of these Abused by Priests neboli SNAP. Po #MeToo ji kontaktovalo více obětí, když přehodnocovaly dávné sexuální zneužívání. Od té doby zaznamenala rostoucí povědomí o násilnických jeptiškách v bývalých katolických sirotčincích a indiánských internátních školách. „Široká veřejnost by raději nebrala v úvahu skutečnost, že věřící ženy znásilňují, obtěžují a mučí děti,“ řekl Dispenza pro The Associated Press. Ženy jsou vnímány jako vychovatelky a pečovatelky, což je předpoklad jen umocněný „duchovní aureolou“ věřících žen. „Je to něco, o čem se většina z nás nechce bavit nebo tomu opravdu věřit,“ řekla.

NOVÝ ZÁKON NABÍZÍ ŠANCI PRO SPRAVEDLNOST

Než našla podpůrnou skupinu a jejích asi 10 členů, Gabrielle Longhiová strávila roky hledáním někoho s podobným příběhem jako ona a jednou v komentářích na webu SNAP napsala: „Nikdy jsem neslyšela o zneužívání ze strany jeptišek.“ Nyní je ve věku 66 let a žije v Los Angeles. Longhiová byla ve druháku na škole Stone Ridge School of the Sacred Heart v Bethesdě v Marylandu, když promluvila o tom, že učitelka, která byla tehdy katolickou sestrou ve Společnosti Sacred Heart, ji sexuálně zneužila.

Na rozdíl od většiny obětí sexuálního zneužívání dětí se okamžitě ozvala. Řekla ostatním učitelům, své sestře a přátelům, že se sestra Margaret Daleyová pokusila k ní sexuálně vnutit. Její rodiče ani policie však nebyli informováni. „Potom se také nějak stáhla.“ Stala se uzavřenější,“ řekla její sestra Carol O’Learyová, která tehdy studovala na střední škole Stone Ridge. Sestry říkají, že byly brzy požádány, aby opustily Stone Ridge. Longhiovou vždycky zajímalo, jestli existují další oběti. Sestra Daleyová, její údajný násilník, opustila řád v roce 1980 a zemřela v roce 2015.

Loni se Longhiová od jiného člena podpůrné skupiny dozvěděla, že Maryland ruší občanskoprávní promlčecí lhůtu pro oběti sexuálního zneužívání dětí. Poté, co nový zákon vstoupil v platnost, Longhiová zažalovala svou bývalou školu a náboženský řád. Stone Ridge, která vychovala generaci Kenedyových a dcery dalších významných osobností z Washingtonu, loni na podzim poslala své komunitě dopis o obviněních. Škola odmítla více komentovat aktivní soudní spory.

Společnost Nejsvětějšího srdce odmítla tato obvinění diskutovat, ale vydala prohlášení, že řád a jeho školy zavedly silnou politiku ochrany dětí. „Jsme hluboce zarmouceni,“ stálo v prohlášení. „Naše modlitby míří ke všem, kdo jsou v této záležitosti zapojeni, a ke všem, kteří přežili sexuální zneužívání.“ Čeká se na očekávanou ústavní výzvu vůči Marylandskému zákonu, ale změna politiky „ochromuje celý svět,“ řekla Longhiová. „Dříve jsi neměl žádný případ a teď máš.“

„Bylo to ZNEUŽITÍ. VYLOUČIL JSEM TO JAKO LÁSKU.“

Paige Eppenstein Anderson stále doufá ve svůj den u soudu. Stejně jako mnoha členům skupiny jí trvalo desítky let, než zjistila, že to, co se jí stalo, bylo zneužívání, a jakmile to v roce 2020 ve věku 40 let udělala, vypršela promlčecí lhůta jejího nároku v domovském státě Pensylvánie. „Bylo to zneužívání. Vyložila jsem si to jako lásku,“ řekla o sexuálním vztahu, který měla jako studentka s učitelem katolické školy, který se později připojil k řeholnímu řádu.

Jako teenager trávila většinu svého volného času se svým učitelem. Jejich pouto bylo tak nápadné, že záznam v ročence od přítele ji nazval „ženskou společnicí“ . „Bylo to pro mě velmi matoucí,“ řekla Eppenstein Anderson.

Anne Gleesonové bylo také téměř 40 a byla na terapii, než pochopila, že byla léta sexuálně zneužívána, počínaje 13 lety, jeptiškou, která byla o 24 let starší než ona. V roce 2004 obdržela vyrovnání od sester svatého Josefa z Carondelet. „Jeptiška mi vymyla mozek, abych si myslela, že jsme se bezhlavě zamilovali,“ řekla. „Boží láska, to je důvod, proč o tom nikdo jiný nemohl vědět – bylo to tak výjimečné.“

Dlouholetá aktivistka SNAP v St. Louis, Gleesonová měla pocit, že jméno advokátní skupiny – která zmiňovala pouze ty, kteří byli zneužiti kněžími – zanedbávala oběti jako ona. Skupina zneužívání jeptišek přinesla „velký pocit úlevy,“ řekla.

MALÉ SLEDOVÁNÍ ZNEUŽÍVAJÍCÍCH JEPTIŠEK

Jen málo diecézí nebo náboženských řádů veřejně uvádí zneužívající řádové sestry – fakt, který členové skupiny chtějí změnit. Advokátní skupina Bishop Accountability uvádí 172 katolických sester, které byly obviněny ze sexuálního zneužívání. „Mám pocit, že je to velmi podhodnocené,“ řekla Marya Dantzerová, členka skupiny, která v roce 1996 urovnala případ zneužití jeptišky v Michiganu. Dantzerová poznamenala, že jeptišky, zejména jako učitelky, pravděpodobně tráví více času s mladými lidmi než kněží.

Po celá léta Dispenzarová a další bez úspěchu žádají konferenci Leadership Conference of Women Religious – která zastupuje dvě třetiny amerických katolických sester – aby umožnila obětem zneužívání jeptišek mluvit na jejich výročním setkání. „Souhlasíme se SNAP, že řeholnice musí pokračovat v práci na uzdravení obětí a prevenci dalšího zneužívání a že je zásadní slyšet to přímo od těch, kteří přežili,“ uvedla sestra Annmarie Sandersová, mluvčí LCWR, v e-mailu. Sandersová řekla, že setkání LCWR nebylo „správným místem pro diskusi o tomto problému“. Oběti by měly místo toho kontaktovat náboženský řád svého pachatele. Každý z více než 400 amerických náboženských institutů pro ženy je relativně autonomní.

V projevu o katolickém sexuálním zneužívání z roku 2019 tehdejší prezidentka LCWR Sharlet Wagnerová uznala, že „v některých případech byly pachatelkami zneužívání naše vlastní sestry“. Tento projev následoval po omluvě za zneužívání od mezinárodní organizace katolických sester a také po vytvoření systému hlášení zneužívání papežem Františkem, který zahrnuje jeptišky. Členové podpůrné skupiny by chtěli, aby církev přijala více odpovědnosti a aby všechny náboženské řády vyloučily známé násilníky ze svých řad. Mezitím podpůrná skupina nadále vítá nové členy, i když ostatní postupují dál. Zůstávají to převážně ženy, mnohé starší 60 let. Dispenzaorvá nedávno ustoupila od podpory skupiny a Dantzerová převzala vedení.

Poté, co viděla rostoucí potřebu, Dispenzarová otevřela v roce 2022 druhou skupinu, která zahrnuje mezinárodní oběti zneužívání jeptišek, a tam zaměří své úsilí. Členové mezinárodní kohorty uvažují o zahájení skupin na podporu zneužívání jeptišek v Peru a na Balkáně. Své kontaktní informace umístili na webovou stránku SNAP pro každého, kdo hledá příběhy, jako jsou jejich vlastní.

Zdroj: https://religionnews.com/2024/03/18/victims-of-catholic-nuns-rely-on-each-other-after-being-overlooked-in-the-clergy-sex-abuse-crisis/

Foto: AP Photo/Eric Thayer