Hrozby zaměstnancům katolických charit se zvyšují v rámci krajně pravicové kampaně proti migrantům

22.3.2024

Muž, který začátkem tohoto měsíce zanechal nahrávku v hlasové schránce Appaswamyho „Vino“ Pajanora, mluvil vyrovnaně, ale jeho zpráva byla všechno, jen ne klidná. Během zhruba 40 sekund volající obvinil Pajanora, šéfa katolické charity v San Diegu, z „usnadňování nelegálního přistěhovalectví“, „porušování zákona“ a řekl, že „není ve skutečnosti křesťanem“. Muž si nechal své nejprchavější poznámky na konec a nazval Pajanora, imigranta a občana USA, „zmetkem“ a ještě mnohem horší, než skončil slovy „Vrať se do Indie, ty zmetku,“ podle nahrávky poskytnuté Religion News Service.

Během posledních několika měsíců se Pajanor a zaměstnanci Katolické charity po celé zemi, decentralizované, 113 let staré náboženské neziskové organizace, stali terčem pravicově smýšlejících mediálních osobností, konspiračních teoretiků a dokonce členů Kongresu. Pomlouvačná kampaň má kořeny v opozici k nabízení pomoci imigrantům, kterou kritici rámují jako pobídky k nelegálnímu přistěhovalectví, zatímco někdy obviňují náboženské skupiny z porušování zákona nebo spolupráce s drogovými kartely.

Výsledkem byla řada znepokojivých incidentů, které se staly v blízkosti nebo dokonce uvnitř zařízení katolické charity, o čemž úředníci říkají, že je rychle rostoucí hrozbou pro jejich bezpečnost. „Nikdy jsme tuto hladinu neviděli,“ řekl Pajanor s odkazem na lavinu vitriolu, kterou on a jeho zaměstnanci dostali. „Někteří členové našeho týmu jsou zde 20, 30 let a řekli, že nikdy neviděli, že by se něco takového stalo.“

Některé místní agentury katolických charit pomáhají migrantům poté, co byli zpracováni celní a hraniční ochranou, a poskytují zdroje, jako je jídlo, oblečení a krátkodobé ubytování, než žadatelé o azyl odjedou do jiných částí země před plánovaným soudním dnem. Katolická skupina je jednou z několika nábožensky založených organizací – mimo jiné včetně luteránských a židovských skupin – které dlouhodobě spolupracují s federální vládou a nabízejí takové služby.

„Zaměstnanci katolických charitativních agentur a dobrovolníci po celé zemi se rozhodli trávit svůj čas službou těm, kteří to nejvíce potřebují, jako jsou rodiny, jejichž domovy byly zničeny přírodní katastrofou, senioři, kteří si nemohou dovolit své léky, a hladové děti, které potřebují výživnou stravu, jídlo,“ uvedla v prohlášení Kerry Alys Robinson, prezidentka a generální ředitelka katolické charity USA, národní členské organizace, která obhajuje místní agentury. „Jejich práce by si měla zasloužit respekt a obdiv, ne démonizaci.“

Pro Pajanora, jehož skupina ve městě provozuje útulky pro bezdomovce a 14 potravinových spíží, nedávná lavina nenávisti následovala po návštěvě Jamese O’Keefa, krajně pravicového provokatéra, který byl nedávno vytlačen z Project Veritas, aktivistické organizace, kterou založil, po stížnostech na jeho zacházení se zaměstnanci. O’Keefe se objevil na začátku tohoto měsíce s filmovým štábem před hotelem, který využívaly katolické charity San Diego k ubytování migrantů, kteří byli zpracováni CBP.

Na videích zveřejněných na sociálních sítích je O’Keefe a jeho tým vidět, jak vyslýchají ochranku před hotelem. O’Keefe se dokonce vydával za deratizátora, aby se pokusil získat vstup. O’Keefe při několika příležitostech naznačuje, že migranti v hotelu přišli do země nelegálně a spekuluje, aniž by nabídl důkazy, že někteří byli předmětem obchodování. Pajanor reagoval na obvinění podrážděně. „Pomáháme těm jednotlivcům, kteří jsou zde legálně,“ řekl. „Každý z nich má výzvu, aby se dostavil k soudu.“

Ve své videoreportáži O’Keefe zahrnul obrázek tabule obsahující jména a kontaktní informace katolických charit a jejich zaměstnanců. „Ihned poté, co se tento příspěvek stal virálním, začali lidé volat členům týmu s výhrůžkami,“ řekl Pajanor a dodal, že jeho tým nyní zvýšil bezpečnost v zařízeních po celém městě – včetně těch, která nemají nic společného s migranty.

Kardinál ze San Diega Robert McElroy odsoudil O’Keefeovo jednání v prohlášení pro RNS. McElroy popisoval incident jako „útok“ na katolické charity a obvinil O’Keefeho a jeho tým z „ilegálního vstupu“, z pronásledování legálních přistěhovalců a z kritiky církve za poskytování jídla a přístřeší, „jak Pán přikazuje“. McElroy také odsoudil zveřejňování osobních identit a dat zaměstnanců, „vystavoval je hrozbám smrti a ničení jejich soukromých životů“. „Kristus pláče při vzývání svého jména, aby ospravedlnil takové pohoršení,“ podle McElroyova e-mailového prohlášení. Snahy dostat se k O’Keefeovi k vyjádření byly neúspěšné.

Představitelé katolické charity tvrdí, že incident je jen posledním z řady útoků na jejich práci. Podobná videa natočili krajně pravicové osobnosti v zařízeních katolické charity v Laredu v Texasu a v jihozápadním Ohiu, což vyvolalo spousty výhružných telefonátů a vedlo organizace ke zvýšení bezpečnosti, řekli ředitelé obou zařízení RNS.

Dne 28. října 2023 Stew Peters, krajně pravicový influencer, který vyjádřil pronacistické názory, řekl v projevu odvysílaném svým více než 500 000 stoupencům na Rumble i X, že Katolické charity pomáhají „školit ilegály, jak se sem dostat.“ Poté vyzval k zastřelení pracovníků katolických charit kromě migrantů.

Petersův projev přišel po více než roce obvinění hrstky republikánských zástupců Sněmovny, že katolické charity se podílely na „tajné, daňovými poplatníky financované a pravděpodobně ilegální operaci s cílem přesunout neznámé migranty do Spojených států“. Malá skupina zákonodárců Republikánské strany, často vedená Reps. Lance Goodenem z Texasu a Tomem Tiffanym z Wisconsinu, napsala dopisy úředníkům Bidenovy administrativy, které tato obvinění opakují.

Zákonodárci také formálně vyzvali katolické charity, židovské rodinné služby a další náboženské skupiny, aby uchovaly dokumenty „související s jakýmikoli výdaji předloženými k proplacení federální vládou v souvislosti s migranty, se kterými se setkali na jižní hranici“. A sněmovní republikáni schválili zákon o hranicích, který obsahoval ustanovení o odebrání finančních prostředků z programu, který proplácí ty, kteří nabízejí migrantům určitou pomoc.

Jared Holt, expert na politický extremismus a vedoucí výzkumný analytik v Institutu pro strategický dialog, poznamenal, že nárůsty v protiimigrantské rétorice jsou mezi konzervativci během volebního roku běžné. Ale když se média a osobnosti zaměří na konkrétní skupiny, může podle něj situace rychle eskalovat. „Do míry, do jaké by to mohlo zesílit nebo eskalovat víc, než tomu bylo, myslím, že to hodně závisí na tom, jak se političtí vůdci v této zemi chovají,“ řekl Holt.

Gooden i Tiffany vedli obsáhlé rozhovory s Michaelem Vorisem, svrženým šéfem dnes již neexistujícího krajně pravicového katolického média Church Militant, který také kritizoval katolické charity a jejich práci s migranty. Kromě toho poslanec Andy Biggs, který podepsal dopis žádající katolické charitativní organizace a další o uchování dokumentů, hostil loni v květnu ve svém podcastu krajně pravicového aktivistu Bena Bergquama, kde Bergquam obvinil katolické charity, že fungují jako „prostředník“ mezi drogovými kartely a CBP.

Synergismus mezi zákonodárci a krajně pravicovými osobnostmi byl zřejmý během nedávných incidentů kolem Casa Alitas, útulku pro migranty žádající o azyl, který provozuje organizace Catholic Community Services of Southern Arizona, agentura katolických charit. Stejně jako v San Diegu zveřejnil O’Keefe 7. února před Casa Alitas video na X, tentokrát podle svých slov převlečené za „opilce bezdomovce“. Bergquam také dříve zdůraznil Casa Alitas v jednom ze svých lednových videí.

Doug LaMalfa s odkazem na video O’Keefe v Casa Alitas navštívil zařízení Casa Alitas o dva dny později a zveřejnil své vlastní video a požádal zaměstnance, aby jim umožnili neohlášenou návštěvu, a když se odvrátil, tvrdil, že zařízení bylo fungující v utajení a odepírající jim přístup k informacím.

Joe Leisz, ředitel rozvoje katolických komunitních služeb v jižní Arizoně, uvedl, že zákonodárci, kteří v té době navštívili Arizonu, byli všichni pozváni, aby si prohlédli provoz této organizace. Řekl, že Tiffany „se rozhodl ukázat neohlášeně“ na dočasném přepadovém místě.

Zástupci Tiffany, Biggs, Gooden a LaMalfa neodpověděli na žádosti o rozhovor pro tento příběh.

Podobně Rachel Campos-Duffy, spolumoderátorka FOX & Friends Weekend a manželka bývalého wisconsinského kongresmana Seana Duffyho, natáčela 25. a 26. února segmenty uvnitř i vně Casa Alitas, kde poté, co byla požádána, aby opustila zařízení, oslovila klienty a chodili za ní po natáčení. V jednu chvíli tvrdila, že na její auto byly házeny kameny.

Campos-Duffy se objevila mimo pracovní dobu a podle Leisze byla požádána, aby se vrátila během běžné pracovní doby, což FOX popírá. Podle prohlášení, které zaslal RNS mluvčí FOX News, „Rachel Campos-Duffy řekla, že jí nikdy nebylo řečeno, aby se vrátila během pracovní doby, a bylo jí pouze řečeno, aby opustila nemovitost.“ Videa od O’Keefa, Tiffanyho a Campose-Duffyho měla na X miliony zhlédnutí.

Leisz uvedl, že po incidentech jeho kolegové během přibližně měsíce obdrželi asi 75 „obscénních a/nebo výhružných hovorů“.

Když se s volajícími podělil o to, že práce jeho organizace pochází z výzvy Matouš 25 pečovat o lidi v nouzi, včetně cizích lidí, Leisz řekl: „Říkají mi, že evangelium je špatné.“

Rebecca Solloa, výkonná ředitelka Katolických charit v Laredu, uvedla, že i když výhrůžky, které její zařízení obdrželo, nebyly místní, přesto svým zaměstnancům nařídila, aby přijali opatření, jako je vyhýbání se nošení oděvů Katolických charit na veřejnosti. „Když jsem viděla a dozvěděla se o tom, co se stalo v El Pasu, může kdokoli přijít zvenčí a ublížit komunitě,“ řekla Solloa s odkazem na masovou střelbu z roku 2019, při které bylo zabito 23 lidí a která byla podle střelce reakcí „na hispánskou invazi do Texasu.“

Navzdory jedovaté rétorice a konspiračním teoriím Tony Stieritz, generální ředitel katolické charitativní organizace Southwestern Ohio, která byla z 9. února cílem Bergquamova videa spojujícího organizaci s migranty na hranici, kteří řekli, že jedou do Cincinnati, 800 dobrovolníků v jeho zařízení se prý„zamiluje do práce, kterou děláme“. „Budeme odhodlaní sloužit chudým a zranitelným bez ohledu na to, odkud pocházejí,“ řekl Stieritz.

Členům Kongresu, kteří šíří obvinění z katolických charit, Stieritz řekl: „Úkolem Kongresu a (Biden) administrativy je napravit rozbitý imigrační systém. Pokračujeme ve sbírání kousků za nedostatek politiky federální vlády, která prosazuje řád a lidskou důstojnost migrantů. „Nesnižujme se tak nízko, abychom si dobírali lidi, kteří se snaží konat křesťanské dílo evangelia. Prosím, pracujte společně na obou stranách, abychom zjistili výzvy, které všichni sdílíme,“ řekl.

Zdroj: https://religionnews.com/2024/03/22/threats-to-catholic-charities-staffers-increase-amid-rightwing-anti-migrant-campaign/

Foto: AP Photo/Eric Gay