Čína varuje domácí katolíky před „cizí infiltrací“, protože aplikace pro věřící je vypnuta

Souborový snímek katolíků nesoucích portrét Panny Marie na začátku náboženského průvodu z katolické katedrály v Donglu v provincii Hebei 26. května 2013. V tomto případě policie obklíčila čínskou vesnici, aby zabránila poutníkům připojit se k průvodu k uctění Panny Marie, která se podle místních obyvatel ve vesnici zjevila před sto lety. (Foto: Mark Ralston/AFP)

Nejvyšší čínský politický poradce varoval katolíky v zemi před nebezpečím „infiltrace ze zahraničí“

Wang Jang, který je členem všemocného stálého výboru politbyra a předsedá parlamentnímu poradnímu orgánu, Čínské lidové politické poradní konferenci (ČLPK), řekl na setkání starších katolické církve podporovaných státem, že jejich víra se musí „lépe přizpůsobit socialistické společnosti“.

„Wang je vyzval, aby se neochvějně drželi zásady nezávislosti [na Vatikánu], bránili se infiltraci cizích sil a rozhodně chránili suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy Číny,“ uvedla státní tisková agentura Sin-chua.

„Vyzval také k úsilí o to, aby vedení katolické církve zůstalo pevně v rukou těch, kteří milují svou zemi a náboženství,“ uvádí se ve zprávě z 23. srpna.

Jeho komentáře přišly v době, kdy katolická aplikace CathAssist oznámila, že ukončuje svou činnost. „Od zavedení [nových pravidel] 1. března jsme vyvíjeli různé úsilí, abychom mohli požádat o licenci pro internetovou náboženskou informační službu,“ uvedla.

„Podnikli jsme různé kroky, včetně pozastavení sdílení, změny názvu, úpravy obsahu… ale získání licence vyžaduje mnohem větší omezení funkcí a obsahu,“ uvedl vývojový tým aplikace v prohlášení na svých webových stránkách z 23. srpna.

Protestantský pastor Liu Yi, který nyní žije v kalifornské Bay Area, řekl, že by aplikaci stejně nikdy nebyla udělena licence. „Někteří lidé mi řekli, že k jejímu získání vyžadují obrovskou politickou cenzuru, a pokud žadatel neprojde politickými testy, licence mu nebude vydána,“ dodal. „Účelem licence je zabránit jednotlivcům nebo jiným organizacím, aby nabízeli náboženské učení na internetu.“

Forma odplaty

Tchajwanský strategický analytik Š‘-čchien-jü uvedl, že současný zásah je přinejmenším částečně formou odvety vládnoucí Komunistické strany Číny (KS Číny) za podporu katolické církve protestnímu hnutí v Hongkongu v roce 2019.

„Peking z toho byl velmi nešťastný a hongkongský biskup byl odvolán a na jeho místo byl jmenován pročínský kněz,“ řekl Š‘-hih.

Řekl, že čínští katolíci jsou také nuceni přijímat rituály, které ČKS výrazně upravila, a zmínil nedávný výskyt soch Panny Marie oblečených tak, aby vypadaly jako císařovna vdova Cixi.

Čang Čchia-lin, profesor na tchajwanské univerzitě Tamkang, řekl, že Wang pokračuje v politice „sinizace náboženství“, kterou zavedl vůdce ČKS Si Ťin-pching.

„Od katolických představitelů v Číně se vyžaduje, aby byli vlastenci a milovali stranu,“ řekl Čang agentuře RFA. „ČKS tak chce prostřednictvím svých představitelů kontrolovat celou čínskou katolickou církev.“

Bob Fu, zakladatel a prezident americké skupiny pro práva křesťanů ChinaAid, uvedl, že ČKS pod vedením Si usiluje o podřízení všech forem náboženského projevu ideologii ČKS.

„Na dveřích [kostelů] jsou nápisy, které jim říkají, aby poslouchali stranu a následovali ji, a ne Boha nebo dokonce papeže,“ řekl Fu. „Uvnitř je také portrét Si Ťin-pchinga.“

„Vatikán uzavřel s Čínou tajnou dohodu v domnění, že církvi pomáhá, ale ve skutečnosti jí škodí,“ dodal. „Ke zmizením a únosům duchovních stále dochází a je to čím dál horší.“

„Čínsko-vatikánská dohoda zpolitizovala církev a … byla to zrada církve,“ řekl. „Papež se stal rukojmím politiků v církevním rouchu.“

Zdroj: https://www.licas.news/2022/08/30/china-warns-its-catholics-to-resist-foreign-infiltration-as-faith-app-shuts-down/