Čínský pastor je po 7 letech ve vězení propuštěn, jen aby zjistil, že není schopen získat průkaz totožnosti
26.3.2024
PEKING – Čínský pastor, který si nemohl koupit jízdenku na vlak nebo dokonce navštívit lékaře v nemocnici, zjistil, že ani po propuštění z vězení není zcela svobodný.
Rev. John Sanqiang Cao byl zatčen a odsouzen k sedmi letům vězení, když se vracel z misionářské cesty v Myanmaru. Nyní zpět ve svém rodném městě Changsha v jižní provincii Hunan je bez jakékoli právní dokumentace ve své zemi a bez čínské identifikace nemá přístup ani k těm nejzákladnějším službám. „Řekl jsem jim, že jsem druhořadý čínský občan, nemůžu udělat vůbec nic“ řekl Cao v rozhovoru pro The Associated Press. „Jsem propuštěn, jsem svobodný občan, proč bych měl mít tolik omezení?“
Cao, který se narodil a vyrostl v Changsha, zasvětil svůj život šíření křesťanství v Číně, kde je náboženství přísně regulováno. Studoval v USA, oženil se s Američankou a založil rodinu, ale řekl, že cítí povolání vrátit se do své rodné země a šířit víru. Je to riskantní mise. Křesťanství v Číně je povoleno pouze ve státem podporovaných církvích, kde vládnoucí komunistická strana rozhoduje o tom, jak má být vykládáno Písmo. Cokoli jiného, včetně tajných „domácích“ kostelů a neoficiálních biblických škol, je považováno za nezákonné, ačkoli to místní úředníci kdysi tolerovali.
Cao se nenechal odradit, když uvedl odvahu čínských křesťanů, se kterými se setkal a kteří strávili čas ve vězení za svou víru. Během let v Číně řekl, že založil asi 50 biblických škol po celé zemi. V letech před zatčením začal přivádět čínské misionáře do částí severního Myanmaru, které byly zasaženy občanskou válkou v zemi. Zaměřili se na humanitární pomoc, kampaň proti užívání drog a zřizování škol v oblastech sousedících s Čínou. Právě při návratu z jednoho z těchto přechodů byl v roce 2017 zadržen. Byl odsouzen na sedm let za obvinění z „organizace jiných k nelegálnímu překračování hranice“, což je obvykle vyhrazeno pro obchodníky s lidmi.
Jeho rodina a příznivci prosazovali, aby byl Caoův trest snížen, ale bez úspěchu. Cao byl podle federální americké komise pro mezinárodní náboženskou svobodu, která také požadovala jeho svobodu, vězněm svědomí. Po dokončení trestu už Cao není za mřížemi. Čelí ale další velké překážce. Řekl, že policie, která přišla do domu jeho matky v roce 2006, sebrala její registrační knihu „hukou“, která obsahovala také informace o Caovi.
Každé dítě narozené v Číně je registrováno v hukou, což je identifikační systém, jehož prostřednictvím jsou sociální dávky přidělovány podle geografické polohy. Později v životě je hukou potřeba k žádosti o občanský průkaz, který se používá ve všem, od získání telefonního čísla po veřejné zdravotní pojištění. Podle Caa policie řekla, že pomohou jeho matce aktualizovat hukou. Až později při aktualizaci její registrace zjistil, že jeho jméno odstranili.
Cao nikdy nepřijal americké občanství kvůli svému povolání a trávil čas mezi těmito dvěma zeměmi. Během této doby si ponechal trvalé bydliště v USA, i když říká, že to není v Číně akceptováno jako průkaz totožnosti. Cestoval na svůj čínský pas. Ačkoli si všiml skutečnosti, že již nemá registraci hukou, uvědomil si, jak vážný problém je, až mnohem později. Řekl, že ve vězení vypršela platnost jeho čínského pasu a nemohl ho obnovit. Cao řekl, že od svého propuštění byl na policejní stanici mnohokrát a dokonce si najal právníka. Policie mu zatím podle něj nedala uspokojivou odpověď, proč jeho záznamy již neexistují.
Policista na policejní stanici Dingwangtai v Čchang-ša, kde má být Caoova registrace hukou, řekl, že neví, jak na Caova tvrzení reagovat. „I kdyby šel do vězení, stále by měl mít hukou,“ řekl agentuře AP. Důstojník odmítl uvést své jméno, protože neměl oprávnění mluvit s médii. Caoovi dva dospělí synové ho mohli tento měsíc navštívit a strávili dva týdny se svým otcem. Cao řekl, že se k nim a jeho ženě chce připojit v USA, i když není jasné, jak to udělat. „Přestěhoval jsem se z menší věznice… abych přišel do větší věznice,“ řekl.
Foto: Cao Family via AP