Další temné Vánoce na Ukrajině

3.1.2024

Někteří pravoslavní křesťané na Ukrajině budou slavit Vánoce v neděli (7. ledna), ale místo vánočních zvonů uslyší náletové sirény. Nedávný nápor raket zasahujících celou zemi připomněl světu strategii teroru a ničení ruského prezidenta Vladimira Putina. Doufejme, že Spojené státy a další budou stát s Ukrajinou proti ruské agresi v roce 2024 a dále.

Náboženství hrálo po staletí ústřední roli ve složité dynamice mezi Ruskem a Ukrajinou. Po nezávislosti Ukrajiny Putin manipuloval s pravoslavným křesťanstvím a snažil se přenést Ukrajinu do ruské sféry. Když se mu to nepodařilo, poslal tanky zničit to, co nemohl vzít — ukrajinskou národnost.

V reakci na to se Ukrajina bránila fyzicky i duchovně, když ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v červenci podepsal zákon, který změnil oficiální vánoční svátky ze 7. ledna na 25. prosince, aby odpovídal obecné praxi západní Evropy. Vzhledem k tisícům pravoslavných farností a síle tradice bude mít tato neděle pro mnoho ukrajinských věřících stále zvláštní význam.

Pokud se odváží do svých farností, musí být opatrní. Poslední ruský vzdušný útok zamířil na hlavní civilní oblasti pomocí dronů a bomb. Strach z dalšího útoku jistě v neděli umlčí kostely a donutí farníky, aby si dvakrát rozmysleli, zda riskovat své životy, než se zúčastní bohoslužeb. Ukrajinci vědí, že posvátná místa nebyla zakázána. Ve skutečnosti jsou často cílem.

UNESCO, agentura OSN pověřená ochranou kulturního dědictví, ověřila poškození 125 posvátných míst. Zpráva Ukrajinského institutu pro náboženskou svobodu zjistila, že „v důsledku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu bylo nejméně 494 náboženských budov, teologických institucí a posvátných míst zcela zničeno, poškozeno nebo vydrancováno ruskou armádou. “ Počet náboženských míst zasažených ruskou agresí se od července 2022 více než zdvojnásobil.

Ukrajinští náboženští vůdci chápou, co je v sázce. Během návštěvy Washingtonu, D.C. koncem minulého roku evangelický pastor Ivan Rusyn popsal tuto dynamiku slovy: „Tato válka se netýká naší země. Tato válka je o samotné existenci naší svobody, identity, hodnot a kultury.“ Podělil se o zničení svého semináře a vraždu kněží ruskými okupačními silami v jeho rodném městě Buchu. Ve svém projevu v Institutu míru ve Spojených státech řekl, že volba je zřejmá, „bojuj nebo zemři“.

Ruský útok na Ukrajinu představuje válečný zločin. Důkazy o devastaci Ruska se hromadí a odrážejí trosky obklopující zbořené kostely, posvátná místa a civilní oblasti. Neochvějná americká a evropská podpora je zásadní pro to, aby Ukrajina přežila.

Vůdce menšin v Senátu Mitch McConnell, R-Ky., byl jedním z nejvytrvalejších zastánců Ukrajiny. Než se Kongres loni přerušil, hovořil o tom, jak „lid Ukrajiny vzdoroval světovým očekáváním. Rozdrtili druhou nejmocnější armádu světa a zmátli Putinovy agresivní, imperialistické aspirace.“ Poznamenal, že americká pomoc vytvořila pozitivní „dominové efekty“ a podnítila evropské národy k poskytování větší pomoci. Klíčová je ale pokračující podpora USA. McConnell správně řekl: „Věc našich ukrajinských přátel je spravedlivá.“

Musí nám být jasné, že Putin není přítelem náboženské svobody doma ani v zahraničí. Trumpova administrativa přidala Rusko na svůj seznam sledovaných zemí v roce 2020 kvůli náboženskému pronásledování a Bidenova administrativa tak označila Rusko i v letech 2021 a 2022. Naproti tomu na Ukrajině žijí různé projevy pravoslaví vedle sebe s katolicismem, protestantismem, evangelikalismem, islámem a Judaismem. I když žádná země není dokonalá, příběhy o tom, jak Ukrajina zavírá ruské pravoslavné církve nebo propaguje antisemitismus, jsou falešné zprávy. Na základě mé 20leté diplomatické práce je Ukrajina oázou náboženské svobody mezi bývalými sovětskými republikami, zejména ve srovnání s Ruskem.

Během tohoto posvátného období nemůžeme ponechat Ukrajinu ruskému zničení. Putinovy nevybíravé útoky jsou ztělesněním toho, jak zlo vypadá. Evangelický pastor Rusyn během svého působení ve Washingtonu řekl: „Doufáme, že lidé Spojených států, kteří milují svobodu, spravedlnost a mír, nás neopustí.“ Rusyn uzavřel: „Prosím, poslouchejte náš pláč.“

Zdroj: https://religionnews.com/2024/01/03/another-dark-christmas-in-ukraine/

Foto: AP Photo/Evgeniy Maloletka