Čtveřice Asiatů zabita mezi katolickými misionáři

3.1.2024

Vatikánská tisková agentura Fides zveřejnila jména čtyř asijských laiků, kteří byli mezi 20 katolickými misionáři, jež zemřeli násilně v roce 2023. Podle zprávy agentury z 30. prosince „… neprovedli žádné senzační akce nebo neobyčejné činy, které by mohly upoutat pozornost a dostat se někomu do hledáčku,“ stojí ve zprávách. „Stali se bez vlastního zavinění obětí únosů, teroristických činů, zapleteni do střelby a násilí“ dodal.

Na Filipínách byli vysokoškoláci Junrey Barbante a Janine Arenas zabiti 30. prosince, když během oslavy mše svaté na Mindanao State University v Marawi City vybuchla bomba. Oba studenti se podíleli na liturgické animaci prelatury v Marawi.

V Gaze byly Samar Kamal Anton a její matka Nahida Khalil Anton zabity izraelským odstřelovačem na cestě do kláštera sester Matky Terezy 18. prosince.

Fides používá termín „misionář“ pro všechny pokřtěné osoby, čímž opakuje apoštolskou exhortaci papeže Františka Evangelii gaudium, že „na základě svého křtu se všichni členové Božího lidu stali misionářskými učedníky“. „Všichni pokřtění, bez ohledu na jejich postavení v Církvi nebo úroveň vyučování ve víře, jsou činiteli evangelizace,“ řekl papež.

Celosvětově byl podle Fides loni násilně zabit jeden biskup, dva muži bez vyznání, jeden seminarista, jeden novic a sedm laiků.

V Africe bylo v loňském roce zabit nejvyšší počet misionářů: 5 kněží, 2 řeholníci, 1 seminarista, 1 novic. V Americe bylo zavražděno 6 misionářů: 1 biskup, 3 kněží, 2 laičky.

Zdroj: https://www.licas.news/2024/01/03/four-asians-among-missionaries-murdered-in-2023/

Foto: s laskavým svolením provinční vlády Lanao Del Sur