Francie: Ministr vnitra uvolní rozpočet ve výši 4 milionů Eur na ochranu bohoslužeb

Země: Francie

Datum incidentu: 20. ledna 2022

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin oznámil církvím rozpočet ve výši čtyř milionů EUR na zajištění bohoslužeb po sérii vandalských činů. V souvislosti s tím filozof a historik Remi Brague v rozhovoru řekl, že útok na katolickou církev se stal velmi snadným. Vnímá to i jako způsob oslabení celé země a poukazuje na to, že řešení, jak zlepšit bezpečnost církví, není jen finanční. Ministr plánuje financovat zejména kamerový dohled. 

 „Jako ministr odpovědný za kulty je mým úkolem chránit je. Tímto způsobem zvyšujeme prostředky, které umožňují vybavit místa bohoslužby, zejména kamerovým systémem.“ Francie čelila epidemii útoků proti církvím na začátku roku 2022. 

Filozof Remi Brague komentoval: „Tyto činy odhalují naprostý nedostatek porozumění, dokonce i náhlou nebo úmyslnou neznalost křesťanského poselství, osoby Krista, toho, čeho dosáhli svatí reprezentovaní sťatými sochami.

Akce je financována generálním sekretariátem Meziministerského výboru pro prevenci kriminality a radikalizace (Cipdr). Hugues de Woillemont, mluvčí biskupské konference Francie, se vyjádřil ,že je „vděčný za tyto nabízené prostředky“, a dodal, že je „důležité nechat kostely otevřené“. Ve Francii bylo od ledna 2021 do současnosti zaznamenáno 1400 protináboženských činů. 

Podle ministra vnitra je vypracována parlamentní mise Ludovica Mendese (LREM) a Isabelle Florennes (Modem) „k předkládání dalších návrhů v otázce protináboženských aktů: analýza příčin a projevů tohoto jevu, ochranná opatření“.