Indičtí politici slíbili pomoc pronásledovaným křesťanům

Zdroj: Manjunath Kiran / Getty Oddaný křesťan drží kříž, vyrobený z palmového listu, během hovoru s pastorem.

18.7.2023

Ještě v roce 2021 bylo v jihoindickém státě Karnátaka zaznamenáno více než 30 případů násilí proti křesťanům a jejich majetku. Ještě v roce 2022 využila tamní vláda legislativní kličky k přijetí zákona proti konverzím.

Tento měsíc se však křesťané radují poté, co nově zvolená vláda státu oznámila významné finanční investice do komunity a slíbila zrušení antikonverzního zákona.

„V přístupu vlády je patrná změna,“ řekl Atul Aghamkar, národní ředitel Národního centra pro transformaci měst při Evangelical Fellowship of India se sídlem v Bengalúru, hlavním městě Karnátaky. „To bude mít velký význam.“

Ve volbách, v nichž byla zaznamenána nejvyšší volební účast v historii státu, získala strana Indický národní kongres (INC) 135 křesel, což je výrazně více než 113 křesel potřebných k získání většiny a sestavení vlády. Během několika týdnů po volbách vyčlenila minulý týden ₹100 crores (přibližně 12 milionů USD) na založení Karnataka State Christian Development Corporation (KSCDC).

Spolu s tímto opatřením pro křesťany oznámil hlavní ministr Karnátaky také řadu opatření pro ostatní náboženské menšiny. V rozpočtu je vyčleněno ₹25 crore (3 miliony USD) na džinistická poutní centra, ₹25 crore (3 miliony USD) na přestavbu největší sikhské svatyně v Bengalúru a ₹50 crore (6 milionů USD) pro muslimy.

Kromě toho vláda vyčlenila ₹360 crore (téměř 44 milionů USD) na rozvoj menšinových komunit.

Machado ocenil, že vláda poskytuje jednotlivým komunitám opatření nejen na podporu náboženských cílů, ale také na sociální posílení komunity.

„Tyto snahy o zlepšení stavu menšin odrážejí závazek vlády k inkluzivitě a blahobytu všech komunit ve státě,“ řekl Machado.

Poslední roky byly pro mnoho křesťanů v Karnátace kruté. Za vlády hinduistické nacionalistické strany Bharatiya Janata Party (BJP), která ve volbách v roce 2018 získala nejvyšší počet křesel, se situace stala natolik nepříznivou, že zpráva organizací United Christian Forum, Association for Protection of Civil Rights a United Against Hate zařadila stát na třetí místo v zemi, pokud jde o nejvyšší počet útoků na křesťanskou komunitu.

„Je jasné a zřejmé, že v křesťanské komunitě a jejích řadových náboženských duchovních panuje atmosféra strachu a obav kvůli systematickému cílení, prostřednictvím zlovolné a zákeřné nenávistné kampaně,“ uvádí zpráva Evangelical Fellowship of India z prosince 2021. „Stejně tak je zřejmé, že osoby, zapojené do vedení této nenávistné kampaně a šíření strachu se těší ochraně a možná i podpoře složek politického a pořádkového aparátu státu.“

Zdroj:
https://www.christianitytoday.com/news/2023/july/karnataka-christians-national-congress-party-elections-bjp.html

Fotografie: Manjunath Kiran / Getty