Zneužívání křesťanských žen v Manipuru vypovídá o tragickém příběhu nové Indie

24.7.2023

Indické úřady ignorují útoky radikalizovaných hinduistů na křesťany. V roce 1972 změnila průběh vietnamské války děsivá fotografie nahé dívky, upálené při útoku napalmem. Snímek 9leté Phana Thị Kim Phúca, který spaluje kolektivní svědomí Američanů, odhalil nemorálnost války. Nyní virální video, na kterém jsou dvě křesťanské ženy předváděny nahé na veřejnosti, ohmatávané a skupinově znásilňované hinduistickými muži, rozpálilo svědomí Indů a dokonce i celého světa.

Den poté, co se video z události stalo virálním, hlavní soudce Indie D.Y. Chandrachud, požadoval, aby centrální vláda jednala s tím, že by jinak vzal věci do svých rukou Nejvyšší soud.
Ústřední a státní vláda v Manipuru se nedokázaly vypořádat s etnickými spory a masakry v Manipuru, které se za spoluúčasti policie zaměřily na obyvatelstvo Kuki. Ale kdekoli byli napadeni křesťané z menšin, v Uttarpradéši, Madhjapradéši a dalších státech, místní policie dovolila hinduistickým extremistickým davům útočit na nešťastné křesťany bez následků. Indické úřady již nemohou popírat realitu, že útok v Manipuru, který je příkladem barbarských etnických čistek, je také nábožensky motivovaný.
Indická veřejnost se o útoku v Manipuru dozvěděla až nyní, protože stát byl na 80 dní po incidentu odříznut od internetu. Jak řekl opoziční poslanec Jaya Bachchan: „Je to velmi frustrující. Každý den se se ženami něco děje. V (Uttar Pradesh) se nedozvíme, co se tam děje.“


Tvrzení hlavního ministra Manipuru, který sympatizuje s tamními hinduistickými extremisty, že obě strany vyvolaly stovky podobných incidentů, je hrubě zavádějící. I když panovaly všeobecné nepokoje, naprostá většina obětí jsou křesťané Kuki.
Obrovské množství křesťanů v Manipuru, kteří tvoří asi 40 % populace státu, bylo vysídleno, zatímco křesťané z kmene Kuki byli svědky zničení stovek svých kostelů a brutálního znásilňování svých žen. Je zřejmé, že křesťané Kuki jsou pod totálním útokem radikalizovaných hinduistických skupin a že policie tuto nespravedlnost ignoruje. Když na začátku tohoto měsíce rezignoval viceprezident sousedního státu Mizoram, člen vládnoucí strany BJP premiéra Narendry Modiho, prohlásil, že se strana stala protikřesťanskou stranou.
V návaznosti na pobouření Modi prolomil své 80denní mlčení o násilí v Manipuru a zhroucení práva a pořádku. Odsoudil násilí, páchané na těchto nevinných Kukiových ženách, přesto jeho prohlášení zamířilo do politiky tím, že se zmínilo také o násilí páchaném na ženách v Rádžasthánu a Chattisgarhu, kde vládne opoziční strana.


Otázka lidských práv byla tragicky zpolitizována zde v Indii, jak je tomu často i jinde ve světě. Není to jen v rámci BJP. Indie, kterou jsme znali, rychle mizí. Toto násilné napadání a vraždění žen v Manipuru ukazuje na možnou budoucnost Indie, pokud se nám nepodaří probudit indické svědomí napříč náboženskými a kastovními liniemi.

Ať už je to muslimka, křesťanka, hinduistka nebo dalatská žena, která je znásilněna nebo zabita, celá Indie a celý svět musí křičet za jejich spravedlnost. Indové musí odmítnout jakoukoli formu náboženské, kastovní nebo etnické polarizace, která stojí v cestě rovnému zacházení podle zákona. Indie musí odmítnout jakoukoli formu politiky a nenávisti, pokud jde o tyto otázky.


Zdroj: https://religionnews.com/2023/07/24/the-abuse-of-christian-women-in-manipur-tells-a-tragic-story-of-the-new-india/

Foto: AP Photo/Ajit Solanki