Ruské ostřelování zasáhlo významný kostel v ukrajinském městě Cherson

3.8.2023

Ruské ostřelování ve čtvrtek poškodilo významný kostel v ukrajinském městě Cherson, kde byly až do loňského roku uloženy ostatky prince Grigorije Potěmkina, ruského vojenského velitele z 18.století, nyní jižní Ukrajiny.

Ukrajinská pohotovostní služba uvedla, že čtyři její pracovníci byli zraněni při druhém ostřelování, když bojovali s požárem katedrály svaté Kateřiny. Čtyři další lidé byli zraněni při prvním ostřelovacím útoku, který zasáhl také trolejbus, uvedla kancelář generálního prokurátora. Raketový útok těžce poškodil pravoslavnou katedrálu v Oděse, dalším městě na jihu Ukrajiny, a čtvrteční útok zdůraznil válečné riziko pro kulturní památky země. Boje v mnoha regionech zesílily, když ukrajinská armáda zavedla protiofenzívu s cílem získat zpět Rusy okupované území.

Chersonský kostel z roku 1781 je jednou z nejpozoruhodnějších staveb města. Kdysi to bylo pohřební místo Potěmkina, oblíbence Kateřiny Veliké, která prováděla ruskou kontrolu v jihovýchodních částech moderní Ukrajiny a v roce 1784 připravila o anexi Krymu od Krymského chanátu. Potěmkin se stal generálním guvernérem toho, čemu se říkalo „Nové Rusko“. Jeho jméno se dostalo do lidové řeči kvůli příběhům, o kterých se nyní široce pochybuje, že postavil falešné osady zvané „Potěmkinovy vesnice“, aby udělal dojem na Catherine během její dlouhé cesty přes Krym a jižní území.

Zdroj: https://religionnews.com/2023/08/03/russian-shelling-hits-a-landmark-church-in-the-ukrainian-city-of-kherson/

Foto: AP Photo/Jae C. Hong