Rok po smrtelné střelbě v Nashvillu se křesťanská škola spoléhá na víru – a adoptované psy

1.4.2024

NASHVILLE, Tennessee (AP) – Téměř rok po střelbě v křesťanské základní škole v Nashvillu, která si vyžádala životy tří dospělých a tří dětí, si studenti a jejich rodiny vytvořili těsná pouta ze společného utrpení. Také adoptovali spoustu psů.

Mezi osvojiteli je i Matthew Sullivan, který se nyní stará o rhodéského ridgebacka jménem Hank. Je kaplanem ve škole Covenant, která 27. března 2023 utrpěla až příliš běžnou tragédii, kdy bývalý student prostřelil venkovní dveře a pokračoval dál. Sullivanovi není dovoleno mluvit o tom, co se toho dne stalo uvnitř budovy, ale říká, že dny, které následovaly, jsou tak jako tak rozmazané.

Některé věci však vyčnívají. Pamatuje si, jak šel do bezpečí se studenty v lidském řetězu a jeden z nich se zeptal: „Kde je Evelyn?“ Pamatuje si ten děsivý pocit, který měl, když si uvědomil, že ředitelka školy Katherine Koonceová neodpovídá na textové vlákno mezi učiteli. Vzpomíná na nekonečné čekání v nedalekém kostele, když se studenti pomalu znovu spojovali s rodiči. Nikdo neměl úplný seznam studentů; trvalo hodiny, než jsme se ujistili, že jsou všichni zodpovědní a mají své řádné opatrovníky.

Až mnohem později toho večera se Sullivan dozvěděl, které ze svých žáků a kolegů už nikdy neuvidí: Evelyn Dieckhaus, Hallie Scruggs a William Kinney, všem 9 let; Koonceová, 60; kustod Mike Hill, 61 let; a 61letá suplující učitelka Cynthia Peak.

TÁTOVÉ BUDUJÍ PO STŘELBĚ POUTO

Nyní, když škola čelí prvnímu výročí tragédie a stěhuje se zpět do budovy, kde se to stalo, Sullivan říká, že jedním pozitivním aspektem minulého roku bylo pouto, které mezi rodinami vzrostlo. „Bylo to neuvěřitelné upevnění komunity,“ řekl. „Modlitební skupiny se vytvořily z maminek, pak z tatínků a dalších lidí – to je nyní jejich každotýdenní rutina. Jako, nemůžou si to nechat ujít. Nechtějí si to nechat ujít.“ Jednoho dne se ve škole objevila skupina tatínků a žádali učitele o klíče od auta. Byli tam, aby myli a vysáli všechna auta. „To by se nikdy předtím nestalo,“ řekl Sullivan. „Naši otcové byli, řekl bych, relativně odpojení, ale teď jsou opravdu v kontaktu.“ Často vysadí děti, ale zůstanou v ranní kapli a sedí vzadu. „Přinesou kávu a zpívají písně a dělají vtípky,“ řekl Sullivan. „Opravdu nás to prohloubilo způsobem, že by bylo skvělé, kdybychom tím nemuseli projít, abychom to dokázali, ale jsme tady.“

Houston Phillips je jedním z těch otců v zadní části kaple. „Je to pro komunitu, ale je to také jedna z věcí, kde, dokud mě pustí do školy, se budu snažit tam být kvůli tomu, co se stalo. Chci být svému synovi nablízku,“ řekl. Stejně jako mnoho jiných otců se sblížil se s ostatními zúčastněnými rodinami. „Vždycky jsem byl tak trochu rád, člověče, nemám čas na přátele, které už mám, takže navazování nových přátel není něco, co mě moc zajímalo,“ řekl. Ale po střelbě zjistil, že ostatní rodiče jsou lidé, se kterými může mluvit a kteří rozumí tomu, čím prochází. „A mít lidi, kteří jsou také muži a ženy Boží a věří ve stejné věci jako my, je to něco jako dokonalá bouře pokusů o uzdravení.“

ZÚČASTNĚNÉ RODINY ADOPTOVALI OD STŘELBY VÍCE NEŽ 70 PSŮ

Méně očekávaným výsledkem je, že rodiny také adoptovaly spoustu psů. Sullivan řekl, že pořízení rodinného psa bylo jedním z prvních doporučení poradenské skupiny, která se objevila, aby pomohla po střelbě. „Od března jsme viděli přes 70 adopcí psů, včetně mé rodiny,“ řekl Sullivan. Presbyteriánský ministr absolvoval seminář v roce 1999, ve stejném roce jako byla střelba v Columbine, a řekl, že takový scénář není součástí jeho výcviku. Učil se za pochodu. „Zabývali jsme se tím, jak znovu vybudovat školu, jak být sám sebou, jak se ve škole cítit uvolněně. Co mám dělat, když šílím? Co to bylo za hlasitý hluk?“ řekl.

Jednou z jeho ranních rutin je zaparkovat na opačném konci pozemku a projít skrz něj až do školy, „protože vždy několikrát týdně se najde dítě, které to prostě nezvládá, které se topí v parkovišti, nechce do budovy.“ Sullivan řekl, že mu jeho kolegové učitelé řekli, že jeho přítomnost je pro děti jako bezpečnostní přikrývka, zčásti proto, že jeho hlas je prvním hlasem, který slyší ve škole každé ráno, když je vítá v kapli. „Takže, víš, já si tak nějak nikdy neberu volno. Od té doby, co se všechno stalo, jsem si neudělal volný den, ale jen se snažím být tady jako přítomnost a hlas,“ řekl.

‚V NEBI JE BASEBALL?‘ A DALŠÍ OTÁZKY O ZTRACENÝCH SPOLUŽÁCÍCH

Kromě ranní kaple Sullivan také vyučuje studium Bible, kde říká, že třída, která ztratila tři studenty, mu „velmi přirostla k srdci“. Překvapivě málo dětí přešlo do jiných škol, řekl. „Takže spousta z nich sem hluboce přirostla, což je opravdu milé.“ „Měli jsme některé velmi vtipné rozhovory,“ řekl. „O nebi je několik opravdu dobrých otázek. Víš: ‚Co si myslíš, že Will právě teď dělá?‘ a ‚Je v nebi baseball?‘ Protože Will baseball miloval.“ „Říkám, že je toho hodně,“ řekl Sullivan. „Je toho tolik, kolik Will chce – víc, než dokáže zvládnout.“

Ne všechny zúčastněné rodiny spolu souhlasí v otázkách zbraní. Ale kromě své práce s dětmi Sullivan říká, že podporuje skupinu rodičů, kteří se stali hlasitými zastánci bezpečnosti střelných zbraní, když se snažili, aby jejich hlas byl slyšet ve státním Kapitule. Je to zkušenost, kterou popisuje „jako velmi dlouhou noční můru, kde křičíte o pomoc a nikdo nepřichází“.

Jedním z těchto rodičů je Melissa Alexander, která má jedno dítě v Covenantu a druhé, které absolvovalo rok před střelbou. Řekla, že asi 60 rodičů je zapojeno do úsilí, které zahrnovalo 40 dní v létě, kdy se někteří z rodičů každý den modlili na schodech Kapituli. „Jsou lidé, se kterými pracuji v zákonodárném sboru, které jsem nikdy předtím neznala, a nyní jsou někteří z nich mými nejlepšími přáteli,“ řekla Alexander. „Svěřujeme se jeden druhému. Opíráme se jeden o druhého. Podporujeme se navzájem, protože víme, jaké to je být na tomto místě.“ Na otázku, zda její rodina také adoptovala psa, se zasmála a řekla: „Ach ano! Máme odmítavou čivavu jménem Aster.“ Čivavy obvykle nedělají velkou pohodu, řekla, ale její syn se spojil s Aster a připojil se k rodině.

Škola bude venku ve středu, v den ročního výročí střelby, ale Covenant otevře opravenou kapli pro ty rodiny, které se chtějí zúčastnit, řekl Sullivan. „Právě teď zadržuji dech, protože jsme na vrcholu tohoto výročí a mám pocit, že všichni jen čekáme, jak se nám povede,“ řekl. Poté se za několik týdnů přesunou ze svého dočasného místa zpět do své staré školní budovy. Některé rodiny odejdou do jiných škol. „Zůstali tady, jak dlouho mohli,“ řekl, ale „nechtějí být v tom kampusu.“

Zdroj: https://religionnews.com/2024/04/01/a-year-after-deadly-nashville-shooting-christian-school-relies-on-faith-and-adopted-dogs/

Foto: AP Photo/John Amis