Irácké křesťanské společenství vzdoruje zániku

12.7.2024

Deset let poté, co je militanti z Islámského státu (ISIS) vyhnali z jejich vlasti, prokázala irácká křesťanská komunita neochvějnou odolnost podobnou olivovníkům, které kvetou i poté, co byly nařezány a spáleny, jak popsal syrský katolický arcibiskup Nizar Semaan z Adiabene.

Arcibiskup Semaan na online konferenci pořádané organizací Aid to the Church in Need (ACN) nastínil paralely mezi trvalou povahou olivovníků a neochvějným duchem křesťanských Iráčanů. „ISIS se nás snažil vymýtit, ale selhal,“ řekl, když vyprávěl o hrůzách, které začaly před deseti lety. Tato metafora zachycuje podstatu komunity odhodlané nejen přežít, ale i navzdory všem překážkám vzkvétat. Konference také zdůraznila geopolitické napětí, které v regionu nadále kypí a zahrnuje velké hráče jako Izrael, Hamas, Libanon a potenciálně Írán.

Chaldejský arcibiskup Bashar Warda z Erbilu vyjádřil obavy z tohoto napětí a upozornil na nejisté postavení křesťanů, kteří se často ocitají jako terče nebo vedlejší oběti v širších regionálních konfliktech. Navzdory absenci přímých hrozeb ze strany ISIS dnes přetrvávají pozůstatky jeho rozdělující ideologie, což představuje výzvy pro harmonii komunity.

Arcibiskup Semaan kritizoval pokračující sektářskou izolaci, která rozděluje komunity na „izolované ostrovy“, postrádající interakci a vzájemné porozumění. Zdůraznil zásadní roli vzdělávání a právních rámců, které upřednostňují lidskou důstojnost před náboženskými rozdíly, s cílem pěstovat kulturu respektu a začlenění. ACN přispěla k oživení křesťanské přítomnosti na Ninivských pláních financováním rekonstrukčních projektů, které povzbudily mnohé k návratu.

Regina Lynch, výkonná prezidentka ACN International, uvedla, že mnohostranná podpora organizace irácké křesťanské komunitě začala nouzovou pomocí v roce 2014 a vedla k rozsáhlému úsilí o obnovu. „Během následujících let jsme pomáhali nejprve zajistit základní potřeby vysídlených, pak bydlení a nakonec přestavbu jejich domovů, aby se ti, kteří se chtěli vrátit do svých měst a vesnic, mohli vrátit, jakmile bude ISIS vytlačena,“ řekla. Dnes jsou známky oživení patrné ve městech, jako je Qaraqosh, kam se vrátila téměř polovina křesťanské populace z doby před ISIS.

Opětovné začlenění komunity je však zmírněno skutečností, že mnozí z těch, kteří se přestěhovali do ciziny, se možná nikdy nevrátí natrvalo, zejména ti s dětmi, kteří jsou nyní zakořeněni v cizích zemích. Arcibiskup Warda zdůraznil různé iniciativy, jako je stipendijní program papeže Františka, který rozšiřuje vzdělávací podporu nekřesťanským komunitám, jako jsou muslimové a jezídové, a ztělesňuje evangelium solidarity prostřednictvím praktických projevů laskavosti. „Církev není pouze duchovním útočištěm, ale také záchranným lanem pro lidi,“ řekl arcibiskup Warda a ilustroval, jak překračuje své náboženské funkce a poskytuje sociální podporu a ztělesňuje svatyni, která zůstává otevřená 24 hodin denně.

Zdroj: https://www.licas.news/2024/07/12/iraqs-christian-community-defies-extinction/

Foto: Zaid AL-OBEIDI / AFP