Katoličtí vůdci vyjadřují smutek a zděšení nad násilím ve Svaté zemi

9.10.2023
Vatikán (RNS) – Papež František a katoličtí vůdci vyjádřili v sobotu smutek a znepokojení nad náhlým vypuknutím násilí ve Svaté zemi a požádali o obnovení míru a diplomacie v regionu.
„S obavami a zármutkem sleduji, co se děje v Izraeli, kde násilí vypuklo ještě zuřivěji a zapříčinilo stovky mrtvých a obětí,“ řekl František během své týdenní modlitby Anděl Páně v neděli (8. října).


Zatímco řekl, že je v modlitbách s těmi, kteří zažívají „hodiny hrůzy a úzkosti“, papež zdůraznil, že válka a terorismus vedou pouze k dalšímu krveprolití. Poukázal na mnoho konfliktů, které se odehrávají ve světě, včetně Ukrajiny, a vyzval k míru. „Ať přestanou útoky a zbraně.“ Prosím!“ řekl. „Válka je prohra! Každá válka je prohra! Modleme se, aby byl mír v Izraeli a v Palestině.“


Dne 7. října zahájili palestinští militanti Hamasu masivní útok na Izrael, který vedl ke stovkám mrtvých a zanechal mnohem více zraněných. K raketovým útokům a vpádům na izraelské území došlo v době, kdy Židé slavili svátek Simchat Tóra, kdy je liturgické čtení Tóry dokončeno a znovu začíná, a kdy katolíci slavili svátek Nejsvětějšího růžence. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že země je „ve válce“. Násilí v neděli při rozhovoru s novináři odsoudil i druhý nejvyšší důstojník ve Vatikánu, kardinál Pietro Parolin. „Zdá se, že se svět zbláznil, zdá se, že věříme pouze v sílu, v násilí, v konflikty, že vyřešíme problémy, které existují, a jsou velmi reálné, a které je třeba řešit velmi odlišnými metodami,“ řekl. Parolin, který jako vatikánský státní tajemník dohlíží na zahraniční vztahy městského státu, řekl, že diplomatické úsilí „nezdá se, že přinese skvělé výsledky“ a že vydláždění cesty k míru „bude vyžadovat mnohem větší úsilí“.
Vatikán podporuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu a nabídl, že bude prostředníkem pro mír. Jeruzalémský patriarchát, vedený nově jmenovaným kardinálem Pierbattistou Pizzaballou, v sobotním prohlášení vyzval mezinárodní společenství, aby zmírnilo konflikt, a varoval před jednostrannými prohlášeními o svatých místech a místech uctívání. „Pokračující krveprolití a vyhlášení války nám znovu připomínají naléhavou potřebu nalézt trvalé a komplexní řešení palestinsko-izraelského konfliktu v této zemi, která je povolána být zemí spravedlnosti, míru a usmíření mezi národy.“
Pizzaballa byl také mezi řadou křesťanských prelátů, kteří zveřejnili prohlášení, odsuzující násilí a krveprolití. Podle izraelské ambasády u Svatého stolce však prohlášení naznačovalo „paralelismus“ mezi sobotní palestinskou ofenzívou a násilím izraelských sil, které vedly ke konfliktu. Nedělní prohlášení (8. října) kritizovalo izraelské velvyslanectví ve Vatikánu „nemorální jazykové dvojznačnosti“ křesťanských vůdců ve Svaté zemi. „Při čtení prohlášení je těžké pochopit, co se stalo, kdo byli agresoři a kdo byly oběti,“ stálo v něm.


Jiní katoličtí vůdci na Blízkém východě mezitím naléhali na věřící, aby se modlili za konec konfliktu, i když vyjadřovali pesimismus. „Myslel jsem, že se něco může stát po provokacích a násilí, kterých jsme byli svědky v posledních měsících,“ řekl v pondělí reverend Francesco Patton, hlava františkánského řádu, který je oficiálním správcem svatých míst jménem katolické církve. Rev. Gabriel Romanelli, kněz z katolické farnosti Svaté rodiny v Gaze, varoval 8. října katolická média, že „situace je pro lidi v regionu velmi vážná“. „Nikdo neví, kam to povede, a bohužel nic nenasvědčuje tomu, že to, co začalo včera, brzy skončí.“

Zdroj: https://religionnews.com/2023/10/09/catholics-voice-sorrow-dismay-after-violent-outbreak-in-holy-land/
Foto: AP Photo/Fatima Shbair