Kněz, 6 řeholních bratrů a laický učitel uneseni na Haiti

27.2.2024

Zatímco vlna násilí sužuje gangem zdecimované Haiti, bylo 23. února v Port-au-Prince, hlavním městě Haiti, uneseno šest řeholníků, laický učitel a kněz ve dvou samostatných incidentech.

Šest členů Kongregace bratří Nejsvětějšího Srdce bylo uneseno na cestě do školy Jana XXIII., kterou řád provozuje. Vzali také učitele, který byl s nimi, potvrdila papežská charita Aid to the Church in Need.

„Vzhledem k této bolestné události zavírá instituce Jana XXIII. své dveře až do odvolání. Ostatní instituce bratří Nejsvětějšího srdce po celé zemi budou pokračovat v práci na zvyšování povědomí mezi novou generací o hodnotách společného života.“ v harmonii s výhledem na vznik nové společnosti, která je humánnější, starostlivější a jednotnější,“ uvedla kongregace v prohlášení zaslaném ACN. Jen o několik hodin později byl v Port-au-Prince unesen také kněz. Brzy poté, co sloužil ranní mši, byl spolu s některými věřícími odveden ze svého farního kostela.

Bezpečnost na Haiti je velmi špatná, protože jeho společnost se potýká s totálním rozpadem státu a běžných institucí. Navzdory neúnavné práci církve nebyli duchovní a řeholníci ušetřeni násilí ozbrojených gangů. K posledním únosům došlo pět týdnů poté, co byla unesena skupina šesti řeholních sester, které byly propuštěny následující týden.

Biskup Pierre-André Dumas z Anse-à-Veau a Miragoâne byl těžce zraněn při explozi 18. února při návštěvě Port-au-Prince. Zatím není jasné, zda výbuch způsobila trestná činnost nebo únik plynu. Biskup je ve stabilizovaném stavu a dobře se zotavuje v nemocnici ve Spojených státech. Biskup utrpěl při výbuchu popáleniny na obličeji, rukou a nohou. Arcibiskup Max Leroys Mesidor z Port-au-Prince, předseda Haitské biskupské konference, řekl ACN, že biskup Dumas podstoupil kvůli svým zraněním operaci. „Pevně věřte, že náš soucitný Bůh změní kamenná srdce, která zasévají pustotu v srdce z masa pro revoluci lásky na Haiti.“

Podle některých zpráv byly v roce 2023 ozbrojené skupiny obviněny ze zabití 4 000 Haiťanů a z provedení nejméně 3 000 únosů. To je nárůst o 80 % oproti předchozímu roku. Agentura Associated Press však uvedla, že počet může dosahovat až 8 400 – lidí, kteří byli loni celkově zabiti, zraněni nebo uneseni. Země je v chaosu, poznamenaném také někdy násilnými protesty požadujícími odvolání premiéra Ariela Henryho z úřadu.

Cena základního zboží vyskočila o 23 %, uvedl Světový potravinový program OSN. Od prosince vzrostla cena rostlinného oleje o 66 %. Více než 310 000 lidí navíc zůstalo bez domova, protože gangy podle odhadů ovládají až 80 % Port-au-Prince o území válčí, uvedla AP. „Kněží a řeholníci riskují své životy, aby sloužili nejchudším a nejzranitelnějším lidem na Haiti,“ řekl Edward Clancy, ředitel informačních služeb ACN USA se sídlem v Brooklynu v New Yorku. „Jejich odvaha je výrazem křesťanské dobročinnosti. Je ohavnost, že se na ně gangy zaměřují kvůli únosu.“

„Už několik let sužuje mírumilovný haitský lid absurdní a neopodstatněné násilí a ušetřeni nejsou ani ti, kteří zasvětili své životy zranitelným. Kéž se civilizovaný svět spojí s haitským lidem, který trpí, věří, modlí se a naděje na znovuzrození solidarity na naší planetě!“ řekla Kongregace bratří Nejsvětějšího Srdce. Dne 26. února americká vláda zopakovala svou podporu pomoci obnovit mír a klid na Haiti s tím, že poskytne peníze, vybavení a logistickou podporu mnohonárodním silám, jejichž nasazení zůstává nejisté, uvedla AP.

Linda Thomas-Greenfield, americká velvyslankyně při OSN, která je v Guyaně na karibském summitu 25. až 28. února, uvedla, že USA hrají svou roli při získávání globální podpory pro keňskou policii podporovanou OSN, která má být vyslána na Haiti. Poznamenala, že americká vláda již přislíbila 200 milionů dolarů a bude spolupracovat se zúčastněnými stranami na obnovení míru před všeobecnými volbami, které se podle agentury AP teprve budou konat.

Zdroj: https://www.catholicregister.org/home/international/item/36485-priest-6-religious-brothers-lay-teacher-kidnapped-in-haiti-in-another-wave-of-violence

Foto: TopSphere Media on Unsplash