Křesťanská skupina pobouřena kvůli zadržování člena „domácí církve“ v Číně

20.12.2023

BANGKOK (AP) – Ding Zhongfu probudilo hlasité bušení na dveře. Pět policistů pozdravilo Dinga, staršího člena v čínské církvi. Policisté ho toho čtvrtečního rána v listopadu přišpendlili ke zdi a vyslýchali při prohledávání bytu, který sdílel se svou ženou Ge Yunxia a jejich 6letou dcerou. Dingova rodina nyní žádá o jeho propuštění poté, co byl vzat z domova v centrální čínské provincii Anhui kvůli podezření z podvodu. Ve svých prvních veřejných komentářích k případu rodina popírá, že by se Ding dopustil jakéhokoli podvodu. Místo toho, řekli The Associated Press v rozhovoru, je to součást širšího zásahu proti náboženským svobodám v Číně.

Čtyři další byli zadrženi, všichni vysoce postavení členové církve Ganquan, což je jméno, které podle rodiny znamená „Sladké jaro“. Všichni byli zajati pro podezření z podvodu, podle bulletinu křesťanské modlitební skupiny. „Pod vykonstruovaným obviněním z ‚podvodu‘ čelilo mnoho křesťanů tvrdému pronásledování,“ řekl Bob Fu, zakladatel americké skupiny pro práva křesťanů ChinaAid, která se zasazuje o Dingovo propuštění.

Policie začala v posledních letech uplatňovat obvinění z podvodu proti představitelům takzvaných domácích církví nebo neformálních církví, které nejsou registrovány u vlády v Číně. Čína sice povoluje praktikování křesťanství, ale legálně to lze provádět pouze v církvích registrovaných u státu. Mnozí, kteří se rozhodli uctívat v domácích církvích, říkají, že vstup do státní církve znamená uctívání nadřazenosti vlády a komunistické strany nad Bohem, kterou odmítají.

Peking v posledních několika letech zvýšil tlak na domácí církve. V roce 2018 čínský vůdce Si Ťin-pching vydal pětiletý plán „sinicizovat“ všechna národně oficiálně povolená náboženství, od islámu přes křesťanství až po buddhismus, tím, že do nich vloží „čínské charakteristiky“, jako je loajalita ke komunistické straně. Místní vlády vyslyšely výzvu a začaly zavírat domácí kostely prostřednictvím vystěhování, policejních výslechů a zatýkání.

V roce 2022 byl pastor Hao Zhiwei v centrální provincii Hubei odsouzen k osmi letům vězení poté, co byl obviněn z podvodu, podle Fu. Téhož roku byli také zatčeni kazatelé Han Xiaodong a Li Jie a církevní pracovník Wang Qiang pro podezření ze spáchání podvodu.

Dne 1. prosince policie zavolala manželku Ding Zhongfu na stanici s tím, že její manžel je zadržen kvůli podezření z podvodu. Odmítli jí dát kopii všech dokumentů, které podepisovali a potvrdili, že jej vyšetřují. Policista z kriminálního oddělení pobočky Shushan, který v úterý zvedl telefon, odmítl odpovědět na otázky s tím, že nemůže ověřit totožnost volajícího novináře The Associated Press. Rodina se připravovala v prosinci přestěhovat do Spojených států, aby se připojila k Dingově dceři z předchozího manželství. „Nebyla jsem nutně zastáncem toho, aby se přestěhoval do USA,“ řekla dcera Wanlin Ding, protože by to bylo tak drastické vykořenění. „Až při této události jsem si uvědomila, jak je to vážné.“ Chtěla, aby byl součástí její jarní svatby. Dingův domovní kostel Ganquan se v posledním desetiletí musel několikrát stěhovat, řekl Ge. Společenství shromáždilo peníze na nákup nemovitostí, aby je mohli používat jako místo uctívání. Protože církve nejsou vládou uznávány, byly za majetek zodpovědní zadržený Ding a dva další členové církve. Přesto jim policie zakazuje používat nemovitost k bohoslužbám a objeví se vždy v čase setkávání věřících, aby lidem zakázala vstup dovnitř.

V posledních letech, řekla Dingova manželka, se církev scházela na více náhodných místech, aby se vyhnula policii. Církev má asi 400-500 věřících ze všech vrstev společnosti. Ding kromě správy financí sboru sloužil jako starší v komunitě, za kterým lidé mohli přijít se svými problémy. Jeden přítel nazval Dinga „jemným“ člověkem, ve svém ručně psaném svědectví pro pastorův případ, jako součást veřejné prosby o jeho propuštění: „Vždy proaktivně pomáhal těm ve společnosti, kteří potřebovali pomoci.“

Zdroj: https://religionnews.com/2023/12/20/christian-group-and-family-raise-outcry-over-detention-of-another-house-church-elder-in-china/

Foto: Ge Yunxia via AP