Misijní kostel v Albertě zničen požárem

21.12.2023

Oddělení Wood Buffalo RCMP v Albertě vyšetřuje požár, který 15. prosince zničil bývalý katolický misijní kostel sv. Gabriela v Janvier, vesničce sousedící s Chipewyan Prairie First Nation.

Tisková zpráva uvedla, že policisté reagovali na 22:30. tísňové volání, které je upozornilo na strukturální požár v Janvier. Po příjezdu zjistili, že budova byla „pohlcena plameny“. Hasiči požár uhasili, ale starý kostel byl zničen. Svědci informovali policii, že viděli stříbrný sedan odjíždět z místa, v době vzniku požáru.

Biskup Gary Franken z diecéze St. Paul řekl The Catholic Register, že tato budova již dlouho nepořádala katolické liturgické služby, protože ustoupila novějšímu sousednímu kostelu sv. Gabriela. „Církevní budova zničená požárem v Janvier byla nevyužitým ‚starým‘ kostelem, který se shodou okolností nachází hned vedle ‚nového‘ kostela, který se používá již řadu let,“ napsal Franken. „Byl jsem informován, že novější kostel nebyl poškozen. Mluvilo se o využití bývalého kostela jako muzea, ale žádné rozhodnutí o tom nepadlo. Tyto církevní budovy patří skupině First Nations, ve které působí. Diecéze sv. Pavla je zodpovědná za poskytování služby, přičemž kněz přichází z Fort McMurray v neděli jednou za měsíc na mši.“

Člen rady Chipewyan Prairie First Nation Shane Janvier odsoudil požár ve videu, které zveřejnil na sociálních sítích vedle ostatků kostela. „Význam tohoto starého kostela v komunitě – spousta oslav v tomto kostele v průběhu let, spousta svateb, spousta křtů,“ řekl Janvier. „Toto je místo, kam jsme přišli vyjádřit poslední úctu našim milovaným a našim předkům… už toho bylo dost.“ Musíme se začít dívat jeden na druhého jako komunita. „Pokud budeme prohlašovat, že toto je naše země a budeme za tuto zemi bojovat, pak se zatraceně lépe naučíme respektovat naši zemi. To nerespektuje naši komunitu.“

Janvier, který přijal první přijímání ve zničeném kostele, řekl, že „podle prvního ohledání šlo o žhářství“. Příčinu požáru však RCMP stále vyšetřuje.

Zdroj: https://www.catholicregister.org/item/36269-mission-church-on-alberta-first-nation-destroyed-by-fire

Foto: Diecéze sv. Pavla