Vánoční oslavy v městě Betlémě

22.12.2023

(RNS) – Na Západním břehu Jordánu a v Gaze hledají křesťané způsoby, jak oslavit pochmurné Vánoce, přičemž slavnosti byly poprvé od první intifády v roce 1988 zrušeny.

Místo obvyklých oslav, plných světla ve městě, kde se podle evangelií narodil Kristus, nabízí obec Betlém vigilii nazvanou „Narození pod troskami“ v solidaritě s Palestinci z Gazy. Bdění se bude konat 23. prosince na městském náměstí Manger Square, pojmenovaném podle krmelce, ve kterém údajně spal Ježíš po svém narození.

Akce se zaměří na uměleckou instalaci ukazující, co by Svatá rodina zažila, kdyby se Ježíš narodil dnes, řekl starosta Betléma Hanna Hanania. „Rozhodli jsme se vystavit tento betlém pod troskami, abychom měli něco, co odráží naši realitu v dnešní době,“ řekl. Po vztyčení palestinské vlajky odhalí sochař Tariq Salsa, obyvatel Betléma, dílo, které odsuzuje odvetné útoky Izraele po útocích Hamasu z Gazy, vysvětlil starosta. Bude také obsahovat scénu představující Svatou rodinu na útěku do Egypta poté, co bylo Ježíšovu otci Josefovi ve snu řečeno, že král Herodes plánoval jeho smrt. Dílo kreslí paralely s obrázky rodin ze severní Gazy mířících do jižní Gazy ve směru izraelské armády v prvních dnech války, řekl starosta.

Obyvatelé Betléma truchlí nad rostoucím počtem obětí v Gaze, vysvětlil Hanania. 22. prosince ministerstvo zdravotnictví Gazy odhadlo oběti na 20 057 mrtvých a více než 50 000 zraněných. Ministerstvo nerozlišuje mezi bojovými a civilními oběťmi. Válka přinesla rostoucí násilí na Západním břehu, řekl starosta, což také ovlivnilo rozhodnutí magistrátu zrušit vánoční oslavy. V týdnu po teroristických útocích Hamasu ze 7. října, které zabily 1200 Izraelců, bylo zabito 55 Palestinců při střetech s izraelskými vojáky a židovskými osadníky na Západním břehu Jordánu. Podle monitorů OSN to byl pro Palestince nejsmrtelnější týden na Západním břehu od roku 2005. „Naše situace je tak komplikovaná, že nemůžeme slavit Vánoce. Udrželi jsme ducha Vánoc pod status quo,“ řekl.

Zrušení vánočních oslav je pro město nejen finanční, ale i duchovní, vysvětlil starosta, protože Betlém hodně spoléhá na náboženskou turistiku, zejména v období Vánoc. Betlém každoročně přivítá až 1,5 milionu turistů, uvádí palestinské ministerstvo pro turistiku a kulturu. Kolem Vánoc je Manger Square jedním z nejživějších míst ve městě, protože davy lidí přicházejí vidět jeho masivní ozdobený vánoční strom. Náměstí je obvykle výchozím bodem štědrovečerních slavností. Poté, co se tam místní a poutníci shromáždí na slavných městských koncertech koled, zamíří do nedalekého kostela Narození Páně na půlnoční mši.

Betlém spravuje Palestinská samospráva, i když jeho vchody střeží kontrolní stanoviště spravovaná Izraelem. Letos byl přístup omezen a město se ocitlo izolováno od ostatních měst na Západním břehu, řekl starosta. Pro místního aktivistu, který chtěl zůstat v anonymitě, toto omezení svobody pohybu vždy komplikovalo vánoční oslavy v Betlémě, i když nedochází k žádným vojenským střetům. „V Palestině je oslava Vánoc ovlivněna také skutečností, že Palestinci žijí pod izraelskou vojenskou okupací, která kontroluje přístup křesťanů na svatá místa a brání jim slavit a prožívat chvíle radosti se svými rodinnými příslušníky napříč různými státy hraniční linie,“ řekl. Palestinský křesťan, který je zapojen do Right to Movement Palestine, organizace, která protestuje proti izraelským omezením na svobodu Palestinců pohybovat se mezi svými městy a do Izraele, řekl, že vánoční oslavy během jeho dětství byly vždy poznamenány strategiemi, jak se vyhnout kontrolním stanovištím na oslavu Vánoc s rodinnými příslušníky v Jeruzalémě. Pro něj vigilie „Narození pod troskami“ ukazuje, že město našlo správný rámec pro oslavu Vánoc tím, že se soustředilo na připomínky a modlitby za ty, kteří přišli o život.

Jeruzalémský patriarcha Theophilos III., hlava řecké pravoslavné církve v Jeruzalémě, se zúčastní vigilie a půlnoční mše v kostele Narození Páně, kde se členové shromáždění budou modlit za oběti války. Rozhodnutí oslavit ponuré Vánoce v solidaritě s oběťmi války mezi Izraelem a Hamásem přišlo 10. listopadu na základě dohody mezi patriarchy a hlavami jeruzalémských církví. Představitelé hlavních křesťanských denominací v Jeruzalémě naléhali na křesťany, aby se zdrželi zbytečných slavností a zaměřili se na duchovní význam Vánoc. Ve svém prohlášení vedoucí představitelé vyzvali věřící, aby se modlili za „pomoc obětem této války a těm, kteří to zoufale potřebují“ a vyzvali k humanitárnímu příměří. Nejnadějnější částí sobotní vigilie bude podle starosty proslov betlémských dětí k dětem z Gazy s poselstvím v arabštině, angličtině, francouzštině, italštině a španělštině. „Pokoj se zrodil v Betlémě od narození Ježíše Krista v Betlémě a toto vznešené poselství bylo rozesláno do celého světa. Žádáme mezinárodní společenství, aby toto poselství přinesly zpět do Betléma a Palestiny,“ řekl starosta.

Zdroj: https://religionnews.com/2023/12/22/in-bethlehem-christmas-celebrations-will-focus-on-victims-of-the-israel-hamas-war/

Foto: AP Photo/Mahmoud Illean