Maskovaní muži zabili člověka při útoku na katolický kostel v Istanbulu

29.1.2024

Dva maskovaní muži zaútočili na římskokatolický kostel v Istanbulu během nedělní mše a zabili jednu osobu, uvedli turečtí představitelé. Ozbrojení útočníci zaútočili na kostel Santa Maria ve čtvrti Sariyer v 11:40, uvedl ministr vnitra Ali Yerlikaya v prohlášení na platformě X. Neupřesnil, jaké zbraně byly použity a zda byl někdo zraněn.

Turecké úřady oficiálně neidentifikovaly oběť, ale místní média uvedla, že zabitá osoba měla iniciály C.T. a bylo jí 52 let. O několik hodin později Yerlikaya oznámil, že dva muži, které označil za členy extremistického hnutí Islámský stát, byli zatčeni jako podezřelí z útoku. Jeden z podezřelých je z Tádžikistánu a druhý z Ruska, řekl na tiskové konferenci těsně po půlnoci. Yerlikaya uvedl, že policie v rámci vyšetřování útoku provedla razii na 30 místech a zadržela celkem 47 lidí. „Nikdy nebudeme tolerovat ty, kdo se snaží narušit mír v naší zemi – teroristy, jejich spolupracovníky, národní i mezinárodní zločinecké skupiny a ty, kteří usilují o naši jednotu a solidaritu,“ řekl Yerlikaya.

Krátké video, které koluje po sociálních sítích, zjevně ukazuje okamžik útoku, kdy dva maskovaní muži vstoupili do kostela a zahájili palbu, přičemž všichni návštěvníci bohoslužby dopadli na podlahu. Oba muži poté utečou. Turecké úřady nařídily mediální zákaz šíření útoku.

Sukru Genc, starosta čtvrti Sariyer, kde k útoku došlo, řekl deníku Birgun, že ozbrojenci uprchli, když se jejich zbraň zasekla po dvou výstřelech. Genc řekl, že mezi účastníky byl polský generální konzul Witold Lesniak a jeho rodina, kteří nebyli při útoku zraněni.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zavolal Lesniakovi a knězi Santa Maria, reverendu Antonu Bulaiovi, aby vyjádřil soustrast. Starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu vyjádřil soustrast a podporu náboženským menšinám ve městě, které je, stejně jako Turecko, jako celek primárně muslimské. „V tomto městě ani v této zemi nejsou žádné menšiny. Všichni jsme skutečnými občany,“ řekl novinářům.

Papež František vzal útok na vědomí v nedělních poznámkách pro veřejnost na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. „Vyjadřuji svou blízkost komunitě (církvi) v Istanbulu, kterou během mše postihl ozbrojený útok s jedním mrtvým a několika zraněnými,“ řekl papež.

Kostel je provozován italským řádem františkánů. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani uvedl, že jeho ministerstvo situaci sleduje spolu s italskou ambasádou v hlavním městě Turecka Ankaře a konzulátem v Istanbulu. „Vyjadřuji svou soustrast a hluboké odsouzení za odporný útok na kostel Santa Maria,“ napsal Tajani na Twitteru. Dodal, že „Jsem si jistý, že turecké úřady zatknou odpovědné osoby.“

Zdroj: https://religionnews.com/2024/01/29/2-masked-men-kill-a-person-in-attack-on-catholic-church-in-istanbul-officials-detain-2-isis-members/

Foto: Max Kleinen on Unsplash