MINSK: SEDM LIDÍ DOSTALO POKUTU ZA TO, ŽE NA ULICI MLUVILI O VELIKONOCÍCH

15.4.2023, Bělorusko

Dne 15. dubna bylo sedm mladých mužů pokutováno za to, že na veřejné ulici v centru Minsku mluvili o Velikonocích. Všichni protestanti byli osloveni policií a bylo jim sděleno, že porušují zákon, protože provádějí misijní činnost bez povolení. Policie každému z nich uložila pokutu ve výši asi dvou průměrných měsíčních platů, informuje Forum 18.

V kontextu, kdy běloruské úřady stále více zpřísňují svá omezování náboženských svobod, bylo 15. dubna, den před oslavami pravoslavných Velikonoc, v centru města Minsk sedm mladých protestantů zatčeno a pokutováno za „provádění misijní činnosti bez povolení“.Mladíci stáli s dřevěným křížem na ulici poblíž pravoslavné katedrály Svatého Ducha a hovořili se zájemci o Velikonocích a jejich významu.

Forum 18 uvádí, že pět ze zatčených mužů patřilo k minské letniční církvi Nový život, která se již dříve stala terčem pronásledování ze strany běloruských úřadů. Církev se k incidentu vyjádřila prostřednictvím svého kanálu na Telegramu: „Soud bohužel nevzal v úvahu argumenty mladých lidí, že se upřímně chtěli podělit o význam Velikonoc s ostatními, že nebyl porušen veřejný pořádek a že se o své poselství podělili s těmi, kteří o to měli zájem.“

Muži byli spoutáni, zatčeni a odvezeni na policejní stanici, kde byli drženi více než osm hodin. Později, 28. dubna, shledal Centrální okresní soud v Minsku každého ze sedmi mužů vinným z porušení článku 24.23 běloruského správního řádu (Porušení postupu při organizaci nebo vedení masové akce nebo demonstrace) a uložil jim pokutu v rozmezí 90 až 100 základních jednotek, což je maximální nebo téměř maximální možná pokuta podle tohoto článku.

Zdroj: https://www.intoleranceagainstchristians.eu/index.php?id=12&case=6819

Foto města Minsk, Flickr